مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر “قصه عشاق” صبح امروز در سالن امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران برگزار شد و برگزیدگان این دوره از جشنواره تقدیر شدند.

به‌گزارش پایان تیتر، در مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی شعر “قصه عشاق” در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اشاره به سال‌روز فتح خرمشهر و دست‌آوردهای آن، آزادسازی این شهر را طی ۴ مرحله در عملیات بیت المقدس موفقیت بزرگ برشمرد گفت: ” شهید جهان آرا و یارانش ۳۵ روز مقاومت کردند و بعد از فتح خرمشهر، امام خمینی(ره) فرمودند، خرمشهر را خدا آغاز کرد.

پایان تیتر: دکتر علیرضا زالی جشنواره ملی قصه عشاق

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصویر آزادسازی خرمشهر در ذهن ایرانیان را یک اثر هنری دانست و گفت: عکس مسجد جامع خرمشهر، را عکاسی به نام آقای سعید صادقی است گرفته‌اند که درواقع دو عکس است. یکی در غریبانه‌ترین شکل و یکی پس از آزادسازی، همراه رزمندگان که زینت‌بخش مسجد جامع خرمشهر شده‌اند.

زالی استفاده خردورزانه از آثار هنری را، بسیار اثربخش دانست و یادآور شد: ایرانیان به سبب شرقی بودن می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند و فرهنگ دفاع مقدس را ترویج و بدون محدودیت آن را متبلور کنند.

او افزود: فیلم نجات سرباز رایان یک فیلم هنرمندانه است که با واقعیت تطبیق دارد. این فیلم سالیان بسیار پس از جنگ جهانی ساخته شده و تحسین‌برانگیز است. ما هم در دفاع مقدس ظرفیت‌های خوبی داریم و نمونه‌ بارز آن همین جشنواره که در بخش شعر آثار خوبی تهیه شده است. شعرهای حماسی با دفاع مقدس گشایش جدیدی پیدا کرد که باعث غلیان روحی ایرانیان شد. هم‌چنین در بخش نقاشی دفاع مقدس، نگاره‌های متناسب با آناتومی ایرانیان به تصویر کشیده شده است.

زالی ضمن تأکید بر آشتی سنت و مدرنیته در هنر دفاع مقدس، اضافه کرد: باید از آثار هنری برای تبیین ارزش‌های دفاع مقدس و عرق ملی بهره ببریم.

پایان تیتر: جشنواره ملی قصه عشاق

به گفته وی لازم است جشنواره قصه عشاق یک دبیرخانه دائمی داشته باشد و بتوانیم از اشعار و آثار هنری را به زبان‌های مختلف گردآوری کنیم.

زالی همچنین با اشاره به  سلحشوری شهید مصطفی چمران در این زمینه بیان کرد: این شهید بزرگوار تاکتیک جنگ‌های نامنظم را عملیاتی کرد و با رشادت خود نقش مهمی در جنگ ایفا کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شهید فخری زاده را یک حافظ شناس برجسته خواند وتصریح کرد: شهید چمران هم مانند شهید فخری زاده یک عارف و سالک واصل بود که ادبیات عاشقانه‌ای داشت و باید به این شخصیت‌های برجسته دفاع مقدس در جشنواره عشاق پرداخته شود.

پایان تیتر: ناصرپروانی جشنواره ملی قصه عشاق

اعتراف به عقب‌نشینی عراق بعد از ۳ روز

مهندس مهدی چمران ضمن یاد خاطرات آزادسازی خرمشهر گفت: درپی رشادت‌های رزمندگان ایران  یک وجب از خاک کشور به دشمن نرسید.

چمران در ادامه افزود: از خیلی از کشورهای دنیا به صدام کمک می‌کردند ولی مردم با کمک خدا و امام(ره) توانستند خرمشهر را آزاد کنند. عملیات آزادسازی خرمشهر از دهم اردیبهشت آغاز شد و تا سوم خرداد طول کشید. از رادیو مارش نظامی پخش می‌شد. جاده اهواز – خرمشهر که دست ما نبود را گرفتیم ولی هنوز خرمشهر آزاد نشده بود.

وی همچنین تصریح کرد:  دکتر خرازی گفت مارش نظامی را قطع کنید و در ادامه رزمندگان از پل نو آمدند و خرمشهر را قبل از ساعت ۱۰ صبح آزاد کردند و رادیو اعلام کرد خرمشهر آزاد شد.

پایان تیتر: مهدی چمران جشنواره قصه عشاق

چمران یادآور شد: صدام یک دژ محکم در خرمشهر ساخته بود و خبرنگارانی آورده بود که می‌گفتند ایرانی‌ها نمی‌توانند این دژ خطوط را بشکنند. اما خدا خواست که خرمشهر آزاد شود. نزدیک ۲۰ هزار عراقی اسیر شدند تا ابهت دشمن شکسته شود و آمریکا و اسرائیل متوجه شدند که نمی توانند کاری از پیش ببرند و جمهوری اسلامی تثبیت شد. دیدگاه دنیا نسبت به جمهوری اسلامی تغییر کرد و فهمیدند ایران به تنهایی در برابر دنیا موفق شده است. ۳۰ میلیارد دلار به عراق کمک شده بود و کمک‌های سیاسی کنارش بود ولی خرمشهر آزاد شد. بعد از ۳ روز عراق اعتراف به عقب نشینی کرد.

او همچنین درباره شیطنت‌های آمریکا در منطقه قبل و بعد از دوران دفاع مقدس تصریح کرد: آمریکا که پای داعش را به منطقه باز کرد، اکنون در حال افول است. برخی در کشور موفقیت‌های کشور ما را نمی بینند و به شهدایی مانند شهید فخری‌زاده توجه ندارند. این شهدا کارهایی بزرگی از خودشان به یادگار گذاشتند.

چمران به این اشاره کرد که در اهواز نان برای خوردن نبود و روزی ۵ هزار نان از مهرآباد جنوبی با هواپیما به اهواز برده می‌شد ولی شهید چمران ستاد جنگ‌های نامنظم را طراحی کرد و پل و خمپاره ۶۰ ساخت. نفربر و زیردریایی ساخته شد که در باغ موزه دفاع مقدس قرار دارد. این ها حرکت‌هایی بود که با شهید محسن فخری‌زاده ادامه پیدا کرد و حالا ناوگان دریایی ما به آمریکایی‌ها اجازه نفوذ در خلیج‌فارس نمی‌دهند. این دستاوردها موجب حسد و دشمنی دشمنان ما شده است. ما به دنبال سلاح اتمی نبوده و نیستیم ولی می‌خواهیم در زمینه انرژی هسته‌ای و کاربردهای صلح‌آمیز آن پیشرفت کنیم.

وی در ادامه افزود: مانند علوم پزشکی که پیشرفت کرده‌ایم. روزگاری از هند پزشک می‌آوردیم ولی حالا دانشجویان هندی در دانشگاه ما هستند.

چمران به شهادت سربازان ایرانی در مرز سراوان اشاره کرد و یاد شهدا را گرامی دانست و تاکید کرد: این یادآوری باید در عمل و در علم و جهاد تبیین، انجام شود.

از سوی دیگر سردار عروج مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صحبت‌های خود گفت:  علوم جنگی برای حفظ جان انسان‌ها مهم است. در اسنادی که منتشر شده و در روزنامه واشنگتن پست و نیویورک تایمز آمده گفته شده به ایران هزار به یک حمله شده است. امام(ره) فرمودند ما ماهیت جنگ را به دلیل نقص خودمان نمی‌توانیم منتشر کنیم ولی با این جوان‌های رزمنده می‌توانیم خدا را بشناسیم. با این رزمندگان می‌توان به دین خدا امیدوار شد. این رزمندگان چیزی برای خودشان نمی‌خواهند. با این رزمندگان، خرمشهر آزاد شد.

در پایان مراسم از کتاب گمنام در قله‌ها (برشی تحلیلی از خاطرات شهید احمدرضا احدی) توسط برادر شهید احمدرضا رونمایی شد.

پایان تیتر: ناصرپروانی جشنواره ملی قصه عشاق

ناصر پروانی، دبیر اجرایی جشنواره ملی قصه عشاق، در این مراسم در سخنانی گفت: این جشنواره با محوریت دانشگاه شهید بهشتی و همکاری جهاد دانشگاهی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،بنیاد شهید، صدا و سیما و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و بنیاد حفظ آثار برگزار شد. پس از تصویب در شورای سیاست‌گزاری دانشگاه از چهارم اردیبهشت امسال فراخوان اعلام و تا ۲۲ اردیبهشت سال جاری از طریق سایت جمع‌آوری آثار را داشتیم. اختتامیه این جشنواره طی سه مرحله داوری انجام گردید.  

پایان تیتر: ناصرپروانی جشنواره ملی قصه عشاق

وی افزود: ترکیب استفاده شده در داوری این جشنواره ابداعی است. هیئت داوران این جشنواره متشکل از جوانان و برگزیدگان جشنواره‌هایی مثل جشنواره فجر هستند و در مرحله نهایی داوری، توسط اساتید بنام شاعران کشور استفاده گردید. این جشنواره تخصصی شعر است و داستان کوتاه یا دلنوشته نخواهیم داشت.               

پایان تیتر: ناصرپروانی جشنواره ملی قصه عشاق

پروانی گفت: جشنواره در دو محور کلی شعر آزاد و شعر با موضوعات پایداری و مقاومت برگزار شد و جشنواره مزین به نام شهید فخری‌زاده است. وآثاری که ارسال گردید به نوعی به به فرهنگ و نوع ایثارگری ایشان تأسی شده بود.

دبیر جشنواره «قصه عشاق» مطرح کرد: از آنجا که جنس جشنواره کاملا دانشجویی است و ما در ساختارهای کارگروه‌های فنی و ادبی جشنواره، سعی و تلاشمان بر این بوده که از عزیزانی استفاده کنیم که در حال حاضر هم دانشجو هستند.

پایان تیتر: ناصرپروانی جشنواره ملی قصه عشاق

اسامی برگزیدگان این دوره از جشنواره

وحید گلوی عضو هیئت علمی در بخش شعر کلاسیک رتبه اول / فرشته گل‌سرخی – عضو هیئت علمی در بخش شعر کلاسیک رتبه دوم/ مرضیه رحیم‌ کارمند در بخش شعر کلاسیک آزاد شایسته تقدیر/ محمد‌حسین مهدویان کارمند در بخش شعر مقاومت‌نو شایسته تقدیر / معصومه مرادی دانشجو در بخش مقاومت شعر نو رتبه اول / فهیمه حدیدی دانشجو در بخش مقاومت شعرنو رتبه دوم /  فاطمه بیرانوند بخش مقاومت شعرنو رتبه سوم / زهرا شعبانی دانشجو در بخش آزاد شعر کلاسیک رتبه اول /  مصطفی توفیقی دانشجو در بخش آزاد شعر کلاسیک رتبه دوم /  علی مردانی دانشجو در بخش آزاد شعر کلاسیک رتبه سوم /  عاطفه جوشقانیان دانشجو در بخش آزاد شعر کلاسیک رتبه سوم / اکرم هاشمی دانشجو در بخش مقاومت شعر کلاسیک رتبه اول / صالح رحیمی بافقی در بخش آزاد شعرنو رتبه دوم /  اسماعیل محمدپور دانشجو در بخش مقاومت شعرکلاسیک رتبه دوم /  یوسف علیپور دانشجو در بخش آزاد شعر نو رتبه سوم/  فاطمه سلیمان‌پور دانشجو در بخش مقاومت شعر کلاسیک رتبه سوم/  فاطمه حلیمیان دانشجو در بخش مقاومت شعر کلاسیک رتبه سوم