وزیر پیشنهادی کشور گفت: موضوع فضای مجازی در دستور کار شورای امنیت قرار دارد و در این زمینه با متخلفین حوزه مسائل اعتقادی برخورد می‌شود.

به گزارش پایان نیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور در جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی که امروز (دوشنبه، ۲۳ مرداد ماه) برگزار شد، اظهار داشت: وزارت کشور از بدو تولد افراد تا زمان فوت آن‌ها وظیفه هماهنگی و هدایت را دارد و در مسائل امنیتی، اجتماعی، سیاسی، انتظامی و بحرانی باید نقش ایفا کند که با این حجم کار لازم است اختیارات مسئولان را در مناطق افزایش دهیم.

۸۴ اختیار جدید از هیأت دولت برای استانداران گرفته‌ایم

وی افزود: البته ۸۴ اختیار جدید از هیأت دولت برای استانداران گرفته‌ایم و حدود صد اختیار نیز از دستگاه‌های اجرایی به استانداران محول شده، اما این میزان نیز در مقابل عدم اختیارات مسئولان استانی بسیار ناچیز است که در این زمینه اگر مدیری از اختیارات خود سوء استفاده می‌کند باید به صورت موردی با وی برخورد شود.

وزیر پیشنهادی کشور در خصوص اینکه افرادی که دارای مشکلات اخلاقی، مالی و عملکردی هستند نباید در جا‌های دیگر به کار گرفته شوند، گفت: قطعا ما نیز به این موضوع اعتقاد داریم، اما در برخی مواقع افراد در یک جا نمی‌توانند هماهنگی ایجاد کنند که با یک جا به جایی می‌توان اثرگذاری بهتری را از آن‌ها شاهد بود.

رحمانی فضلی ادامه داد: موضوع حاشیه‌نشینی یکی از محور‌هایی است که مقام معظم رهبری در بحث آسیب‌های اجتماعی به عنوان اولویت دوم به آن اهمیت داده می‌شود و ستادی متشکل از سران قوا و مسئولان اجرایی در حضور مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند.

وزارت راه و شهرسازی متولی حاشیه‌نشینی است

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی متولی حاشیه‌نشینی است و وزارت کشور برای هماهنگی به این موضوع ورود می‌کند و استانداران و فرمانداران نیز با عنوان هماهنگ‌کننده در مناطق خود وارد می‌شوند و من نیز به عنوان وزیر کشور دقیق موضوع حاشیه نشینی را پیگیری می‌کنم و تاکنون نیز پیگیری‌های خوبی انجام شده است.

برای حاشیه‌نشینی‌های مشهد همه دستگاه‌ها ورود کرده‌اند

وزیر پیشنهادی کشور با بیان اینکه برای حاشیه‌نشینی‌های مشهد به علت اینکه همه دستگاه‌ها ورود کرده‌اند، اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: سپاه، بسیج، آستان قدس، شهرداری و دولت با دستور رهبری همگی ورود کردند و نتایج خوبی حاصل شده است، اما تا زمانی که برنامه‌ای متوازن و متعادل نداشته باشیم و به شهر‌های کوچک و روستا‌ها توجه جدی نشود این مهاجرت‌ها ادامه خواهد داشت و موضوع حاشیه‌نشینی ایجاد می‌شود. لازم به ذکر است در حال حاضر همه شهر‌های بزرگ کشور با حاشیه‌نشینی مواجه هستند.

رحمانی فضلی اظهار داشت: دستگاه‌های متولی، معین و همکار در موضوع حاشیه‌نشینی تعیین شدند و مقام معظم رهبری نیز تاکنون ۴ جلسه را در این خصوص تشکیل دادند که در آخرین جلسه فرمودند: من از عملکرد‌ها و گزارش‌هایی که رسیده خرسندم.

وی افزود: در دولت گذر‌های مرزی را ساماندهی کردیم و بحث کولبر‌ها که باعث وهن بود سامان یافته و در حال حاضر در گمرکات مستقر می‌شوند و امیدواریم مشکلات این حوزه حل شود. در سیستان نیز گذر مرزی را در نظر گرفتیم که علاوه بر آن ایجاد منطقه آزاد نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد و هدف ما نیز این است با توجه به مشکلاتی که در زابل وجود دارد با سرعت بیشتری عمل شود.

حدود هزار شهرداری در کشور وجود دارد که درآمد‌ها و هزینه‌های آن‌ها همخوانی ندارد

وزیر پیشنهادی کشور گفت: حدود هزار شهرداری در کشور وجود دارد که درآمد‌ها و هزینه‌های آن‌ها همخوانی ندارد، این در حالی است که در شهرداری‌ها بین ۳ تا ۵ برابر نیروی اضافی وجود دارد و ما نیز برای رفع مشکلات موجود کمک‌های وزارت کشور را دو برابر کرده‌ایم و از طرف دیگر ۳ سال است استخدام نیروی جدید در شهرداری‌ها ممنوع شده است و برای بهبود وضعیت شهرداری‌ها با کمک مجلس رقم تخصیص یافته به شهر‌های کوچک نیز افزایش پیدا کرده است.

۷۱ درصد پول‌های پرداختی به دهیاری‌ها در دوره فعلی وزارت کشور انجام شده است

رحمانی فضلی متذکر شد: از سال ۸۲ تا ۹۵ حدود ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به دهیاری‌ها پول داده شده است که از این رقم ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در دولت یازدهم بوده که نشان می‌دهد ۷۱ درصد پول‌های پرداختی به دهیاری‌ها در دوره فعلی وزارت کشور انجام شده است.

وی افزود: معضل آب از نظر امنیتی به وزارت کشور مرتبط است، ولی وزارتخانه‌های صنعت، نیرو و کشاورزی متولی اصلی هستند که باید برنامه‌ریزی کنند و تا جایی که به ذهنم می‌رسد تاکنون ۷ بار شورای عالی آب تشکیل شده و پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

آخرین وضعیت تقسیمات کشوری

وزیر پیشنهادی کشور ادامه داد: تقسیمات کشوری همچنان فعال است و ۷۶ پرونده در دولت وجود دارد و ۲۰۰ پرونده دیگر در حال بررسی است تا به دولت برود و در این زمینه محدودیت‌های قبلی برداشته شده است ضمنا هماهنگی‌ها برای تعیین استانداران و فرمانداران بر اساس اصول انجام می‌شود.

رحمانی فضلی تصریح کرد: موضوع فضای مجازی در دستور کار شورای امنیت کشور قرار دارد و قطعا در حوزه مسائل اعتقادی و اخلاقی با متخلفان برخورد جدی می‌کنیم و از عبور و عدول نیز خبری نیست.

کشفیات مواد مخدر ۱۵ درصد افزایش یافته است

وی در خصوص فرمانداری‌های ویژه عنوان کرد: فرمانداری ویژه قانون نیست بلکه در دولت قبلی تصمیم گرفته شد و هیچ اختیاری جز معاونت استاندار برای فرماندار ویژه در نظر گرفته نشده است که ما می‌خواستیم اختیارات جدیدی بدهیم، اما گفته شد در تقسیمات کشوری نظام فرمانداری‌ها را رتبه‌بندی می‌کنیم که این به معنای فرمانداری ویژه نیست.

وزیر پیشنهادی کشور در خصوص موضوع مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: کشفیات مواد مخدر ۱۵ درصد افزایش یافته و سال گذشته ۷۰۰ تن مواد مخدر کشف شده و در خصوص معتادین متجاهر نیز در تهران تنها گنجایش ۵۰۰ نفر وجود داشت، اما در حال حاضر ظرفیت نگهداری ۸ هزار و ۵۰۰ نفر وجود دارد که در این زمینه شهرداری، بهزیستی و وزارت بهداشت به ما کمک کردند و الان در حدود ۵ هزار نفر در حال درمان می‌باشند.

انتهای پیام/