داروی لیزینوپریل برای جلوگیری از مشکلات کلیوی استفاده می‌شود اما به ندرت ممکن است سبب بدتر شدن آن‌ شود.

به گزارش پایان تیتر، داروی لیزینوپریل سبب کاهش فشار خون است و برای درمان نارسایی قلب و کمک به محافظت از کلیه‌ها از آسیب ناشی از دیابت نیز تجویز می‌شود؛  این دارو نیز همانند سایر داروهای موجود در بازار دارای عوارض جانبی است.

پایان تیتر: لیزینوپریل

معرفی داروی لیزینوپریل

داروی لیزینوپریل  باکاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک می‌کند.

این دارو برای درمان نارسایی قلب و بهبود سریع پس از حمله قلبی نیز استفاده می‌شود.

موارد استفاده از داروی لیزینوپریل

داروی لیزینوپریل متعلق به دسته‌ای از دارو‌های شناخته شده به عنوان مهار کننده‌های ACE است.

پایان تیتر: فشار خون

این دارو با شل کردن عروق خونی باعث می‌شود تا خون راحت‌تر در عروق جریان پیدا کنند.

داروی لیزینوپریل می‌تواند برای کمک به محافظت از کلیه‌ها از آسیب ناشی از دیابت نیز استفاده شود.

‎این دارو ممکن است به تنهایی یا همراه با دارو‌های دیگر برای بهبود شرایط شما تجویز شود.

‎نکاتی که پیش از مصرف داروی لیزینوپریل باید بدانید

 • در صورت بارداری، ‎اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت سابقه‌ مشکل کلیوی، چربی خون و کلسترول بالا، مشکلات مربوط به عضلات قلب و یا بیماری‌های قلبی مادرزادی به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورتی که بدن شما در وضیعت کم آبی قرار گرفته است (اسهال یا بیماری اخیر) به پزشک خود بگویید.
 • در صورتی که مبتلا به بیماری لوپوس می‌باشید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت سابقه ورم صورت، زبان یا گلو (آنژیوادم) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ‎ در صورتی که تحت حساسیت زدایی نسبت به گزیدگی زنبور قرار گرفته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ‎ در صورتی که تحت دیالیز قرار می‌گیرید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از آنجا که این دارو می‌تواند در عملکرد دارو‌های دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه‌ دارو‌های مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. ‎
 • ‎ در صورت سابقه‌ حساسیت دارویی (خصوصاًسایر دارو‌های ACEI مانند کاپتوپریل، لوزارتان، والسارتان و…) به پزشک خود اطلاع دهید.

 

 

‎نحوه مصرف داروی لیزینوپریل

 • دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف دارو با توجه به شرایط شما توسط پزشک محاسبه می‌شود.
 • ‎داروی لیزینوپریل معمولاً به صورت یک بار در روز تجویز می‌شود.
 • ‎ بهتر است اولین مصرف دارو را شب پیش از خواب مصرف کنید، زیرا امکان سرگیجه در اولین نوبت مصرف وجود دارد.
 • ‎پس از اولین نوبت، دارو را در هر زمان در روز که راحت‌تر هستید می‌توانید مصرف کنید. اکثرا مصرف این دارو صبح‌ها بهتر  و احتمال فراموش کردن آن کمتر است. در صورت تجویز بیش از یک قرص در روز قرص‌ها را با فاصله مناسب و یک اندازه (هر ۱۲ ساعت یا هر ۸ ساعت) طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می‌توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.
 • در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف کنید، اما از دو برابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری کنید. ‎

عوارض جانبی داروی لیزینوپریل

با مصرف این دارو سرگیجه، سبکی سر، خستگی یا سردرد ممکن است رخ دهد چرا که بدن شما باید با این دارو هماهنگ شود؛ سرفه خشک نیز ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض طول کشید و یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

برای کاهش خطر ابتلا به سرگیجه و سبکی سر، در هنگام برخاستن از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی برخیزید.به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را به این دلیل تجویز کرده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است؛ بسیاری از مردم با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله غش، علائم سطح خونی پتاسیم بالا (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب آهسته، نامنظم) فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر چه لیزینوپریل ممکن است برای جلوگیری از مشکلات کلیوی و یا درمان افرادی که مشکلات کلیوی دارند استفاده شود، به ندرت ممکن است باعث مشکلات جدی کلیوی و یا بدتر شدن آن‌ها نیز شود؛  پزشک عملکرد کلیه شما را هنگام مصرف داروی لیزینوپریل بررسی خواهد کرد. در صورت مشاهده هر گونه نشانه‌ای از مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار فورا به پزشک مراجعه کنید.

داروی لیزینوپریل به ندرت ممکن است باعث مشکلات کبدی جدی نیز شود. در صورت بروز هر گونه نشانه آسیب کبدی، مانند تهوع ، استفراغی که متوقف نمی‌شود، از دست دادن اشتها، درد معده ، شکم، زرد شدن چشم، پوست و ادرار تیره، فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک جدی این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله جوش، خارش ، تورم (به خصوص در صورت ، زبان ، گلو)، سرگیجه شدید و تنفس دشوار به پزشک مراجعه کنید.

 

تداخلات دارویی با داروی لیزینوپریل

تداخلات دارویی ممکن است اثر دارو‌های شما را تغییر دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند.

 

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از آلیسکیرن، دارو‌های خاصی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند یا خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهند (مانند اورولیموس، سیرولیموس)، لیتیوم، دارو‌هایی که ممکن است سطح پتاسیم در خون را افزایش دهند (مانند ARB‌ها از جمله لوزارتان ، والزارتان، قرص‌های ضد بارداری حاوی drospirenone) و ساکوبیتریل.

برخی از محصولات مواد تشکیل دهنده‌ای دارند که می‌توانند فشار خون شما را افزایش دهند یا نارسایی قلبی شما را بدتر کنند. در صورت مصرف چنین محصولاتی داروساز را جریان قرار دهید، و بپرسید چطور از آن‌ها به صورت بی خطر استفاده کنید (به خصوص دارو‌های سرفه و سرماخوردگی، کمک کننده‌های رژیم غذایی، یا دارو‌های التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن).

اگر بخواهید برای آلرژی نیش زنبور عسل، زنبور‌های دیگر (به منظور حساسیت زدایی) تزریق انجام دهید و لیزینوپریل نیز مصرف می‌کنید، احتمال بروز واکنش بسیار جدی وجود دارد. مطمئن شوید که پزشکان شما اطلاع دارند که شما کدام دارو‌ها را مصرف می‌کنید.

انتهای پیام/