در نظرسنجی موسسه پیو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با محبوبیتی کمتر از ۵ درصد، به عنوان منفورترین چهره سیاسی منطقه شناخته شد.

به گزارش پایان نیوز به نقل از پایگاه اینترنتی تایمز آو اسرائیل؛ جدیدترین نتایج نظرسنجی موسسه «پیو»  از شهروندان لبنان، تونس، اردن، ترکیه و اراضی اشغالی نشان می دهد، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با میزان محبوبیتی کمتر از ۵ درصد، «منفورترین» چهره سیاسی در خاورمیانه است.

بر اساس این نظرسنجی -که روز دوشنبه منتشر شد- تعداد زیادی از شهروندان اردنی، لبنانی، تونسی و ترکیه‌ای، نتانیاهو را چهره سیاسی «منفور» معرفی کردند. ۹۴ درصد از شهروندان اردنی که کشورشان از سال ۱۹۹۴ به برقراری روابط با رژیم صهیونیستی اهتمام داشته است، نتانیاهو را یک مقام منفور می دانند و فقط یک درصد او را شخصیت تا حدودی محبوب دانستند. در لبنان نیز ۹۷ درصد شهروندان از نتانیاهو ابراز انزجار کرده‌اند و معتقدند او منفورترین چهره سیاسی در جهان است.

نتایج نظرسنجی پیو در ترکیه نشان داد ۶۳ درصد از مردم این کشور نتانیاهو را در راس فهرست منفورترین چهره های سیاسی خاورمیانه معرفی کردند که نسبت به سال ۲۰۱۵، رشد ۲۱ درصدی داشته است. آنها همچنین حمایت خود را از سیاست های رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه علیه اقدامات بی رحمانه رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

گفته می شود مخالفت عمومی منطقه ای با سیاست های رژیم صهیونیستی علت اصلی منفور بودن نتانیاهو در میان سران خاورمیانه است. از سوی دیگر، تعلل وی برای ادامه مذاکرات صلح با فلسطینی ها یکی دیگر از علل منفور بودن نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی عنوان شده است. این در حالی است که نتانیاهو به واسطه رسوایی مالی، حمایت برخی احزاب داخلی را نیز از دست داده است.

در نظرسنجی پیو، شهروندان هر کشور مجاز به رای دادن به رهبر سیاسی خود نبودند.

همچنین طبق نظرسنجی این موسسه مطالعاتی، نفوذ کشورهای روسیه، ترکیه و آمریکا در منطقه غرب آسیا طی ۱۰ سال گذشته افزایش داشته است. همچنین ۵۳ درصد از شرکت کنندگان در  این نظرسجی اعلام کردند ایران نقش مهمی در خاورمیانه دارد و طی ۱۰ سال گذشته نفوذ این کشور در خاورمیانه با رشد همراه بوده است.

بر اساس این نظرسنجی، کمتر از یک سوم شرکت کنندگان نیز معتقدند بحران سوریه ۵ سال دیگر به پایان می رسد.

انتهای پیام/