یک روانشناس گفت: برقراری تعاملات اجتماعی برای کودکان امری ضروری است، اما آن‌ها به گذراندن زمان به تنهایی هم نیاز دارند.

به گزارش پایان تیتر، نسیم نجفی روانشناس کودک و نوجوان، اظهار کرد: تنها بازی کردن کودکان، مرحله‌ای ضروری در مسیر مستقل و خودکفا شدن آن‌ها است.

وی با بیان اینکه برقراری تعاملات اجتماعی برای کودکان امری ضروری است، افزود: گاهی کودکان به گذراندن زمان به تنهایی نیاز دارند. وقتی کودک شما با کمک اسباب بازی‌هایش به تنهایی سرگرم می‌شود و یا فعالیت‌هایی را با رهبری و جهت‌دهی خود به تنهایی انجام می‌دهد، ارزش این کار کمتر از بازی‌های گروهی نیست.

فواید تنها بازی کردن کودکان

افزایش خلاقیت و تخیل

نجفی با بیان اینکه خلاقیت و تخیلات هم برای کودکان و هم برای والدین با ارزش است، خاطرنشان کرد: داشتن خلاقیت کلید اصلی حل مشکلات و یافتن راه حل‌های ابتکاری است.

وی افزود: زندگی همه افراد به مهارت و توانایی برای حل مشکلات بستگی دارد، افراد دارای مهارت‌های لازم قادر هستند که در کارها و جنبه‌های مختلف زندگی به درستی رفتار کنند.

افزایش اعتماد به نفس

این روانشناس ادامه داد: کودکان با انجام بازی‌های مورد علاقه خود مانند پازل و ساختن بلوک‌ها و همچنین انجام فعالیت‌ها و پیدا کردن راه‌حل می‌توانند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه کودک مهارت‌ها و قابلیت‌های خود را در رویارویی با مشکلات زندگی توسعه می‌دهد، گفت: داشتن اعتماد به نفس در کودکان، احتمال تأثیرپذیری آن‌ها از گروه همسالان را کمتر می‌کند و میزان تأثیرگذاری آن‌ها بر افراد دیگر را افزایش می‌دهد.

بهبود مهارت جهت دهی

نجفی تصریح کرد: توانایی در تصمیم‌گیری و استفاده خوب از زمان به کودک شما کمک می‌کند تا مهارت رهبری را در خود تقویت کند.

وی افزود: کمک کردن کودک در این جهت که بتواند همانند بزرگترها مسائل را حل و مدیریت کند، موجب افزایش اعتماد به نفس در او می‌شود و زمینه موفقیت او را در زندگی آینده فراهم می‌کند.

انتهای پیام/