مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خرید و فروش دوگونه گیاهی مهاجم سنبل آبی و آزولا ممنوع است.

به گزارش پایان تیتر، طاهره افتخاری مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه دوگونه گیاهی مهاجم سنبل آبی و آزولا در سطح معابر شهری به سهولت خرید و فروش می شود گفت: ممنوعیت خرید و فروش آنها از طریق بخشنامه‌ای به تمامی ادارات کل محیط زیست استانها ابلاغ شده است.

افتخاری به دلیل عدم شناخت کافی از گیاهان مهاجم در کشور و اثرات منفی حضور آنها در محیط های طبیعی افزود: به طور گسترده ای در بسیاری از شهرها این گیاهان به عنوان گیاهان زینتی علاوه برگل فروشی‌ها توسط دستفروش‌ها نیز عرضه می شوند.

وی اظهار کرد: دو گونه گیاهی مهاجم سنبل آبی (Eichhornia crassipes) و آزولا (Azolla filiculoides) جزو گونه های گیاهی هستند که طی سال های اخیر آسیب ‌های فراوانی را به محیط های طبیعی کشور به ویژه تالاب ها وارد کرده اند.

افتخاری تاکید کرد: به دلیل تاثیرات بسیار منفی محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی این گونه ها ، ممنوعیت خرید و فروش آن ها از طریق بخشنامه‌ای به تمامی ادارات کل محیط زیست استان ها ابلاغ شده است.

ممنوعیت خرید و فروش دو گونه گیاهی مهاجم آزولا و سنبل آبی

وی افزود: با توجه به حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه تالاب های کشور که در شرایط آسیب پذیری به سر می برند ضروری است به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، با اطلاع و همکاری سایر نهادها و سازمان های اجرایی استان‌ها در خصوص ممنوعیت خرید و فروش این گونه های مهاجم و جمع‌آوری آنها در سطح شهرها اقدامات عاجل صورت گیرد.

همچنین مریم مغانلو رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص اظهار داشت: آزولا نام یک جنس از سرخس شناور آبزی هاگدار از خانواده آزولاسه با نام علمی Lam. Azolla filiculoides بومی مناطق معتدل و گرمسیری آمریکا است که امروزه می‌توان آن را در برخی مناطق آسیای جنوب شرقی، استرالیا، آفریقا و اروپا نیز دید که در آب‌های آرام و راکد، رودخانه های کم شیب ، دریاچه‌ها، باتلاق ها، شالیزارها و … زیست می‌کند.

وی ادامه داد: اندازه این گیاه کوچک ۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتیمتر و طول برگ ها ۲-۱ میلیمتر است، تکثیر این گیاه بیشتر به روش رویشی (غیرجنسی) است و چرخه زندگی آن ۳۰-۱۵ روز طول می کشد. با فراهم شدن شرایط محیطی مناسب (رطوبت، نور، حرارت، PH و …) عناصر غذایی، آزولا به سرعت رشد کرده و سطح وسیعی از دریاچه ها، برکه ها و … را می پوشاند.

به گفته وی این گیاه در مدت ۶ -۲ روز وزنش دو برابر می شود و با کاهش فضای رشد و جلوگیری از نفوذ نور و تبادلات گازی به بخش‌ های زیرین آب مانع از رشد بعضی گونه های غوطه ور شده و از ایـن طریق بسیاری از این گیاهان که از لحاظ لیمنولوژیکی حائز اهمیت هستند در معرض تهدید قرار می گیرند.

مغانلو تصریح کرد: در نهایت حیات بسیاری از جانوران آبزی که تغذیه آنها به گیاهان مذکور وابسته است مختل مـی شود همچنین فعالیت فتوسنتزی و تولید اکسیژن در آب کاهش یافته و مرگ و میر آبزیان به ویژه ماهی ها افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: سنبل آبی نیز گیاهی مهاجم و آبزی با نام علمی (Mart.) Solms Eichhornia crassipes بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که دارای برگ های گسترده ، ضخیم ، براق و تخم مرغی شکل است که در سطح آب شناور می شود.

وی افزود: این گیاه دارای ریشه های ارغوانی سیاه آزاد است و سنبله ای با ۸ تا ۱۵ گل زیبا دارد و عمدتا رنگ گل‌ها طیفی از رنگ‌های بنفش، صورتی و ارغوانی است و متاسفانه به دلیل زیبایی گل های آن، در گل فروشی ‌ها عرضه می شود. سنبل آبی به وسیله دمبرگ هایی که تغییر شکل یافته اند و به شکل اسفنجی در آمده‌اند می‌تواند روی سطح آب شناور بماند و به وسیله استولون ( ساقه های رونده یا بندهای ریشه زا) تکثیر می‌ شود.

وی یادآور شد: سنبل آبی یکی از سریع ‌الرشدترین گیاهان شناخته شده است و در صورت فراهم شدن شرایط رویشی مناسب، به طور جدی حیات سایر زیستمندان آبزی و کنار آبزی را به مخاطره می اندازد و مانند فرشی گسترده پهنه آبی را اشغال می‌کند به طوریکه از یک سو از نفوذ نور خورشید به لایه های زیرین آب جلوگیری کرده و از سوی دیگر از تبادل اکسیژن میان هوا و بخش‌های عمقی آب ممانعت به عمل می‌آورد.

کارشناس سازمان محیط زیست تاکیدکرد: ریشه های این گیاه جاذب آلاینده ها، فلزات سنگین و مواد سمی است و بنابراین گیاهی سمی و احتمالا سرطان زا شناخته شده است.

انتهای پیام/