به گزارش پایان تیتر، یورونیوزفارسی، رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ، طی سخنرانی خود در در اجلاس جهانی ۲۰۲۴ سران دولت‌ها در دبی با اشاره به صحبت‌های اخیر علی اکبر صالحی گفت: «سخنان بی‌بند و بار در مورد سلاح‌های هسته‌ای ، از جمله اخیرا در ایران، بیشتر از گذشته به گوش می‌رسد، چنان که یک مقام بلندپایه این کشور گفته است که در واقع ما همه چیز را در اختیار داریم ولی سرِهم شده نیستند.»

گروسی خطاب به مقام‌های ایرانی اظهار داشت: «لطفا به من هم اطلاع بدهید که چه چیزهایی در اختیار دارید.»

هر چند مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نام آن مقام ایرانی را اعلام نکرد ولی اشاره غیرمستقیم او به صحبت‌های اخیر علی اکبر صالحی، رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه اسبق ایران بود که در جریان گفتگویی با صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصحیح کرده بود که ایران تمامی آن چه را که برای ساختن یک سلاح هسته‌ای نیاز است، در اختیار دارد.

رافائل گروسی سپس با اذعان به این که «انباشت پیچیدگی‌ها» در خاورمیانه در بحبوحه جنگ اسرائیل و حماس در حال افزایش است، بر این ادعا تاکید کرد که ایران در حال نمایش چهره‌ای از خود است که در مورد فعالیت‌های هسته‌ای کاملا شفاف نیست و این رویکرد قطعا سطح مخاطرات را بالا می‌برد.»

ایران به‌عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، متعهد شده است که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازدید از سایت‌های اتمی خود را برای اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه‌اش بدهد. تهران همچنین با نظارت بیشتر آژانس به عنوان بخشی از توافق هسته ای ۲۰۱۵ موافقت کرد.

مطابق گزارش‌های آژانس، ایران، پس از فروپاشی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خود با قدرت‌های جهانی، غنی‌سازی اورانیوم را درست زیر سطح تسلیحاتی دنبال کرده است. بر پایه این گزارش‌ها، تهران به میزانی اورانیوم غنی شده انباشته کرده است که در صورت تمایل می‌تواند چندین سلاح هسته‌ای بسازد. با این حال، سازمان‌های اطلاعاتی غربی ارزیابی می‌کنند که ایران هنوز برنامه تسلیحاتی خود را آغاز نکرده است.

اما از سال ۲۰۲۲، مقام‌های ایرانی آشکارا در مورد چیزی صحبت کرده‌اند که تهران مدت‌ها آن را انکار می‌کرد: جمهوری اسلامی آماده است به میل خود سلاح اتمی بسازد. از جمله کمال خرازی، مشاور رهبر ایران، که به شبکه الجزیره گفت که تهران توانایی ساخت سلاح‌های هسته‌ای را دارد اما قصد این کار را ندارد.

انتهای پیام/