وزیر صنعت و معدن گفت: تعطیلی کارخانه‌ها مربوط به سه یا چهار سال گذشته نمی‌شود، این نوع کارخانه‌ها قدیمی و فرسوده هستند.

به گزارش  پایان نیوز ، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنده قطعا از آقای روحانی حمایت می‌کنم و حضور بنده در کابینه دولت آینده بستگی به تصمیم مسئولان دارد.

وی ادامه داد: اگر شخص دیگری به جز آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود قطعا در دولت حضور نخواهم داشت، اما اگر وی در انتخابات پیروز شود ترجیح می‌دهم افراد جدیدی مسئولیت‌های دولتی را بپذیرند و بنده در کنار آن‌ها فعالیت کنم.
نعمت‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که پیشنهاد شما به رئیس جمهور آینده چه خواهد بود، تصریح کرد: توجه جدی به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی امری حائز اهمیت است چرا که این مهم سیاستی جامع بوده و کلیه سیاست‌هایی که در راستای اشتغال، تولید، نوآوری و مردمی کردن اقتصادی قرار دارد در یک هدف جمع‌‌آوری شده است.
وزیر صنعت ادامه داد: براساس منویات مقام معظم رهبری سیاستی جامع در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی که شامل رویکرد دانش‌‌بنیان، عدالت‌خواهی، درون‌زایی، برون‌گرایی‌ است بایستی شکل گیرد و همه مسائل مطلوب و تجارب جهانی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: دولت با انتصاب جهانگیری به عنوان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در تلاش است تا سیاست اقتصاد مقاومتی را محقق کند لذا بیش از چهل مورد مصوبه برای دستگاه‌های اجرایی تکلیف شده تا به آن‌ها عمل شود.
نعمت‌زاده با اشاره به وضعیت کارخانه‌های تعطیل شده در سال‌های اخیر اضافه کرد: تعطیلی کارخانه‌ها مربوط به سه یا چهار سال گذشته نمی‌شود برخی از این کارخانه‌ها در ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته به تعطیلی کشیده شد به هرحال این نوع کارخانه‌ها قدیمی و فرسوده هستند و اگر مالکان آن‌ها تمایلی به بازسازی و نوسازی آن‌ها داشته باشند در این زمینه اقدام کنند.
وزیر صنعت ادامه داد: برخی از مالکان این کارخانه‌ها خارج از کشور به سر می‌برند و کارخانه‌ آن‌ها به کسانی واگذار شده که تمایلی به راه اندازی آن‌ها ندارند برخی از آن‌ها هم سرمایه کافی برای نوسازی ندارند. کارخانه ارج هم در منطقه‌ای قرارگرفته که مالکان آ‌ن‌ها رغبتی به سرمایه‌گذاری مجدد ندارند لذا امری بدیهی‌ است که برخی شرکت‌ها منحل می‌شوند و شرکت‌های جدیدی روی کار می‌آیند.
وی گفت: بیش از یکصد واحد تولید لوازم خانگی طی هشت سال گذشته به وجود آمده که کیفیت کالاهای آن‌ها به گونه‌ای است که امکان صادرات را فراهم کرده‌ اما ممکن است فعالیت چندین واحد از آن هم متوقف شود.
نعمت‌زاده با اشاره به ایجاد کسب و کار کوچک در سال جاری متذکر شد: ده هزار بنگاه از سوی ستاد فرماندهی ابلاغ شده همچنین شرایط سابق در سال‌های گذشته برای ده هزار بنگاه در سال جاری فراهم می‌شود لذا با برخی دستگاه‌ها و نهادها از جمله بانک مرکزی، سازمان امور مالیات‌ها و بیمه‌های اجتماعی در حال مذاکره هستیم که دستورالعمل‌های لازم را تهیه و اجرا کنیم.
وی با اشاره به بیکاری کارگران کارخانه‌های تعطیل شده، گفت: کارگران این کارخانه‌ها در گذشته شغل خود را از دست داده‌اند در حال حاضر با راه اندازی مجدد کارخانه ارج فعالیت‌های این کارخانه مجددا آغاز شده و اقدام به تولید می‌کند، همچنین کارخانه آزمایش با پیگیری‌های دولت و تزریق سرمایه راه اندازی شده و مسئولان مربوطه در جهت احیای کارخانه‌ها فعالیت و آمار و گزارش‌های مربوط به این حوزه را اعلام می‌کنند.
انتهای پیام/