بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن کریم با حضور سید عباس صالحی وزیر ارشاد آغاز به کار کرد.

به گزارش پایان تیتر، مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و میهمانان داخلی و خارجی در مصلای امام خمینی (ره) شنبه ۲۱ اردیبهشت برگزار شد.

عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت عنوان کرد: در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به تقویت جنبه‌های مردمی و مشارکت نهاد‌ها با هدف ارتقای جنبه‌های ملی نمایشگاه از مشارکت دستگاه‌های فرهنگی توجه خاص شده است.

فقیهی گفت: همچنین اولویت اول ما طرح‌های تعاملی است و از نقش مستقیم خود کاسته‌ایم تا امسال نمایشگاه تعاملی‌تر از دوره‌های قبل اجرا شود. امسال ۱۲۶ طرح بررسی نوآورانه را از میان ۶۹۹ طرح ارائه شده اجرا خواهیم کرد.

فقهی زاده درباره نهاد‌های مشارکت کننده بیان کرد: نهاد‌های مشارکت کننده را افزایش داده ایم، ۱۸ نهاد دولتی، ۲۴ نهاد مردمی، ۱۸ نهاد دانشگاهی، ۸ نهاد حوزوی،۱۲ نهاد استانی، بیش از ۱۰ کشور جهان و مشارکت ۷ نهاد قرآنی که دارای فعالیت بین المللی است، در این دوره حضور دارند.

وی درباره نشست‌ها و کارگاه توضیح داد: برگزاری نشست‌های و کارگاه‌های تخصصی با کیفیت را در نمایشگاه بین المللی تدارک دیده ایم. نشست‌های تخصصی تحت وب را برای اولین بار تجربه می‌کنیم.

معاون قرآن و عترت با اشاره به اینکه ۳۸هزار متر مربع فضای نمایشگاهی و فروشگاهی در ۱۴ بخش است، افزود:  تلاش مدیران در بخش کمیته‌ها و ستاد نمایشگاه این است تحول گرایی را به مرحله پیشرفته‌تر ادامه بدهیم و هیچ برنامه‌ای بدون بررسی اجرا نمی‌شود چراکه شورای طرح و برنامه بیشتر جزییات نمایشگاه را بررسی کرده اند.

ماه رمضان دردانه ایام الهی است

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در قرآن کریم واژه های پر تکرار هستند که به واسطه همین تکرار جایگاه خود را در نظام معرفت الهی و قرآنی نشان می دهند و یکی از این واژه ها کلمه الله است که بیش از دو هزار و هفتصد بار در قرآن آمده است .این تکرار نشان دهنده است که در این شبکه معارف قرآنی کلمه الله یک کلمه کانونی ومحوری است و قرآن بر پایه توحید می چرخد .

وی ادامه داد: یکی از حوزه هایی  که می تواند به ما نشان بدهد که یک کلمه یک لفظ چه جایگاهی دارد وهمان تکرار است.اما یک طیف دیگر هم در مقابل کلمات پر تکرار هستند و این است که کلماتی اند که تک دانه هستند ویک بار در قرآن به کار رفته اند وآنها هم مانند یک صدف و گوهری هستند که به خاطر همان تک دانه بودن ما را به سوی خود می کشانند.

وزیر ارشاد عنوان کرد: در کل کلمات قرآن کلمه کوثر فقط یک بار به کار رفته است و این تک بودن این واژه ما را در نظام الفاظ قرآن به این منتهی می کند که کوثر و مصداق ومعنای آن چیز دیگری در نظام معرفت قرآنی است .یکی ازاین واژه ها کلمه رمضان است و رمضان فقط یک بار در قرآن به کار رفته است و تنها یک ماه در قرآن آمده و آن هم شهررمضان است.به گونه ای نشان می دهد ماه رمضان دردانه ایام الهی است ،همان طور که ذات مقدس صدیقه اطهر دردانه خلقت الهی است ماه رمضان هم دردانه ایام الهی است .این ماه رمضان با نمایه های مختلفی تعریف می شود و خطبه شعبانیه پیامبر توصیفی از اوصاف ماه رمضان است.

وی ادامه داد: کانون رمضان نیز قرآن است. همه ملت‌ها روزه داشتند، اما تفاوت روزه در شریعت پیامبر اکرم (ص) به آن است که اولا این روزه یک ماه است و از طرفی دیگر این روزه در ماه رمضان است که شرافتش به نزول قرآن است.

صالحی بیان کرد: تجلی اعظم خداوند قرآن کریم است و این تجلی اعظم است که خداوند را در جهان خلقت نشان می‌دهد. امسال چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را داشتیم. اگر به ریشه‌های انقلاب اسلامی برگردیم می‌بینیم که این انقلاب از سفره قرآن شکل گرفت. بدون تردید وقتی به تاریخچه تفکر و جنبش امام راحل در دهه ۴۰ و ۵۰ نگاه می‌کنیم، می‌بنیم که چگونه معماران انقلاب اسلامی حرکت‌های خود را با قرآن پیوند زدند.

وی افزود: شهید مطهری به عنوان یکی از معماران انقلاب اسلامی بخشی از آثارش به طور مستقیم با قرآن ارتباط دارد. مرحوم طالقانی در دهه‌های متوالی عمر خود در محضر قرآن بود، محفل او پر از فضل قرآن بود و مجالس تفسیر ایشان یکی از در‌های گشایش انقلاب اسلامی به شمار می‌رفت. همچنین بخشی از آثار مستقیم شهید بهشتی نیز در برداشت از قرآن است. فرهنگیان و کسانی هم که با نهضت امام راحل همراه شدند به نحوی از رزق قرآن بهره بردند و بذر انقلاب اسلامی از همین قرآن رو‌یش کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: قرآن با نیاز‌های روز پیوند دارد و به نوعی برای زندگی و حیات طیبه است. این دیدگاه در فضای دهه‌های ۴۰ و ۵۰ ما محسوس بود. صدای امام راحل بر سفره قرآن لبیک پیدا کرد. در حال حاضر در گام دوم انقلاب اسلامی هستیم؛ از این رو باید بازگشت‌هایی به قبل داشته باشیم و به سمت سفره‌هایی برویم که انقلاب به این عظمت را ساخت.

صالحی اظهار داشت: خوشحالم که شعار امسال نمایشگاه قرآن «قرآن معنای زندگی» است و باید با این شعار گام دوم انقلاب را آغاز کنیم. تا به امروز کار‌های خوبی در امر قرآن انجام شده است. این کارنامه زرین است و وقتی می‌گوییم دانشگاه‌ها و شبکه‌های قرآنی و انتشارات قرآنی زیادی داریم ، افتخار آمیز است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: سفره‌ای که انقلاب پهن کرد، ارتباط بین سفره بندگی مردم و معنویت بود و امروز نیز نقطه‌های تاسیس زندگی‌های ما باید به شاخصه‌های قرآنی متصل شود. ممکن است قرآن در حو‌زه‌های مختلف مطرح شود، اما قرآن نیامده است که صرفا ما را با آرایه‌های خود پیرایش کند؛ بلکه قرآن آمده تا ما را از ناپاکی‌ها وجودی خود پاک کند. این نسبت بین قرآن و فضای انقلاب اسلامی بود.
گفتنی است این رویداد فرهنگی به مدت دو هفته تا شب ۱۹ ماه مبارک رمضان با شعار «قرآن معنای زندگی» ادامه دارد.

امسال نمایشگاه برای نخستین بار مهمان ویژه خواهد داشت که پاکستان برای این امر انتخاب و دعوت شده است. از ۱۰ کشور شامل پاکستان، ترکیه، یمن، هند، عراق، اندونزی، تونس، فلسطین و افغانستان و روسیه برای شرکت در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم دعوت شده است. هدف کلان این نمایشگاه تلاش در جهت توسعه و ترویج آموزه‌های قرآن و عترت و انس با آن در جامعه است.

 

انتهای پیام/