یکی از شهر‌های کشورمان به نقطه‌ای مبدل شده که بیشترین اتفاقات برای اولین بار در آنجا افتاده است.

به گزارش پایان تیتر، انگلیسی‌ها پس از کشف چاه‌های نفت، برای دسترسی آسان‌تر به چاه‌های نفت اقدام به ساخت یک فرودگاه صحرایی کردند.

پایان تیتر: مسجدسلیمان

بقایای این فرودگاه امروز یکی از جاذبه‌های گردشگری دهستان تل بزان یا توبُزون به حساب می‌آید. دهستان تل بزان در بخش مرکزی شهرستان مسجد سلیمان قرار گرفته است. از جاذبه‌های گردشگری دیگر بخش مرکزی شهرستان مسجد سلیمان می‌توان به مدرسه انگلیسی‌ها، کلیسای نمره چهل، چاه نفت شماره یک، قبرستان خارجی‌ها، باشگاه مرکزی، منطقه نمونه گردشگری تاراز، روستای سوسن سرخاب، منطقه حفاظت‌شده شیمبار، جزیره کوشک، چشمه‌های آبگرم گُل‌گیر، تنگه لیمو‌ها و چم آسیاب اشاره کرد.

پایان تیتر: مسجدسلیمان

تنگه لیمو‌ها به تنگه یا شکافی اطلاق می‌شود که بین کوه‌های پشت سد شهید عباسپور قرار گرفته است. این تنگه مملو از درختان لیمو است.

شایان ذکر است، شهر مسجد سلیمان که در بخش مرکزی شهرستان مسجد سلیمان قرار گرفته، به نوعی شهر اولین‌ها است؛ اولین چاه نفت ایران و خاورمیانه، اولین کارخانه گوگردسازی در ایران و خاورمیانه، اولین تصفیه خانه آب کشور، اولین کارخانه تولید برق در ایران و خاورمیانه، اولین راه‌آهن در ایران، اولین فرودگاه در ایران، اولین و مجهزترین بیمارستان کشور، اولین و مجهزترین آزمایشگاه طبی در کشور، اولین کارخانه شیر پاستوریزه در کشور، اولین واحد نوشابه‌سازی در کشور، اولین کلوب تفریحی، اولین پیست و تیم دوچرخه سواری، اولین باشگاه گلف بانوان، اولین باشگاه گلف و اولین استخر شنا در ایران در این شهر واقع شده‌اند.

پایان تیتر: مسجد سلیمان

از اولین‌های دیگر شهر مسجد سلیمان می‌توان به اولین باشگاه‌های ورزشی، اولین باشگاه سوارکاری در کشور، اولین باشگاه اسکواش در کشور، اولین پالایشگاه نفت در ایران و خاورمیانه، اولین واحد بهره‌برداری نفت در ایران و خاورمیانه، اولین کارخانه گچ در کشور، اولین زمین فوتبال رسمی در ایران و خاورمیانه، اولین و مجهزترین بیمارستان کشور، اولین و بلندترین پل فلزی ایران و خاورمیانه، اولین فرستنده خصوصی در ایران و خاورمیانه، اولین تله کابین در کشور و خاورمیانه، اولین شهر صنعتی در ایران و اولین موزه زمین‌شناسی اشاره کرد.

پایان تیتر: مسجد سلیمان

انتهای پیام/