وزیر بهداشت، درمان و آموزش‌ پزشکی با بیان اینکه بخشی از واکسن‌های انسانی در انستیتو پاستور و بخشی نیز در موسسه سرم سازی رازی تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: مقرر شده است که تمام واکسن‌های انسانی تحت نظارت وزارت بهداشت تولید شود.

به گزارش پایان نیوز ، دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه مراسم افتتاح استقرار زیرساخت‌های تولید واکسن و فرآورده‌های دارویی و تشخیصی با استفاده از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان انستیتو پاستور ایران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مجموعه انستیتو پاستور جزو افتخارات علمی کشور بوده که بیش از یک قرن قدمت دارد، اظهار کرد: دانشمندان زیادی از این مجموعه فارغ‌التحصیل شده‌ و در مراکز مختلف علمی کار می‌کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: بخشی از واکسن‌های انسانی در انستیتو پاستور و بخشی نیز در موسسه سرم سازی رازی تولید می‌شود و مقرر شده است که تمام واکسن‌ها تحت نظارت وزارت بهداشت تولید شود.

وی با اشاره به تاکید رئیس‌جمهور در زمینه تولید واکسن، گفت: تا حدودی توانسته‌ایم در حوزه واکسن به خودکفایی برسیم و واکسن تزریقی فلج‌اطفال به فهرست ۱۰ واکسن تولید داخل اضافه می‌شود.

هاشمی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری بین انستیتو پاستور و شفا دارو، گفت: امروز تفاهم‌نامه‌ای را برای تزریق واکسن فلج اطفال امضا کردیم که عملیات ابتدایی تا دستیابی به محصول نهایی این واکسن در آینده‌ای نزدیک در کشور تولید خواهد شد. همچنین برای تولید برخی ویروس‌های دیگر نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین با اشاره به اقدامات انستیتو پاستور در راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در این دوره انستیتو پاستور اقدامات خوبی انجام داد و ۴۰ شرکت دانش‌بنیان را زیر چتر خود قرار داد که البته در آغاز راه هستند.

وی تاکید کرد: اگر از سوی دولت، بانک مرکزی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری حمایت‌های لازم صورت بگیرد و در عین حال تکیه بر دانشمندان فی‌الواقع انجام شود به سرعت می‌توانیم پیشرفت کنیم.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه اگر خیرین بخشی از اموال خود را برای اقداماتی همچون «پیشگیری» وقف کنند تاثیر بسزایی در حوزه بهداشت و درمان دارد، افزود: سرمایه‌گذاری در امر پیشگیری نه‌تنها برای نسل امروز بلکه برای نسل آینده و کل بشریت مفید خواهد بود. کمپانی‌های بزرگ و افرادی در دنیا هستند که همه سرمایه خود را برای کمک به بخش بهداشت و سلامت صرف می‌کنند. پاستور نیز محتاج چنین توجهی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: دانشمندان خوبی در کشور داریم اما نیازمند امکانات و حمایت نیز هستیم. در حال حاضر بخشی از محصولات ما صادر می‌شود اما این مقدار کافی نیست.

وی با بیان اینکه افزایش صادرات منجر به خلق ثروت، اشتغال‌زایی و افزایش غرور ملی می‌شود، گفت: سرمایه‌گذاران می‌توانند در کنار سایر سرمایه‌گذاری‌های خود، در این حوزه نیز سرمایه‌گذاری کنند.

تشکیل ۵۰ میلیون پرونده الکترونیک سلامت

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه در حوزه آموزش اقدامات ارزشمندی را انجام دادیم و در بخش پژوهش نیز به رشد خوبی دست یافتیم، گفت: همچنین در حوزه بهداشت توانستیم ۵۰ میلیون پرونده الکترونیک سلامت را تشکیل داده و پایگاه‌های بهداشت و درمان را در روستاها و حاشیه شهرها تاسیس کنیم.

وی افزود: از طرفی پزشک خانواده در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر مستقر شدند و همچنین ۱۴ هزار تخت بیمارستانی تحویل شد.

هاشمی با اشاره به اینکه خدمات در قالب بیمه، بیمارستان‌ها، اورژانس، زایمان طبیعی، توجه به اعتباربخشی بیمارستان‌ها و حقوق شهروندان ارائه شده است، اظهار کرد: ما راه درست را انتخاب کرده‌ایم که در صورت حمایت و عملی‌سازی قول‌هایی که روز اول داده شد حتما می‌توانیم به سرمنزل مقصود که همان «نظام سلامت کارآمد» و «بیمه‌های ارزشمند» برای مراقبت از مردم است، برسیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه استمرار این مسیر و توجه به مطالبات مردم نباید فراموش شود، توجه به سلامت را یکی از مهمترین وظایف نظام عنوان کرد و گفت: یکی از بزرگترین دستاوردهای ما حفظ رضایت‌مندی مردم از حوزه بهداشت و مردم بود. طبق نظرسنجی صداوسیما بیش از ۷۰ درصد ایرانی‌ها از این حوزه رضایت داشتند که این میزان رضایت از حوزه سلامت قابل توجه است.

به گزارش ایسنا، هاشمی همچنین درخصوص میزان صادرات انستیتو پاستور گفت: محصولات پاستور به دو کشور صادر می‌شود. رقم صادرات هنوز از نظر دلاری قابل توجه نیست. انتظار این است که تراز مالی در این بخش مثبت باشد و در مقابل وارداتی که برای مواد اولیه داریم صادرات خوبی نیز داشته باشیم.

انتهای پیام