رئیس پلیس فتا کرمان ،با اشاره به اینکه امروزه شهروندان خریدهای خود را ازطریق کارت های بانکی انجام می دهند،گفت: لازم است شهروندان در هنگام خرید از دادن کارت و رمز خود به فروشندگان خوداری کنند.

به گزارش پایان تیتر، سرهنگ امین یادگارنژاد رئیس پلیس فتا استان کرمان در تشریح این خبر گفت: برخی ازمجرمان اینترنتی برای برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی کاربران نیاز به اطلاعات حساب و کارت بانکی افراد دارند که یکی از راه‌های دسترسی به این اطلاعات، استفاده از  یک قطعه الکترونیکی به نام اسکیمر می باشد.

وی در توضیح اسکیمر ادامه داد: مجرمان با نصب ابزاری پیشرفته در محل کشیده شدن کارت‌های بانکی در دستگاه کارتخوان، قادرند تمام اطلاعات کارت بانکی افراد را کپی کنند و اطلاعات کارت را بخوانند. بنابراین احتمال اینکه دستگاه های کارتخوان حاوی اسکیمر درفروشگاه ها نیز نصب شده باشد، وجود دارد.

سرهنگ امین یادگار نژاد تاکید کرد: به هیچ عنوان کارت را در اختیار فروشندگان قرار ندهید و رمز بانکی خود را به آنها نگوید بلکه خود شهروندان عملیات بانکی را انجام دهند و یکی از نکات مهمی که خریداران باید به آن توجه کنند بررسی دستگاه کارت خوان فروشگاه ها است.

این مقام انتظامی  در ادامه به شهروندان هشدار داد و گفت: در صورت کشیدن کارت در دستگاه های کارتخوان مراقب باشند دستگاه های کارتخوان سالم باشد و مواردی مثل چسب خوردن یا قطعات اضافی بر روی آن نباشد، چرا که در صورت چسب خوردگی یا قطعات اضافه امکان اسکیمر  وجود دارد و حتماً موضوع را با بانک مطرح کنند تا از کلاهبرداری احتمالی جلوگیری شود.

این مقام مسئول به هموطنان توصیه کرد: درهنگام برداشت وجه مواظب باشید کسی رمز شما را نبیند، هر چند وقت یکبار نسبت به تغییر کلمه عبور کارت‌های عابر بانک اقدام کنید. برگ رسیدی که از دستگاه خودپرداز دریافت می‌کنید ؛ در محل رها نکنید و در صورت عدم نیاز آن را معدوم کنند. موجودی حساب‌های بانکی مخصوصاً حساب‌های عابر بانک را در فاصله‌های زمانی مناسب چک کنید.

سرهنگ امین یادگار نژاد در پایان خاطرنشان کرد: سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش های مردمی بوده و کاربران گرامی می‌توانند آخرین اخبار حوادث و رویدادهای سایبری را از این سایت دریافت کنند ، همچنین شماره تماس ۲۴۶۰۳ ۲۱۸ ۰۳۴ به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در سراسر استان است.