قره خانی گفت: ایران به سبب ارزان بودن انرژی از نادر کشورهایی است که شدت انرژی در آن، در بالاترین رده قرار دارد.

به گزارش پایان تیتر، اسداله قره خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از مصرف بالای انرژی نسبت به برخی کشورها اظهار کرد:  اگرچه  مصرف انرژی در ایران به سبب ارزان بودن، سه تا چهار برابر برخی کشورهاست، اما نسبت به سایر کشورها این‌گونه نیست.

وی با اشاره به اینکه ایران از نادر کشور‌هایی است که شدت انرژی در آن  در بالاترین رده‌ها قرار دارد، افزود: در  قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی ۸۴ تا ۸۵ ماده وجود دارد که با گذشت چند سال از تصویب آن، همچنان شاهد مصرف بالای انرژی در کشور هستیم.

قره خانی ادامه داد: یک بند از اصلاح الگوی مصرف انرژی مربوط به بخش ساختمان است که متأسفانه به سبب عایق نبودن ساختمان، هدر رفت انرژی بالاست، در حالیکه باید از طریق برنامه ریزی از هدر رفت انرژی در بخش تولید گرما و سرما جلوگیری کنیم که متاسفانه در برخی ساختمان های ارزان قیمت، تحت عنوان مسکن مهر این موضوع رعایت نشده است.

این مقام مسئول مصرف بالای بنزین را یکی دیگر از عوامل هدر رفت انرژی دانست و گفت: در قانون اصلاح الگوی مصرف، سیستم سوخت خودرو باید به یورو ۴ و یورو ۵ تبدیل می‌شد؛ چرا که سیستم احتراق CO۲ و مصرف بنزین در کشور بسیار بالاست که متاسفانه به سبب عدم اصلاح سیستم سوخت، مصرف انرژی در کشور بسیار بالاست.

وی با انتقاد از این مسئله که قدمت برخی کارخانه‌های تولیدی به ۴۰ تا ۵۰ سال می‌رسد، بیان کرد: براین اساس نوسازی خطوط تولید و استفاده از تکنولوژی روز دنیا امری مهم در کاهش مصرف انرژی به شمار می‌رود.

سخنگوی کمیسیون انرژی فرهنگ سازی را یکی دیگر از عوامل مهم کاهش مصرف انرژی دانست و گفت: وزارت نیرو به سبب هزینه های بالای تبلیغات، امکان ترویج مصرف بهینه انرژی را ندارد، بنابراین مردم خود باید فرهنگ بهینه مصرف را رعایت کنند. برای مثال از لوازم برقی دارای برچسب انرژی A استفاده کنند یا در ساعات پیک مصرف از لوازم برقی پرمصرف اجتناب کنند.

قره خانی در پایان با اشاره به اینکه اصلاح تعرفه‌ها در مصرف بهینه انرژی تاثیرگذار است، بیان کرد: با توجه به درآمد حداقلی حقوق بگیران و کارگران باید تصمیم جدی متناسب با هزینه های تولید انرژی از مردم دریافت شود.

انتهای پیام/