سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل خواستار مقابله جامعه بین المللی با سیاست‌های یکجانبه و متکبرانه آمریکا شد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل

به گزارش پایان تیتر، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل سیاست‌های یکجانبه و اقدامات غیرقانونی آمریکا را مغایر حاکمیت قانون، اصول حاکم بر منشور سازمان ملل و چندجانبه گرایی خواند.
غلامعلی خوشرو، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی دیروز (جمعه) خود در شورای امنیت سازمان ملل، به انتقاد شدید از سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا پرداخت و گفت: سیاست های خودخواهانه و اقدامات یکجانبه آمریکا بنیان‌های همکاری بین‌المللی و چندجانبه گرایی را به مخاطره انداخته است.
وی افزود: نتیجه این رویکرد آمریکا، خروج آن از شورای حقوق بشر، یونسکو، پیمان پاریس و برجام شد.

سفیر ایران اضافه کرد: خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن یکجانبه تحریم‌ها، آشکارا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض می‌کند و مغایر حقوق بین‌الملل است.
خوشرو ادامه داد: برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، آمریکا که عضو دائم شورای امنیت و دارای حق وتو است، دیگر ملت‌های جهان را نه به خاطر نقض یک قطعنامه شورای امنیت، بلکه به خاطر تبعیت از آن مجازات می‌کند. دنیا نباید به آمریکا اجازه دهد که به این رفتار یکجانبه، متکبرانه و خودخواهانه‌اش که متمرکز بر جهان مبتنی بر قدرت به جای حاکمیت قانون است، ادامه دهد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین به خودداری آمریکا از اجرای حکم اخیر دیوان بین‌المللی دادگستری اشاره کرد و خواستار محکومیت و مردود دانستن تحریم‌های آمریکا از سوی جامعه بین‌المللی، نه تنها در حرف بلکه در عمل باشد.
وی افزود: طبق ۱۲ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به کلیه تعهدات خود عمل کرده و در آینده نیز به اجرای تعهداتش متناسب با منافعی که دریافت می‌کند، ادامه خواهد داد.
لازم به ذکر است که در این نشست که برای بررسی راه‌های تقویت چندجانبه گرایی برگزار شده بود، بسیاری از دولت‌ها از لزوم تقویت چندجانبه گرایی حمایت کرده و به صورت صریح یا ضمنی یکجانبه گرایی آمریکا و سیاست آن دولت در قبال برجام را مورد انتقاد قرار دادند.

انتهای پیام/