رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در لایحه تعیین اختیارات و وظایف وزارت تعاون نظارت مجلس بر عملکرد این وزارتخانه افزایش پیدا کرده، گفت: با تصویب این لایحه نظارت مجلس بر عملکرد شستا افزایش می‌یابد.

به گزارش پایان نیوز، سلمان خدادادی با اشاره به تصویب کلیات لایحه تعیین اختیارات و وظایف وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در کمیسیون اجتماعی، گفت: به زودی جزییات این لایحه در کارگروه مربوطه کمیسیون اجتماعی بررسی می‌شود.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان‌های تابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قوانین خاص خود را دارند، افزود: کمیسیون اجتماعی مجلس در لایحه تعیین اختیارات و وظایف وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی به دنبال آن است که با ایجاد پیش زمینه ای نظارت مجلس بر عملکرد وزارت تعاون و سازمان ها و بخش های تابع آن مانند شستا را افزایش دهد، همچنین نمایندگان خواهان این موضوع هستند که اختیارات وزیر در پاسخگویی به مجلس و نهادهای نظارتی کشور افزایش پیدا کند و دراین جهت مواردی به لایحه از سوی نمایندگان اضافه شده است.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس ساعات بسیاری را به بررسی این لایحه اختصاص دادند، تصریح کرد: خوشبختانه کمیسیون های مربوطه در دوره نهم مجلس نیز دراین باره اقدامات قابل قبولی را انجام دادند، همچنین کمیسیون اجتماعی مجلس دراین دوره نیز تاکنون تلاش های بسیاری در بررسی این لایحه صورت داده است به طوری که تمام موارد و قوانین درجهت نظارت بیشتر بر عملکرد وزارت تعاون را در پیش نویس مطرح کرده است.

خدادادی با بیان اینکه ادغام های صورت گرفته در وزارتخانه‌های دولت در مجلس هشتم تنها با یک ماده واحده اداره می‌شوند، گفت: نمایندگان کمیسیون اجتماعی این ماده واحده را به ۳۰ ماده تبدیل کردند، یعنی نظارت مجلس بر عملکرد وزارت تعاون و پاسخگویی وزیر به مجلس افزایش پیدا کرده است؛ به عبارت بهتر شفاف سازی صورت گرفته است.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه در قوانین اداره وزارت تعاون باید بازنگری صورت گیرد، افزود: به عنوان مثال در خصوص عملکرد و مشکلات موجود در شستا وزارت تعاون به مجلس پاسخگو نیست چون قانونی در این باره وجود ندارد، همچنین در حوزه کار وزیر تاکنون بارها مطرح کرده که من مسئولیتی در حوزه کار ندارم؛ اما در لایحه جدید نمایندگان وزیر کار را مسئول و متولی کار و اشتغال می دانند.

وی با بیان اینکه برخی رشته های تحصیلی درحال حاضر ۴۰ درصد بیکار دارند، گفت: درلایحه جدید موارد این چنینی نیز قانونمند شده و تاکید شده وزرات تعاون در بخش مهارت های کاری فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای باید ورود کند زیرا در حال حاضر ۱۸٫۵ درصد از افراد تحصیل کرده بیکار هستند و به دلیل عدم مهارت و ورود غیر قابل قبول آموزش فنی و حرفه ای تعداد بیکاران درحال افزایش است.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص بخش رفاه، افزود: درلایحه تعیین اختیارات و وظایف وزارت تعاون نمایندگان تاکید کردند که سرمایه گذاری در صندوق های بازنشستگی باید افزایش پیدا کند، هرچند که درحال حاضر دولت تمامی شرکت های ورشکسته خود را به تامین اجتماعی می سپارد و نمایندگان مکانیزمی را طراحی کردند که تامین اجتماعی هر خریدی را انجام ندهند./

پایان پیام