رییس انجمن آترواسکلروزایران با بیان اینکه روزانه دسته کم ۳۰۰ ایرانی به دلیل ابتلا به انواع بیماری های قلبی-عروقی جان خود را ازدست می‌دهند، گفت: با برنامه ای که سازمان بهداشت جهانی برای دنیا در نظرگرفته، امیدواریم در کشورهای توسعه یافته تا سال ۲۰۲۵ شاهد کاهش بیماری های قلبی و عروقی باشیم.

به گزارش پایان نیوز ، مسعود قاسمی رییس انجمن آترواسکلروزایران ؛ اظهار داشت: در خوش بینانه ترین حالت و با اجرای استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، کشورهای پیشرفته  تا حدود ۱۰ سال آینده با کاهش ۲۵ درصدی بیماری های یاد شده روبرو خواهند بود، اما این روند درکشورهای در حال توسعه قدری متفاوت است، به گونه ای که درکشوری نظیر ما برای کاهش این گونه بیماری ها نیازمند برنامه ریزی های دقیق تر ومنسجم هستیم.

به گفته وی، هرقدر شاهد رشد صنعتی شدن هم زمان با عدم رعایت بهداشت و برنامه ریزی صحیح و رژیم غذایی مناسب باشیم و افراد از چاقی  اجتناب نکنند و مراجعه مرتب و منظم به مراکز پزشکی برای چکاب های سالیانه نداشته باشند با آمار بالاتری از بیماری های قلبی و عروقی وتلفات دراین زمینه روبرو می شویم.

این متخصص قلب و عروق امکانات فعلی کشور را برای کاهش آمار ابتلا به سکته های قلبی و مغزی درحال رشد و بهبود ارزیابی کرد و گفت: برای رسیدن به شرایط مطلوب تر حداقل به یک دوره ۵ ساله نیازداریم.

وی تاکید کرد: تعداد مبتلایان به بیماری های قلبی وعروقی با افزایش سن بازهم بیشترمی شود بنابراین نیاز داریم که درکشور آگاهی های اجتماعی را محک بزنیم و ببینیم که با توجه به رشد بیماران در خطر آیا می توانیم خود را ازلحاظ کاهش بیماری ها به مرزکشورهای توسعه یافته برسانیم یا خیر.

رییس انجمن آترواسکلروزایران گفت : شایع ترین بیماری قلبی ومغزی در سراسر دنیا و کشور ما بدون شک سکته های قلبی و مغزی هستند.

این متخصص قلب و عروق اظهارداشت: در سال ۲۰۰۲ هر سال ۷میلیون نفربه دلایل بیماری های قلبی جان خود را ازدست داده اند و درسال ۲۰۲۰ در صورت عدم رعایت الگوهای جهانی سالانه ۱۱ میلیون نفردرجریان ابتلا به این گونه بیماری ها جان خود را ازدست خواهند داد.

رئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت: سالانه دستکم ۷ میلیون نفر در جهان بر اثر سکته و بیماری های قلبی که بیش از هفت میلیون نفر براثر سکته مغزی جان خود را ازدست می دهند.

وی بیان کرد: این در حالی است که بیماریهای مزمن ریه و عفونت های حاد ریه سالانه جان  حدود شش میلیون نَفَررا درجهان می گیرد و ایدز، دیابت، فشار خون بالا، اسهال و تصادفات رانندگی ازدیگرعلل مرگ انسان ها درجهان اند .

گفتنی است چهارمین همایش سراسری روز آتروترومبوزیس روزجمعه ۲۹ بهمن ۹۵ ازساعت ۹-۱۴ و بامشارکت انجمن های قلب و عروق ایران، آترواسکلروزیس، اینترونشال کاردیولوژی، انجمن سکته مغزی ایران درهتل پارسیان آزادی تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/