رئیس‌جمهور گفت: امیدوارم مجلس یازدهم هم بتواند مانند مجلس های قبل اثرگذار باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهورکه به منظور ارائه لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور در صحن علنی امروز مجلس حضور یافته بود ضمن قدردانی از نمایندگان و هیئت رئیسه پارلمان برای تعیین جلسه امروز گفت: همزمانی تقدیم لایحه بودجه را با ایام شعف ملت ایران و نمایندگان برای حضور در انتخابات یازدهمین دور از مجلس را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با حضور پرشور مردم، بهترین‌ها برای مجلس توسط ملت شریف انتخاب شوند.

او ادامه داد: امیدواریم مجلس یازدهم هم همانند مجالس گذشته بتواند مسیر و راه خود را که قرآن مشخص کرده، اجرا و عملیاتی کند. همه نمایندگان میراث دار شخصیت‌های مطرحی همچون شهید آیت الله مدرس، آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهدا و اشخاصی هستند که در طول این ۱۰ دوره به مردم خدمت کرده‌اند.

روحانی تصریح کرد: سال گذشته در زمان ارائه لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس، ما در سخت‌ترین شرایط تحریم بودیم و وعده دادم که دولت همه توان خود را به کار خواهد گرفت تا در کنار ارکان دیگر نظام یعنی مجلس و مردم بتواند بودجه را محقق کرده و تا امروز هم که ۹ ماه از سال ۹۸ می‌گذرد، بودجه‌های جاری به موقع پرداخت شده و ۳۴ هزار میلیارد تومان بودجه‌های عمرانی هم تخصیص یافته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه طرح‌های مهم و اساسی مدنظر دولت افتتاح یا تا پایان سال افتتاح خواهد شد، اظهار کرد: در شرایطی که دشمنان ما یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی فکر می‌کردند با تحریم‌های شدید نسبت به ملت ایران، ملت را از ساخت کشور ناتوان خواهند کرد و دولت را از اجرای قانون و تخصیص بودجه مصوب ناموفق می‌کنند، ناامید شده و خواهند شد.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: بر اساس خواست ملت ایران و نمایندگان مجلس در طول ۹ ماه گذشته ما در اقتصاد کلان قدم‌های قابل ملاحظه‌ای برداشته‌ایم و علی رغم اینکه شرایط بودجه‌ای ما و اقتصاد به گونه‌ای بود که در سال گذشته تا اسفند شرایط نامساعدی از لحاظ اقتصادی وجود داشت، اما از اسفند به بعد اقتصاد مسیر درست خود را طی کرد و ما توانستیم در اردیبهشت امسال آثار آن را در شاخص‌های کلان اقتصادی مشاهده کنیم.

تورم ۵۲ درصدی به ۲۷ درصد رسیده است

او ادامه داد: تورم ۵۲ درصدی و نقطه به نقطه به ۲۷ درصد رسیده است و رشد اقتصادی که سال گذشته منفی بود امیدواریم و شاهد علائمی هستیم که اقتصاد منهای نفت مثبت شود و امسال به این هدف خواهیم رسید.

روحانی بیان کرد: شرایط ما و پیش بینی ما در سال آینده این است که با کمک یکدیگر بتوانیم این راه را ادامه دهیم، ما توانسته‌ایم در صنعت بورس رشد ۳.۷ درصدی، در تولید رشد ۱۴.۵ درصدی در ارزش و فروش داشته باشیم و این موضوع بدان معناست که رشد مثبتی در اقتصاد شروع شده است.

رئیس جمهور افزود: در تمام بخش‌هایی که در نطق سال گذشته خود به آنها اشاره کردم تلاش شده تا شرایط نسبتا مناسبی با وجود فشار تحریم‌ها به وجود بیاید و امروز شاهدیم با وجود آن که آغاز سال ۹۸ با رحمت باران‌های آسمانی و مشکلاتی برای مردم در ۲۱ استان آغاز شد، اما ثمرات آن بارندگی را در زندگی مردم امروز شاهد هستیم، دیروز بر اساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی از برداشت‌های خوزستان آمار‌های خوشحال کننده‌ای را شاهد بودم و همه محصولات کشاورزی در این استان نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و شلتوک ۹۰۰ هزار تن و برنج سفید ۵۵۰ تن برداشت شد که این رقم نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

رئیس قوه مجریه گفت: البته این موضوع به اجرای طرح کانال کشی و زهکشی در استان خوزستان و ایلام هم بازمی‌گردد، ۳۰۰ هزار هکتار در این دو استان کانال کشی و زهکشی شده است و چند ماه پیش که در خوزستان حضور داشتم همه مردم خوشحال بودند، زیرا این آبیاری بر ارزش زمین‌های آ‌ن‌ها افزوده بود و ان شاءالله این طرح را در این ۲ استان ادامه و در مناطق گرمسیر هم قدم‌های بزرگی در این مورد برداشته‌ایم.

او با تأکید بر اینکه سد‌های فراوانی در ماه‌های گذشته در کشور افتتاح شده است، بیان کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مجموعا ۳۵ سد افتتاح شده و این به معنای حرکت درست در اقتصاد کشور است، همچنین ۲۵ تصفیه خانه و ۶۲ تصفیه خانه فاضلاب در دولت‌های یازدهم و دوازدهم احداث شده که نشان می‌دهد قدم‌های ما در زمینه آب و برق درست بوده است.

روحانی با اشاره به اینکه دشمنان ما ناموفق بوده و ملت استوار ما توانسته در این شرایط کشور را پیش ببرد، گفت: تقریبا در ماه‌های اخیر ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شده و معادل آن هم کنلگ زنی شده است و این یعنی همه استان‌ها در مسیر رشد اقتصادی قرار دارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ۳۳ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در زمینه آب و برق در ماه‌های آینده افتتاح می‌شود، گفت: در سال گذشته برای اولین بار در تاریخ توانستیم تولید خود را در پارس جنوبی نسبت به قطر افزایش دهیم، در سال ۹۲ تولید ما از این محل نسبت به قطر نصف بود، اما اکنون آن را افزایش داده‌ایم.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: در بخش میادین نفتی کارون که روزی ۷۰ هزار بشکه تولید داشتیم اکنون به ۳۵۵ هزار بشکه نفت رسیده است یعنی تولید ما حدود ۷ برابر شده که این به معنای رشد و حرکت در بخش‌های مختلف اقتصاد است.

او اظهار کرد: در زمینه ارتباطات و گاز کشی به روستا‌ها حرکت دولت مثبت بوده و ما توانستیم تا مقداری کمبود‌ها در زمینه ساخت مسکن را بر اساس طرح وزارت راه و شهرسازی جبران کنیم.

روحانی گفت: وزارت راه و شهرسازی طرح ساخت ۱۸۰ هزار واحد را در طول دو هفته پیش آغاز کرده و به زودی آن را عملیاتی خواهد کرد، همچنین حدود ۱۰۷ هزار منزل مسکونی را در بخش زلزله زده احداث و ترمیم کرده‌ایم و حدود ۱۴۷ هزار واحد را در بخش سیل زده ترمیم و احداث کرده‌ایم.

رئیس جمهور تأکید کرد: حرکت ما در همه زمینه‌ها مثبت بوده و برعکس گمان آمریکا که با تحریم‌ها ما را دچار مشکل خواهد کرد، ما همچنان به پیش می‌رویم.

بودجه سال ۹۹ بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است

رئیس جمهور افزود: در بودجه سال ۹۹ چند موضوع مهم حائز اهمیت است، در سال آینده مثل امسال بودجه ما بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است و این بودجه به دنیا اعلام می‌کند که علی رغم تحریم ما کشور را اداره خواهیم کرد مخصوصا از لحاظ نفت و تقریبا بودجه سال ۹۹ با شرایطی که پیش بینی کرده‌ایم خیلی به نفت اتکا ندارد شما در جدول‌ها خواهید دید درآمدی که برای نفت خام و گاز در نظر گرفته شده با مقداری که در بودجه عمرانی پیش‌بینی کرده‌ایم اگر همه پیش‌بینی‌ها حاصل شود تقریبا نزدیک به هم است اگر همه آن پیش بینی‌ها حاصل نشود بودجه عمرانی ما جلو است به طوری که ۷۰ هزار میلیارد تومان برای سال آینده بودجه عمرانی اعتبار در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: اگر از ابتدای دولت در این ۶ سال به بودجه عمرانی نگاه کنیم می‌بینیم که از ۱۱ هزار بودجه عمرانی در سال ۹۱ به تدریج به ۷۰ هزار میلیارد ریال در سال آینده رسیده‌ایم که این موضوع به آن معناست که این بودجه در ۶ سال گذشته ۶ برابر شده است و همه طرح‌هایی که نیمه کاره است را اتمام و اجرایی خواهیم کرد.

روحانی بیان کرد: همه طرح‌های مهم کشور در سال آینده اجرا و عملیاتی خواهد شد ما طرح‌هایی که برای مناطق غرب و گرمسیری کشور در نظر داشته‌ایم ان‌شاءالله بخش اعظم آن پیاده شده و بخشی نیز باقی مانده که تا پایان دولت دوازدهم اجرایی می‌شود که به معنای تحول بزرگ در بخش کشاورزی است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: خودکفایی ما در انرژی غذایی در آغاز دولت دوازدهم ۵۷ درصد بود، اما امروز خودکفایی ما در این زمینه به بالای ۷۳ الی ۷۴ درصد رسیده و تا پایان سال آینده نیز پیش بینی می‌شود که خودکفایی ما در بخش انرژی مواد غذایی به ۸۲ درصد برسد که این امر به معنای یک تحول بزرگ در بخش کشاورزی و خودکفایی و خوداتکایی در بسیاری از محصولات است و این روند را در سال آینده ادامه می‌دهیم.

او گفت: قبل از دولت یادهم کل سامانه‌ها نوین آبیاری ما یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بوده، اما اکنون به ۲ میلیاون و ۳۰۰ هزار هکتار رسیده است و با آنچه در سال آینده و تا آخر دولت اجرا می‌شود به دو برابر خواهد رسید و این مسئله به معنای آن است مسیر صحیح و درستی در بخش کشاورزی، آب، سدسازی، فاضلاب و دیگر بخش‌های زیرساختی در حال انجام است.

روحانی ادامه داد: ریل به عنوان مسیر حمل و نقل اساسی ما در کشور مد نظر قرار گرفته و شما می‌دانید در دولت یادهم و دوازدهم ریل ما ۱۰ هزار و خورده‌ای بود، اما اکنون به ۱۱ هزار و ۳۰۰ کیلومتر رسیده است بنابراین در ریل حرکت بسیار خوبی داشته‌ایم و ان‌شاءالله در سال اینده نیز همین حرکت را ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور افزود: در طول سال گذشته و امسال ۵ استان به ریل سراسری وصل شده‌اند و برای سال آینده امیدواریم بخش راه‌آهن رشت به بندر انزلی، راه‌آهن چابهار به زاهدان انجام شود و تلاش مضاعفی انجام می‌دهیم تا به ثمر برسد.

او تأکید کرد: در سایر موضوعاتی که قبلا به آن تأکید کردیم نیز مسیر خود را ادامه خواهیم داد و ما به الحمدالله در مسیر انرژی به خودکفایی رسیده‌ایم و این مهم است که ما حتی در زمستان می‌توانیم گازمان را به کشور‌های دیگر صادر کنیم در حالی که در گذشته چنین امری میسر نبود و در زمستان صادرات گاز ما قطع می‌شد، اما اکنون ادامه دارد و ما گاز خود را در شرایط سخت زمستان به کشور‌های دیگر صادر می‌کنیم.

امیدوارم تا سال آینده خودکفایی بنزین ادامه پیدا کند

روحانی تصریح کرد: در زمینه نفت، گاز و بنزین به خودکفایی رسیده‌ایم و حتی صادرات داریم و طبق گزارش وزارت نفت تولید بنزین در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر می‌رسد در حالی که در آغاز دولت یازدهم ۵۲ میلیون لیتر در روز بوده و اکنون به بیش از ۲ برابر افزایش یافته است و به الحمدالله با طرحی که اجرا شده امیدوارم تا سال آینده خودکفایی بنزین ما ادامه پیدا کند به اضافه اینکه در مسائل زیست محیطی قدم‌های بسیار مهمی برداشته‌ایم و این روند را در سال آینده نیز ادامه خواهیم داد به غیر از دریاچه ارومیه و تالاب‌ها که شرایطشان بهتر شده، در زمینه بنزین و گازوئیل نیز طرح‌های زیست محیطی را در دست کار داریم.

رئیس جمهور افزود: به عنوان مثال ۷۵ درصد بنزینی که عرضه می‌کنیم یورو ۴ و یورو ۵ است و ۴۵ میلیون لیتر گازوئیل نیز یورو ۴ و یورو ۵ است، بنابراین در زمینه محیط زیست قدم‌های بسیار مؤثری برداشته‌ایم و این طرح‌ها را ادامه می‌دهیم و من به سازمان برنامه و بودجه تأکید کرده‌ام که برخی از طرح‌های زیست محیطی مخصوصا در شمال کشور که موضوع پسماند‌ها است را در دستور کار قرار دهد البته در سراسر کشور نیز مشکلاتی وجود دارد پس از سازمان بودجه خواسته‌ایم که بودجه خاصی برای این موضوع تدبیر کند تا بتوانیم این مشکلات را حل کنیم و مردم بتوانند در سلامت بیشتر زندگی کنند.

او افزود: طرح تحول سلامت مانند گذشته در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت و این امر از افتخارات بزرگ ماست و ان‌شاءالله تا پایان دولت در کنار این طرح خواهیم بود و نمایندگان توجه دارند که در آغاز دولت یازدهم کل طرح‌های بیمارستانی اعم از تخت بستری، تخت اورژانس ۹۶ هزار تخت بوده و امروز طرح‌های کشور ۱۲۳ هزار تخت است و تا پایان سال ۸ هزار تخت نیز اضافه خواهد شد.

روحانی افزود: تا پایان سال ۹۹، ۱۳۷ هزار تخت بیمارستانی خواهیم داشت، پرداخت مردم که ۳۷ درصد هزینه به گردنشان بوده به ۱۰ درصد در شهر‌ها و ۵ درصد در روستا‌ها کاهش یافته و این خدمت بزرگی است.

رئیس جمهور بیان کرد: قدرت خرید و شرایط زندگی مردم برای ما بسیار حائز اهمیت است و درسال ۹۸ نیز مسئله اساسی برای ما بود و همچنین در بودجه سال ۹۹ نیز امر مهمی برای ما تلقی می‌شود، در شرایط تحریم و فشار مردم در سختی هستند و می‌دانیم که قدرت خریدشان کاهش پیدا می‌کند همچنین می‌دانیم که در این شرایط صادرات و واردات ما با مشکلات زیادی توام است و جابه‌جایی پول و ارز ما مشکلاتی دارد، اما تلاش می‌کنیم سختی معیشت مردم را کاهش دهیم.

او افزود: همه تلاش ما این است که این سختی‌ها قابل تحمل شود و امسال برای کالا‌های اساسی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اختصاص داده‌ایم و برای بودجه سال ۹۹ باز هم برای کالا‌های اساسی همانند آنچه این ماه و ماه آینده انجام داده‌ایم ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در نظر گرفته‌ایم ما با نمایندگان طرح‌های مختلفی داشته‌ایم تا مشکلات مردم کاهش یابد با اینکه می‌دانید ارز چند نرخی چه مشکلاتی به همراه دارد و باید از فساد و سو استفاده جلوگیری شود، اما به هر حال دولت این را تحمل می‌کند تا مردم در فشار نباشد و کالا‌های اساسی باز هم با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی عرضه خواهد شد و حتی کالا‌های غیر اساسی نیز با ارز نیمایی که در این بودجه ۸ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده تأمین خواهد شد و ما تلاش می‌کنیم که معیشت مردم در سختی نباشد.

روحانی خاطر نشان کرد: ما تلاش می‌کنیم که حقوق و مستمری افراد آسیب پذیر افزایش یابد و می‌دانید که در همین یکی دو هفته گذشته هزار میلیارد تومان برای کمک به معلولان علاوه بر آنچه در اوایل سال و سال‌های قبل بوده اختصاص دادیم همچنین در زمینه مستمری بگیران شرایط ما به گونه‌ای است که حقوق این افراد در یکی دو سال گذشته به بیش از ۳ برابر افزایش پیدا کرده و همچنین حقوق ثابت کارمندان و کارگران ۲۰ درصد امسال افزایش یافته و در سال آینده نیز ۱۵ درصد افزایش می‌یابد که این امر به این معنا است که در این دو سال ۳۵ درصد به حقوق و مستمری‌ها افزوده شده و تلاش می‌کنیم اقشاری که کم درآمدتر هستند از فشار کمتری برخوردار شوند.

رئیس جمهور بیان کرد: در طرح اخیر باز هم تلاش کردیم کسانی که دارای فشار و مشکلات بیشتری هستند کمک معیشتی در ماه‌های باقی مانده سال دریافت کنند که این طرح شامل ۶۰ میلیون نفر از اعضای خانواده ایران عزیز ما است و ممکن است مقداری نیز به این روند افزوده شود، اما به هر حال این طرح را اجرایی می‌کنیم تا مردم عزیز ما در فشار کمتری قرار بگیرند و این روند درسال ۹۹ نیز ادامه خواهد یافت بنابراین از لحاظ کمک به ۷ دهک جامعه حرکت خوبی را آغاز کرده‌ایم که قشر متوسط و ضعیف جامعه کمتر آسیب ببینند.

مبنای بودجه ما بر مبنای فشار حداکثری و تحریم آمریکاست

او افزود: در این جا لازم می‌دانم که به نمایندگان بگویم مبنای بودجه ما بر مبنای فشار حداکثری و تحریم آمریکاست البته این به این معنا نیست که دولت قدم‌های دیگری را بر ندارد، اما در عین حال مبنای ما این است و بر این مبنا بودجه ۹۹ را اجرا و طراحی کرده‌ایم ضمن اینکه بنده به عنوان یک خبر خوشحال‌کننده خدمت نمایندگان اعلام می‌کنم که روابط اقتصادی ما با کشور‌های همسایه و چند کشور غیرهمسایه در ماه‌های اخیر روند بهتری را طی می‌کند و امیدوارم سال آینده شرایط بهتری را با این کشور‌ها داشته باشیم.

روحانی گفت: صادرات ما رونق بیشتری با ورود موقت ما به اتحادیه اوراسیا خواهد یافت، همچنین ورود ما به این اتحادیه به این معنا است که صادرات با ارقام بهتر و بدون تعرفه و یا تعرفه بسیار کم صادر می‌شود همچنین همین طرح را با ترکیه، آذربایجان و کشور‌ها دیگر اجرا می‌کنیم و آنچه در سرمایه‌گذاری مد نظر ما بوده از ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روسیه در ایران ۲ و میلیارد و خورده‌ای قبلا نهایی شده و در حال اجرایی شدن است و بقیه آن در سال آینده اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

او اضافه کرد: امیدواریم که ۵ میلیارد دلار سرمایه در سال آینده وارد کشور شود، البته مشابه این امر را با کشور‌های دیگر هم داریم بنابراین شرایط اقتصادی ما به گونه‌ای است که وضعیت بهتر خواهد شد و تلاش می‌کنیم که شرایط مردم به گونه‌ای نباشد که در فشار باشند و هر چه که به دست می‌آوریم در سایه حمایت مجلس و هدایت‌های رهبر انقلاب و حضور مستمر مردم در بخش‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی بوده و این روند را در سال‌های آینده نیز ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور افزود: ویژگی‌های بودجه ما همانطور که بیان کردم وصول سیاست‌های ما در بهداشت، درمان، محیط زیست، ریل، کشاورزی، آب، برق، ارتباطات است که شرایط اقتصادی ما نسبت به دولت یازدهم بهتر شده و این روند را ادامه خواهیم داد.

دستور رهبر انقلاب برای تقویت شبکه ملی اطلاعات / افزیش۱۵ درصدی حقوق و مستمری کارکنان و مستمری بگیران لشکری و کشوری

روحانی تاکید کرد: ان شاءالله بتوانیم شبکه ملی اطلاعات خود را به قدری تقویت کنیم که مردم بتوانند نیازمندی‌های خود را از آن رفع کنند و نیازی به خارج نداشته باشند، مقام معظم رهبری دستوری در این زمینه دادند که در شورای عالی فضای مجازی آن را دنبال می‌کنیم، مردم ما شرایط بهتری را لمس خواهند کرد.

رئیس جمهور با اشاره به حقوق و مستمری کارکنان و مستمری بگیران لشکری و کشوری اظهار کرد: در بودجه سال آینده، حقوق و مزایای مستمر سال آینده کارکنان، بازنشستگان لشکری و کشوری ۱۵ درصد افزایش خواهد داشت؛ همسان سازی حقوق بازنشستگان ادامه پیدا می‌کند و به اجرا در می‌آید.

او ادامه داد: مسئله مبارزه با فقر مطلق به عنوان یک مسئله مهمی که در چند سال گذشته در دولت دوازدهم، آن را دنبال کردیم، امسال هم با اعتبار بیشتری برای تحقق ریشه کنی فقر مطلق دنبال می‌کنیم؛ اعتبار لازم برای رتبه بندی معلمان در این بودجه پیش بینی شده است. بخش بزرگ مدیریت طرح‌های ملی را به استان‌ها واگذار کردیم تا هم نمایندگان بتوانند بهتر نظارت کنند، هم در اجرا راحت‌تر صورت بگیرد؛ بنابراین ۶۵۰ طرح برای سال آینده به استان‌ها واگذار شده است.

روحانی تصریح کرد: گرمایش در همه مدارس در سال آینده به صورت استاندارد در خواهد آمد. مسئله گاز سوز کردن خودرو‌های عمومی از دیگر طرح‌هایی است که دولت در سال آینده بودجه آن را برعهده دارد. همچنین طرح تحول سلامت استقلال پیدا می‌کند و بودجه دستگاه‌های اجرایی ما برنامه محور خواهد شد و دولت در عدم تصدی گری در دارایی‌های مازاد تلاش خواهد کرد که آن‌ها را واگذار کند.

او بیان کرد: یکصد ردیف هزینه‌ای بودجه حذف شده و بودجه شرکت‌های دولتی هم امسال یک ماه زودتر به مجلس تقدیم شده است و در بودجه سال آینده، شرکت‌های دولتی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهند کرد، ۷۰ هزار میلیارد تومان هم بودجه عمرانی است؛ بنابراین شرکت‌های دولتی ۲۷۰ هزار میلیارد تومان در سال آینده سرمایه گذاری می‌کنند که باعث شکوفایی خواهد بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: لایحه بودجه ۹۹ از حیث منابع و مصارف به میزان ۱۹ میلیون و ۸۸۷ و ۳۷۱ هزار میلیارد ریال است که منابع بودجه عمومی دولت، ۵ میلیون و ۶۳۸ هزار و ۲۹۳ ریال است. منابع عمومی بودجه ۴۸۴ هزار میلیارد تومان برای سال آینده در نظر گرفته شده است که می‌شود ۴ میلیون و ۸۴۵ هزار و ۹۶۸ هزار میلیارد ریال، درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها ۷۹۵ هزار و ۳۲۵ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است و بودجه شرکت‌های دولتی ۱۴ میلیارد و ۸۳۹ هزار و ۴۵۸ هزار میلیارد ریال در نظر گرفتیم که این لایحه بودجه طبق اصل ۵۲ قانون اساسی تقدیم مجلس شده است؛ امیدواریم نمایندگان در نیمه بهمن ماه بودجه را تحویل ما بدهند تا ما بتوانیم آیین نامه‌های اجرایی آن را تا قبل از پایان سال نهایی کنیم.

انتهای پیام/