داروی زارلتو (ریواروکسابان) فعالیت‌های خاصی که منجر به لخته شدن خون می شود را متوقف می‌کند.

به گزارش پایان تیتر، مصرف داروی زارلتو  مانند تمام داروهای رقیق کننده‌های خون به خونریزی منجر خواهد شود و به‌طورقطع در زمان تداخلات دارویی با دیگر داروها خطراتی برای مصرف کننده به بار خواهد آورد .

پایان تیتر: داروی زارلتو

معرفی داروی زارلتو

داروی زارلتو (ریواروکسابان) به توقف فعالیت‌های خاصی که منجر به لخته شدن خون است، منجر می شود.

از این دارو برای پیشگیری یا درمان نوعی لخته خون از طریق ترومبوز عمقی ورید (DVT) استفاده می‌شود که می‌تواند با لخته شدن خون در ریه‌ها (آمبولی ریه) همراه شود.

این عارضه می‌تواند پس از انواع خاصی از جراحی رخ دهد.

گاهی اوقات داروی زارلتو برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع یک یا آمبولی ریوی که ممکن است پس از درمان لخته شدن خون رخ دهد، به مدت حداقل ۶ ماه دریافت می‌شود، کاهش می‌یابد.همچنین از این دارو در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (اختلال ضربان قلب) برای کاهش خطر سکته مغزی ناشی از لخته شدن خون استفاده می‌شود.

عوارض جانبی مصرف داروی زارلتو

تمام رقیق کننده‌های خون، از جمله قرص ریواروکسابان (rivaroxaban) یا همان قرص زارلتو (XARELTO) می‌تواند سبب خونریزی شود، که می‌تواند جدی باشد و به ندرت می‌تواند تهدید کننده حیات باشد، زیرا رقیق کننده‌های خون توانایی خون برای رقیق شدن را کاهش می‌دهند.

بعد از مصرف بدن شما به آسانی کبود خواهد شد.

زمان لازم برای توقف خون ریزی افزایش پیدا می‌کند.

اگر قرص زارلتو و دیگر مواد دارویی که خطر خون ریزی را افزایش می‌دهد مانند آسپرین، دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، وارفارین، هپارین، کلوپیدوگرل (Plavix)، مهار کننده‌های بازجذب سروتونین انتخابی (SSRIs)، مهارکننده‌های بازجذب سرواپین نوراپی نفرین (SNRI ها)، دارو‌های دیگر برای جلوگیری یا درمان لخته شدن خون مصرف می‌کند، خطر خون ریزی افزایش پیدا می‌کند.همانند سایر رقیق کننده‌های خون، با مصرف این دارو خطراتی وجود دارد؛ اگر شما و پزشکتان قرص زارلتو را انتخاب کنید، به این دلیل است که مزیت حفاظت شما در برابر آن خطر‌ها را دارد.

اگر AFib دارید و قرص ریواروکسابان مصرف می‌کنید، ریواروکسابان را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید. زیرا اگر زارلتو ۲۰ را متوقف کنید، خطر ابتلا به سکته افزایش می‌یابد.

نکته: مشورت با پزشکتان درباره این موضوع از اهمیت برخوردار است.

پایان تیتر: داروی زارلتو

نحوه مصرف داروی زارلتو

داروی زارلتو را به‌طور دقیق همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.

دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد چگونگی مصرف دارو دنبال کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما را برای اطمینان برای گرفتن بهترین نتایج، تغییر دهید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید.

دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد دوز مصرفی این دارو به شدت دنبال کنید.

موارد مصرف داروی زارلتو

  • برای فیبریلاسیون دهلیزی

یک قرص ۱۵ میلی‌گرمی یا قرص ۲۰ میلی‌گرم را به صورت یک‌بار در روز یا همراه با غذای شبانه خود مصرف کنید.

  • برای لخته شدن خون در پا‌ها یا ریه‌ها

به‌طور معمول همراه با غذا به صورت یک یا ۲ بار در روز، در زمانی یکسان در هر روز مصرف می‌شود.

برای جلوگیری از لخته شدن خون بعد از ۶ ماه درمان به صورت یک‌بار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف می‌شود.

برای عمل جراحی جایگزینی لگن یا زانو

قرص ۱۰ میلی‌گرم این دارو را به صورت یک بار در روز با غذا یا بدون آن مصرف کنید. اگر دچار مشکل در بلع قرص هستید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

به هر پزشکی را که شما را درمان می‌کند در مورد استفاده از داروی زارلتو اطلاع دهید.

اگر به عمل جراحی یا دندانپزشکی نیاز دارید، قبل از انجام آن به جراح یا دندان‌پزشک در مورد این که شما از این دارو استفاده می‌کنید.

اطلاع دهید اگر به بیهوشی برای یک عمل پزشکی یا جراحی نیاز دارید، ممکن است لازم باشد از مصرف این دارو برای مدت کوتاهی استفاده نکنید.

برای به دست آوردن بیشترین سود این دارو را به طور منظم مصرف کنید. قبل از تمام شدن این دارو به طور کامل، به جایگزین کردن این دارو اقدام کنید.دوز مصرفی داروی خود را تغییر ندهید و یا استفاده از این دارو را بدون مشورت با پزشک خود، متوقف نکنید. توقف ناگهانی می‌تواند خطر لخته شدن خون یا سکته مغزی را در فرد مصرف کننده افزایش دهد.

پایان تیتر: داروی زارلتو

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از داروی زارلتو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید.

برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر داروی زارلتو را هر روز ۲ بار مصرف می‌کنید، به محض یادآوری، دوز از دست رفته را مصرف کنید. شما می‌توانید دو بار در روز داروی زارلتو را مصرف کنید.

چه دارو‌هایی مصرف داروی زارلتو را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

به پزشک خود در مورد تمام دارو‌های فعلی خود چه آن‌هایی را که شروع یا متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

  • اریترومایسین
  • ریفامپین
  • مخمر سنت جان
  • دارو‌های ضد قارچ مانند ایتراکونازول یا کتوکونازول
  • دارو‌های مورد استفاده برای درمان عفونت HIV مانند داروهای- Indinavir، Lopinavir، Ritonavir.
  • دارو‌های مصرف برای درمان بیماری تشنج مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین

لازم به ذکر است؛ این لیست کامل نیست.

بسیاری از دارو‌های دیگر اگر همراه با ژل ولتارن استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این دارو‌ها شامل دارو‌های تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است.

انتهای پیام/