رئیس مرکز امداد و فوریت های سایبری پلیس فتا ناجا گفت: بسیاری از کلاهبرداران با ترفند ایجاد اپلیکیشن های انتخاباتی در پوشش تبلیغ و ارسال آن در شبکه های اجتماعی گوناگون و تحریک افراد به دانلود و نصب آنها، دست به سودجویی از کاربران می زنند. 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، سرهنگ “محمد جمالی” رئیس مرکز امداد و فوریت های سایبری پلیس فتا ناجا در تشریح این خبر اظهار داشت: این روزها با شروع تبلیغات کاندیداهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در کشور، بسیاری از افراد با بهره گیری از روش های نوین تبلیغات دست به انتشار اپلیکیشن های موبایل پایه برای آشنایی با کاندید موردنظر خود می کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از کلاهبرداران و سودجویان فرصت را غنیمت دانسته و با ترفند ایجاد اپلیکیشن های مختلف در پوشش تبلیغ و ارسال آن در شبکه های اجتماعی گوناگون و تحریک افراد به دانلود و نصب آنها، دست به سودجویی از کاربران می زنند.

رئیس مرکز امداد و فوریت های سایبری پلیس فتا ناجا افزود: در بررسی صورت گرفته روی بسیاری از اپلیکیشن های مذکور متاسفانه در همین چند روز شاهد انتشار اپلیکیشن های مختلفی بوده ایم که در بررسی اجمالی دارای آسیب پذیری های متعدد بوده اند.
سرهنگ جمالی با اشاره به افزایش حجم تبلیغات در روزهای آتی و علاقمندی کاربران به استفاده از اپلیکیشن های موبایل پایه، توصیه کرد: کاربران اپلیکیشن های تبلیغاتی را از منابع رسمی انتشار که بررسی های امنیتی لازم را در خصوص امنیت اپلیکیشن ها انجام می دهند، بارگذاری کنند.

این مقام انتظامی در ادامه دسترسی به مشخصات شناسنامه ای گوشی کاربر، شماره سیم کارت، نوع شبکه، شماره یکتا گوشی(IMEI)، وجود ارتباط پنهان از نوع Remote Desktop، قابلیت ایجاد internet Connection های مختلف بدون اجازه کاربر، قابلیت استخراج MAC Adress مودم مورد استفاده توسط کاربر، قابلیت خواندن Device ID گوشی کاربر را نمونه ای از آسیب پذیری های اپلیکیشن های مذکور برشمرد.

سرهنگ جمالی از شهروندان خواست در صورت نصب این گونه اپلیکیشن های جعلی در گوشی تلفن همراه و یا سیستم عامل های خود نسبت به پاکسازی و حذف این اپلیکیشن ها اقدام و در صورت نیاز به ثبت گزارشات مردمی به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  مراجعه کنند و برای دریافت مشاوره نیز می توانند با شماره تلفن ۸۱۸۱۸ مرکز امداد و فوریت های پلیس فتا تماس بگیرند.*

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

انتهای پیام/