سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به اظهارات اخیر دونالد ترامپ اعلام کرد که مسکو روابط خود با تهران را تنها بر مبنای منافع ملی خود خواهد ساخت.

به گزارش پایان نیوز ، به نقل از کانال مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه فدراسیون روسیه در نشست هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز روابط تهران – مسکو با توجه به مواضع اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا با بیان این مطلب، تاکید کرد: بارها اعلام کرده ایم که روابط روسیه با شرکای بین المللی اش به خودی خود ارزشمند است، این روابط  را به این دلیل توسعه نمی دهیم که کسی از این روابط خوشش می آید یا بالعکس.

وی با یادآوری اینکه روسیه ساختار روابط خود را بر مبنای منافع ملی و تاریخ روابطش با دولتها دنبال می کند، گفت: به همین دلیل من فکر می کنم که ما روابط دوجانبه خود با ایران را باید با توجه به منافع ملت خودمان بررسی کنیم و نه در سایه اظهارات و مواضع کشورهای دیگر؛ روسیه آینده روابط خود با ایران را برپایه روابط تاریخی، فرهنگی و انسانی که تا کنون با این کشور داشته است، ترسیم می کند.

زاخارووا که در حدود بیست دقیقه از وقت نشست هفتگی خود را به موضوع روابط روسیه و ایران اختصاص داد، با اشاره به پانصد و پانزدهمین سالگرد روابط دو جانبه تهران و مسکو ،گفت: آغاز روابط دیپلماتیک روسیه با پارس(ایران) به قرن شانزدهم باز می گردد. در تاریخ ۲۰ می ۱۹۲۰ دولتهای پارس(ایران) و شوروی با ابلاغ یادداشتی، یکدیگر را به رسمیت شناختند. در ۲۵ دسامبر ۱۹۹۱نیز ایران آمادگی خود را برای ادامه روابط با فدراسیون روسیه بعنوان وارث اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین ایران را یکی از شرکای نزدیک روسیه در منطقه خواند و تصریح کرد: روابط ایجاد شده بین دو کشور دارای سنتهای دیرین دوستی و حسن همجواری و نیز فهم متقابل و اعتماد است، در سالهای اخیر نیز گفتگوهای سیاسی بین ایران و روسیه و نیز همکاری عملی دو کشور وارد سطح عالی و بی سابقه ای شده و  دارای ویژگی های غنی و پر محتوایی است.

وی یادآور شد که روابط ایران و روسیه پاسخگوی مسائل مربوط به تقویت امنیت و ثبات در دریای خزر، منطقه آسیای میانه، خاور میانه و خاور نزدیک است.

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه با تاکید بر اینکه فعالیتهای هماهنگ دو کشور در حوزه های مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر  از اهمیت ویژه ای برخوردار است،گفت: ارتباطات مداوم در سطوح عالی، از کانال وزارت دفاع ، شورای امنیت دنبال میشود و روابط پارلمانی دو کشور نیز زمینه بسیار قوی را برای توسعه آتی روابط ایجاد کرده است.

به گفته زاخارووا وزرای  امور خارجه ایران و روسیه بصورت پیوسته دیدگاه های خود در خصوص مهمترین مسائل بین المللی را با هم هماهنگ میکنند.

وی از تصویب برجام به عنوان مولفه ای که برای روسیه چشم اندازهای جدیدی را در توسعه روابط طولانی مدت با ایران بر مبنای اصول منفعت دو جانبه ایجاد نمود، یاد کرد و گفت: روسیه همچنین همکاری با ایران در خصوص حل و فصل بحران سوریه را بسیار ارزشمند میداند، تهران به همراه مسکو و آنکارا ضامن توافقات بین دولت و برخی گروه های مسلح سوری بحساب می آید و بر این مبنا ایران نقش فعالی را در گفتگوهای بین سوری در آستانه بازی کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه ادامه  با اعلام اینکه ایران  یک شریک تجاری آینده دار برای روسیه به حساب می آید، به روند عالی توسعه روابط تجاری دو کشور استناد کرد و افزود: در سال ۲۰۱۶ سطح روابط تجاری بین دو کشور نسبت به سال قبل بیش از۸۰ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: همکاری دو کشور در حوزه انرژی نیز دارای مشخصات راهبردی است، ایران و روسیه در خصوص ساخت کریدور بین المللی انتقال انرژی شمال- جنوب که نقش یک پل را بین اروپا و جنوب آسیا بازی خواهد کرد، فعالیت می کنند. همچنین از جمله حوزه های آینده دار در روابط دو کشور حوزه برق بصورت سنتی، حوزه نفت و گاز، راه آهن، حوزه هوا فضا و حوزه فنی – نظامی است.

انتهای پیام/