طبق مصوبه مجلس، کلیه معاملات راجع به اموال غیرمنقول ثبت شده باید به صورت رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود.

به گزارش پایان نیوز، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۵ آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی اصلاح لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور اعاده شده از شورای نگهبان با اصلاح ماده الحاقی ۵۲ این لایحه با ۱۲۴ رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
در ماده الحاقی ۵۲ اصلاح شده لایحه مذکور آمده است؛ کلیه معاملات راجع به اموال غیرمنقول ثبت شده مانند بیع، صلح، اجاره، رهن و نیز وعده یا تعهد به انجام اینگونه معاملات باید به صورت رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود، مگر اسنادی که براساس تشخیص دادگاه دارای اعتبار شرعی است.
همچنین نمایندگان در ادامه به بررسی اصلاح ماده الحاقی ۵۷ لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور پرداختند و آن را با ۱۱۵ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۳ نماینده حاضر در صحن مورد تصویب قرار دادند.
براساس ماده الحاقی ۵۷ لایحه مذکور؛ تمامی معاملات و قراردادهای خارجی دولتی که بیش از ده میلیون (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰) دلار باشد با رعایت قوانین مربوط از جمله قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آن در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱/۵/۱۳۹۱ تنها از طریق مناقصه محدود و یا بین‌المللی با درج آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار و رسانه‌های الکترونیکی داخلی و خارجی انجام و منعقد می‌شود. موارد استثناء به تأیید کمیته سه‌نفره متشکل از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزیر مربوطه یا بالاترین مقام اجرائی ذی‌ربط می‌رسد. در کلیه مناقصه‌ها، حق کنترل و بازرسی کمی و کیفی و کنترل قیمت برای کلیه کالاهای وارداتی و پروژه‌ها برای خریدار محفوظ است. وزیر یا بالاترین مقام اجرائی ذی‌ربط، مسئول حسن اجرای این موضوع است. بانک مرکزی فقط مجاز به تعهد یا پرداخت بهای معاملات و قراردادهایی است که تأیید بالاترین مقام دستگاههای اجرائی، مبنی بر رعایت مفاد این ماده را داشته باشد.
قراردادهایی که به تشخیص هیأت وزیران ماهیت محرمانه دارند از شمول این حکم مستثنی بوده و نیاز به طرح و تأیید موضوع در هیأت مذکور را ندارند.
انتهای پیام/