قالی و فرش یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌‌ترین کفپوش‌هایی است که در خانه‌‌ها و حتی در محل کار در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به ویژه در ایران از دیرباز استفاده از انواع قالی، قالیچه، گلیم و جاجیم مرسوم بوده و همکنون نیز در اکثر خانه‌ها به چشم می‌خورد. اما با این وجود برای حفظ ظاهر زیبای و شکیل فرش، به روش‌های  نگهداری و مراقبت خاصی نیاز است که باید در دوره‌های منظمی انجام شود. مهم‌ترین این روتین‌ها شستشو و تمیز کردن فرش است که حتما باید توسط یک مرکز متخصص انجام شود.

برای انتخاب بهترین مرکز قالیشویی و مبل‌ شویی نکاتی وجود دارد که باید آن‌ها را مد نظر داشته باشید. آشنایی با اصول خدمات قالیشویی می‌تواند در انتخاب بهترین مرکز ارائه این خدمات به شما کمک کند.

صرف هزینه

اغلب افراد در انتخاب مرکز قالیشویی به دنبال گزینه‌هایی می‌گردند که از نظر اقتصادی به صرفه باشد و هزینه کمتری به آن‌ها تحمیل کند. اما گاهی بهتر است کمی سقف بودجه اختصاص یافته به این کار را افزایش داده و ریسک آسیب دیدن مبل یا فرش خودرا به حداقل برسانید زیرا همیشه ارزان‌ترین، الزاما بهترین نیست.

در اکثر موارد، کیفیت مواد شوینده به کار رفته در شرکت‌های قالیشویی و مبل‌ شویی که تخفیف‌های زیاد و باورنکردنی ارائه می‌دهند، بسیار پایین است و در طولانی مدت می‌تواند موجب آسیب دیدن بافت فرش یا مبل شود. علاوه بر این ممکن است این تخفیف‌های باور نکردنی فقط برای این ارائه شود که نیروهای خدماتی این شرکت به خانه شما وارد شوند و به محض اینکه اولین سفارش را از شما دریافت کردند، برای ارائه سایر خدمات نظیر مبل ‌شویی و غیره شما را ترغیب می‌کنند.

البته قیمت و هزینه این خدمات در انتخاب نقش مهمی دارد اما باید در اولویت دوم قرار گیرد و در اولویت اول کیفیت کار در نظر گرفته شود.

با پروسه و روند شستشوی فرش و مبل آشنا باشید

خدمات قالیشویی و مبل‌ شویی ارائه شده در مراکز مختلف با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و به همین دلیل باید به دقت با روند انجام شستشویی که هر یکی از این مراکز به کار می‌گیرند، اعم از مواد شوینده، دستگاه‌ها، نوع شستشو و غیره، آشنایی داشته باشید. برای مثال برخی از این مراکز ممکن است از مواد شوینده قوی استفاده کنند و این در حالی است که شرکت دیگری از مواد شوینده ملایم‌تر و ضعیف‌تری استفاده می‌کند که با بافت فرش متناسب است و نه تنها به بافت فرش آسیبی نمی‌زند بلکه برای محیط زیست نیز خطری ندارد.

علاوه براین مدت زمان خشک شدن فرش که برای تکمیل فرآیند قالیشویی لازم است، نیز در مراکز مختلف متفاوت است و این یکی از جزئیاتی است که می‌تواند در انتخاب شما تاثیر زیادی داشته باشد. بنابراین دانستن شیوه عملکرد و روند شستشویی که هر یک از این مراکز به کار می‌برند در انتخاب شما تاثیرگذار خواهد بود.

پایان تیتر: قالیشویی و مبل‌شویی

مقایسه مراکز قالیشویی با یکدیگر

این مرحله بسیار راحت است. ابتدا بررسی‌های لازم را به عمل آورده و از دوستان و فامیل پرس و جو کرده و نظرات ثبت شده در وبسایت‌ها و توصیه‌های دیگران در فضای مجازی را مطالعه کنید. بعضی از بهترین مراکز از طریق همین تبلیغات کلامی به دیگران معرفی می‌شوند؛ بنابراین کمی زمان صرف کرده و در شبکه‌های مجازی و وبسایت‌های قابل اطمینان توصیه‌ها و نظرات دیگران را بخوانید و مراکز مختلف را با یدکدیگر مقایسه کنید.

دیگر خدمات جانبی را نیز در نظر بگیرید

پیش از انتخاب مرکز قالیشویی تا حد امکان تمامی سوالات خود را مطرح کرده و به دنبال پاسخ آن‌ها باشید زیرا باید دقیقا بدانید که با چه روش و چه چیزهایی روبرو هستید.

برای مثال این پرسش‌ها جزو متداول‌ترین سوالاتی هستند که ممکن است برای اغلب افراد پیش بیاید:

آیا برای خدمات اضافی و جانبی نیاز به پرداخت هزینه اضافی است؟ قیمت این هزینه‌های اضافی چقدر است؟ آیا در صورت نیاز خود شرکت اسباب و مبل و فرش‌ها را حمل می‌کند؟ چه نوع مواد شوینده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ مدت زمان خشک شدن فرش چقدر است؟

مسافت قالیشویی با منزل

به دلایل زیادی انتخاب قالیشویی که در حوالی خانه یا محل کار شما باشد، به صرفه‌تر و بهتر است. چون احتمال جذب دائم مشتریانی که در همسایگی شرکت سکونت دارند، برای شرکت قالیشویی و مبل‌شویی وجود دارد بنابراین این مراکز اغلب برای این افراد تخفیف‌ها و خدمات ویژه‌ای در نظر می‌گیرند.

خدمات مبل شویی

امروزه با کسترش استفاده از مبلمان در خانه‌ها و ادارات و با توجه به مشکلات شستشوی مبل و امکان آسیب دیدن آن، برای نظافت و تمیزکردن پارچه و روکش مبلمان از خدمات مبل شویی استفاده می‌کنند. معمولا بیشتر مراکز قالیشویی با استفاده از دستگاه‌های بخارشوی پاچه و خدمات مبل شویی را برای مشتریان خود نیز انجام می‌دهند.

 

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

انتهای پیام/