مشاور امنیت ملی آمریکا گفت هدف دولت ترامپ از تحریم‌های نفتی ایران لطمه زدن به کشور‌های وابسته به نفت نیست.

به گزارش پایان تیتر، به نقل از خبرگزاری رویترز، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا امروز طی سخنانی در اندیشکده همیلتون، در چرخشی آشکار از مواضع به شدت سختگیرانه پیشین خود در قبال ایران، گفت هدف دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، از تحریم‌های نفتی ایران لطمه زدن به کشورهای وابسته به نفت نیست، بلکه تحت فشار قرار دادن تهران است.

بولتون در این باره گفت: ما می خواهیم بیشترین فشار را (به ایران) وارد کنیم، اما از طرف دیگر، نمی خواهیم به دوستان و متحدان‌مان آسیب برسانیم.

مشاور امنیت ملی آمریکا افزود دولت ترامپ درک می کند که کشورهایی که از نظر جغرافیایی به ایران نزدیک هستند و برخی کشورهای دیگر ممکن است قادر نباشند بی درنگ واردات نفت خام را از ایران به صفر برسانند.

در ادامه گزارش رویترز آمده است اظهارات امروز بولتون که یکی از طرفداران پر و پا قرص اقدامات سختگیرانه علیه ایران و به صفر رساندن صادارات نفتی این کشور است، در مقایسه با موضع گیری های پیشین او لحن نرمی داشت.

این گزارش می افزاید در آستانه ضرب الاجل دولت ترامپ برای وضع تحریم های نفتی ایران (پنجم نوامبر)، دولت آمریکا اکنون در حال بررسی اعطای معافیت تحریمی به برخی از مشتریان نفت ایران است. سه کشور از ۵ خریدار بزرگ نفت ایران -ترکیه، چین و هند- تاکنون در برابر خواسته های آمریکا مبنی بر توقف فوری واردات نفت از ایران مقاومت کرده اند. اخیراً نیز، کره جنوبی از مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، خواست واشنگتن درباره اعطای معافیت تحریمی به این کشور نهایت نرمش را نشان دهد. کشورهای دیگر از جمله افغانستان و عراق نیز به واردات برخی کالاها از ایران وابسته هستند. دولت ترامپ نیز اعلام کرده است به این درخواست ها به طور جداگانه و موردی رسیدگی خواهد کرد.

انتهای پیام/