حادثه ساختمان پلاسکو امشب۳۰ دی ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایان نیوز ، حادثه ساختمان پلاسکو امشب۳۰ دی ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور چمران رئیس شورای شهر تهران و پشم چی زاده معاون شهردار تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
گفتنی است؛ ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران، سردار ساجدی نیا  فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز به صورت تلفنی در این گفتگو شرکت کردند.
جلال ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه پیرامون حادثه پلاسکو گفت: یکی از پر کارترین و تلخ ترین روز های تاریخ آتش نشانی امروز بود.
وی با اشاره به اینکه، عملیات به خوبی پیش می رفت اما به یکباره انفجار شدیدی در طبقات بالایی رخ داد افزود: متاسفانه این ساختمان فرو ریخت و ظرف چند ثانیه تمام ساختمان با خاک یکسان شد.
سخنگوی آتش نشانی تهران با اشاره به اینکه، کمیته آمار بلافاصله در محل تشکیل شد ادامه داد: حدود ۲۰ نفر از آتش نشانان زیر آوار هستند لذا شهادت جمعی از همکارانمان را به ملت ایران و خانواده های داغ دیده تسلیت عرض می کنم.
ملکی با بیان اینکه،  پیکری از آوار بیرون نیامده است گفت: براساس وظیفه همکارانمان مشغول جستجو بودند تا کسی در ساختمان نمانده باشد اما متاسفانه به یکباره این عزیزان در زیر آوار محبوس شدند.
وی با بیان اینکه، در جبهه جنوبی نیروها مشغول برش آهن های سنگین هستند اضافه کرد: وضعیت آوار بحرانی است و بعید به نظر می رسد کسی از زیر آوار زنده بیرون در بیاید.
سخنگوی آتش نشانی تهران با بیان اینکه،  مشغول حفر کانال هستیم البته به دسترسی هایی راه پیدا کرده ایم افزود: باید عملیات به پایان برسد تا به نتیجه دست یابیم.
ملکی با اشاره به اینکه، کوچکترین بی احتیاطی به هنگام آوار برداری می تواند مسئله را بحرانی کند بیان کرد: با احتیاط کامل و با کمک همه نیرو ها عملیات را بدون کوچکترین وقفه انجام می دهیم اما کار فنی، دشوار، سخت و سنگین است.
وی تصریح کرد : بعید است با این حجم آوار کسی زنده بماند ولی امیدواریم این اتفاق بیفتد.
سخنگوی آتش نشانی تهران با اشاره به اینکه،  صحبت‌هایی مطرح است که تانکرهایی از گازوئیل در ساختمان وجود داشت گفت: انفجارها از مهم‌ترین عوامل تخریب بوده است.
ملکی با اشاره به اینکه، پس از پایان عملیات کارشناسان وارد محل شده و به بررسی علت انفجار خواهند پرداخت افزود: گفته می شود تانکرهایی از گازوئیل در طبقات بالایی وجود داشت البته اصل تانکرها در طبقات منفی بوده است.
پشمچی زاده، معاون شهردار تهران در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه،  برج پلاسکو سال ٣٧ مجوز ساخت گرفته است و اولین ساختمان تمام فلزی تهران بود گفت: ۳۳ هزار متر مکعب بنای ساختمان پلاسکو بود که شامل ۱۵ طبقه روی همکف، یک طبقه منفی و همکف بود.
وی با اشاره به اینکه،  در سنوات گذشته دقتی در خصوص ضدحریق بودن ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی نمی‌شد اظهار داشت:  در این ساختمان۴ واحد اداری، یک بانک و ۵۷۰ کسبه مشغول فعالیت بودند.
 پشمچی زاده با اشاره به اینکه، شهردار تهران هم اکنون در محل حادثه مشغول مدیریت است افزود: دقت لازم خواهد شد تا با تجهیزات لازم آوار برداری با ظرافت انجام شود.
چمران، رییس شورای شهر تهران در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اینکه،  شهرداری از طریق آتش نشانی بر ساختمان‌ها نظارت می‌کند و مسایل ایمنی و فقدان آن را تذکر می‌دهد گفت:  برای ساختمان‌های قدیمی نیز می‌توان سیستم اطفای حریق نصب کرد لذا،
برای پلاسکو نیز اخطارها داده شده بود.