اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده جهانبانی و شرکاء توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر،

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در بیست و دومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز (سه شنبه ۲۷ اسفند ماه) به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار کرد: سال ۱۳۹۸ سالی توأم با فراز و نشیب‌های فراوان بود، البته ملت قهرمان ایران با لطف و عنایت خداوند در همه میدان‌ها سرافراز بودند.

اسماعیلی افزود: در قوه قضاییه سال ۱۳۹۸ را با مدیریت جدید و با برنامه آغاز کردیم، تلاش مجموع همکاران این بود که مردم طعم شیرین عدالت و خدمات قضایی را بچشند و در این عرصه گام‌های بلندی برداشته شد.

وی با اشاره به خدمات یکساله قوه قضاییه گفت: فضای کنونی کشور ایجاب می‌کند که گزارش تفصیلی را در زمان دیگری ارائه کنیم.

سخنگوی دستگاه قضا ضمن تشکر از جامعه پزشکی و پرستاری که امروز در خط مقدم مبارزه با کرونا کمک می‌کنند، تصریح کرد: از رهبر معظم انقلاب که فرمان تشکیل قرارگاه را صادر کردند، تشکر می‌کنم.

اسماعیلی گفت: از همکاران عزیر خودم که در یک سال گذشته کار جهادی انجام دادند و با ارائه خدمات در ماه‌های آخر سال با رسیدگی به پرونده‌ها به صورت ویژه کار کردند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: با تلاش همکاران ما در مهار ویروس فساد، موفقیت‌های چشمگیری داشتیم و گزارش این مقابله‌ها اعلام شده است، امروز مردم ما بیش از آن که اخبار نا امید کننده بروز فساد را بشنوند، شاهد برخورد و مجازات کسانی هستند که مرتکب فساد اقتصادی شده‌اند.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: امروز مردم گزارش بازگشت اموال به غارت رفته را می‌شنوند و این گویای مقابله با این ویروس است.

وی افزود: یکی دیگر از متهمان که بیش از ۳ هزار میلیارد به ۱۰ بانک کشور بدهی داشت، بیش از ۵۰ درصد از بدهی‌هایش تسویه شد. او ۵۳۰ میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین، ۳۲۰ میلیارد تومان به بانک پارسیان، ۲۰۴ میلیارد تومان به بانک صادرات، ۲۰۰ میلیارد تومان به بانک ایران زمین، ۱۴۵ میلیارد تومان به بانک سینا، ۱۱۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه، ۵۹ میلیارد تومان به بانک گردشگری، ۲۸ میلیارد تومان به پارسیان،  ۲۳ میلیارد تومان به بانک شهر، ۹۰۰ میلیون تومان به بانک اقتصاد نوین، ۵۲۵ میلیون تومان به بانک دی بدهی داشت. البته بابت این بدهی‌ها اموالی توقیف شدند و ۳۸۰ میلیارد دیگر سهام این فرد و ملکی در منطقه ۲۲ و یک ملک دیگر در آجودانیه توقیف شده است.

اسماعیلی تصریح کرد: پیش بیتی می‌شود با توقیف این اموال بدهی او تسویه شود.

وی با اشاره به بخشنامه اخیر رئیس دستگاه قضا و مرخصی زندانیان گفت: به لحاظ درک درست دستگاه قضا از شرایط موجود و برنامه سنواتی نوروز بخشنامه‌ای توسط رئیس دستگاه قضا صادر شد و تا امروز حدود ۸۵ هزار نفر از این مرخصی بهره‌مند شدند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: این اعطای مرخصی زحمت داشت و نیاز به تأمین کافی بود و در زمانی کوتاه و طی ۲ هفته همکاران ما پذیرای بیش از ۸۵ هزار خانواده بودند و در این جهت وظیفه دارم از همکارانم کمال تشکر را داشته باشم.

اسماعیلی درباره مرخصی زندانیان سیاسی تصریح کرد: برای اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی فکر شده و بیش از ۵۰ درصد زندانیان امنیتی از مرخصی استفاده کردند و فضاسازی مبنی بر عدم استفاده زندانیان امنیتی از مرخصی درست نیست.

وی درباره رأی اخیر شعبه سوم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی گفت: رسیدگی به بخش دیگری از پرونده بانک سرمایه و صندوق تعاونی فرهنگیان انجام و حکم در تاریخ ۲۵ اسفند صادر شد. بنابر این حکم محمدرضا جهانبانی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و دریافت بیش از ۱۰۰ فقره تسهیلات به ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل عمومی و استرداد وجوه دریافتی محکوم شد.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: عمار صالحی نیز به جرم معاونت به تحمل ۱۰ سال حبس و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شد.

در حال تکمیل…