رئیس جمهوری گفت: نیروهای مسلح ما از هرگونه تغییر ژئوپلیتیک و تغییر مرزها جلوگیری کردند و در این کار موفق بودند، امروز هم حفظ حقوق ارامنه و وضعیت مرزها کاملاً مورد تأکید ماست و هم در عراق خلع سلاح گروه‌های مسلح را حرکت مثبتی می‌دانیم و تاکید داریم هیچ گروه و افراد مسلح غیرقانونی در اطراف مرز ایران و در اقلیم کردستان وجود نداشته باشند.

به گزارش پایان تیتر، سیدابراهیم رئیسی در مراسم رژه نیروهای مسلح در تهران به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس با گرامیداشت این هفته و تقدیر از ایستادگی و ایثار نیروهای مسلح و اقشار مختلف در سال‌های دفاع مقدس، اظهار کرد: این ایام یادآور همان ایستادگی‌ها و مقاومت‌های نیروهای مسلح و ملت برابر دشمن است. دفاع مقدس جلوه‌های به یادماندنی و درس‌های بسیاری داشت. جلوه خداباوری و اخلاص بود.

وی افزود: ما شکوه بسیاری در دفاع مقدس دیدیم. حضور بانوان و مادران و همسرانی که فرزندان و دلبندان و همسران خود را به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بدرقه می‌کردند، اینان زنانی نمونه بودند و هستند. دفاع مقدس جلوه‌ای از مردم‌باوری بود. نیروهای مسلح ما از مردم هستند، با مردم هستند و در کنار مردم. نیروهای مسلح در سختی‌ها در کنار مردم هستند، چه در گذشتن از سختی‌ها و چه در حفظ امنیت آنان.

رئیسی ادامه داد: مردم بودند که در کنار نیروهای مسلح در جنگ، جبهه‌ها را پشتیبانی کردند. آن هم در زمانی که کمترین امکانات و تجهیزات نظامی در اختیار ما قرار داده نمی‌شد، اما امروز نیروهای مسلح از یک انبارکننده تجهیزات نظامی دیگران به تولیدکننده سلاح‌های پیشرفته و روز بدل شده است و این فریاد ما می‌توانیم نیروهای مسلح است. امروز با تمام قدرت می‌گوییم یکی از جلوه‌های اقتدار جمهوری اسلامی، اقتدار نیروهای مسلح ما است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه همواره مردم در کنار نیروهای مسلح و نیروهای مسلح در کنار مردم بودند، اظهار کرد: امروز در جمهوری اسلامی همچنان که از موشک فتاح و پهپاد مهاجر رونمایی می‌شود، جمهوری اسلامی به عضویت پیمان‌های جهانی درمی‌آید و برای رشد اقتصادی و تجاری تلاش می‌کند و در علم و فناوری در جهان حرف برای گفتن دارد.

رئیس دولت سیزدهم تاکید کرد: امروز کشور ما به عرصه‌هایی که دیگران تصور نمی‌کردند دست پیدا کرده‌اند. امروز این میزان از دستیابی به دانش نو برای سایر کشورها در دیدارهایی که با آنان داریم شگفتی‌آور است.

وی گفت: امروز جمهوری اسلامی یک مدل حکمرانی از تلفیق معنویت و مردم‌سالاری است. می‌توان به مردم منطقه آموخت که امروز راه مقاومت و ایستادگی است. آنچه دشمن را وادار به عقب‌نشینی می‌کند تسلیم، تزلزل و کوتاه‌ آمدن نیست، مقاومت و ایستادگی است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه حضور نیروهای ما در منطقه و خلیج فارس امنیت‌ساز است، تصریح کرد: برخلاف نیروهای مسلح بیگانه که حضورشان مشکل‌ساز و بحران‌ساز است. امروز کشور ما تحریم‌ها را به فرصتی برای رشد بدل کرده است. امروز شعار ما اتحاد ارتش و سپاه و اتحاد بسیج با فراجا و اتحاد نیروهای مسلح با مردم است، این جلوه اتحاد حقیقتا ستودنی است.

رئیسی تاکید کرد: به جنگ‌افزارهایی که ساخت نیروهای کارآمد و جوان ماست افتخار می‌کنیم، اما بیش از آن به نیروهای کارآمد و متخصص و متعهد خود افتخار می‌کنیم. نیروی مسلح مقتدر و توانمند در همه معادلات منطقه‌ای و جهانی پشتوانه کشور و ملت ایران محسوب می‌شوند و قدرت بازدارندگی دارند.

رئیس دولت سیزدهم یادآور شد: با اقتدار نیروهای مسلح و همراهی ملت ما دیگر حرفی از تجاوز نظامی به کشور ما وجود ندارد و این گزینه از ادبیات دشمنان ما حذف شده است.

وی تصریح کرد: در دکترین نظامی ما جنگ وجود ندارد اما حفظ آمادگی نظامی با رویکرد دفاعی برای امنیت پایدار و بازدارندگی اطمینان‌بخش یک امر عملی است. طرح دشمن برای منزوی کردن ایران با شکست مواجه شده است، طرح دشمن برای ناامید کردن ملت با شکست مواجه شده است و این‌ها برای اقتدار و ایستادگی نیروهای مسلح و مردم ماست.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه ما بر حفظ و گسترش سیاست همسایگی توجه داریم گفت: یکی از جلوه‌های همسایگی همکاری دفاعی و امنیتی و نظامی است. نیروهای مسلح با همه کشورهای منطقه برای اعتمادسازی و اطمینان‌بخشی آماده همکاری بوده و هستند و دست نیروهای مسلح منطقه را به گرمی می‌فشارند تا منطقه و خلیج فارس را از حضور بیگانگان بی‌نیاز کنند تا امنیت منطقه به دست خود نیروهای منطقه حفظ شود؛ چرا که حضور نیروهای بیگانگان مسئله‌ساز است نه حل‌کننده مسائل.

رئیسی یادآور شد: نیروهای مسلح ما از هرگونه تغییر ژئوپلیتیک و تغییر مرزها جلوگیری کردند و در این کار موفق بودند. حفظ حقوق ارامنه و وضعیت مرزها کاملاً مورد تأکید ماست. در عراق آغاز خلع سلاح گروه‌های مسلح حرکت مثبتی است. نیروهای مسلح ما نماینده اعزام کنند تا از این امر اطمینان حاصل شود که هیچ گروه و افراد مسلح غیرقانونی در اطراف مرز ایران و در اقلیم کردستان وجود ندارد.

وی گفت: بارها اعلام کردیم عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونسیتی برای کشورهای منطقه امنیت‌ساز نیست. تمام ملت‌ها امروز نسبت به رژیم صهیونسیتی نفرت دارند. اگر افرادی یا حکومت‌هایی تصور می‌کنند عادی‌سازی روابط می‌تواند مسائل را عادی کند اینطور نخواهد بود. این خنجری بر پشت ملت فلسطین است و ملت فلسطین و سازمان‌های مقاومت در فلسطین آن را نخواهند بخشید.

رئیسی گفت: راهکار فلسطین عادی‌سازی روابط و قراردادهای شرم الشیخ و اسلو و کمپ دیوید نیست، راهکار همان است که رهبری انقلاب اعلام کردند که رأی دادن همه ملت فلسطین از مسلمان، مسیحی و یهودی برای حکومت این کشور است‌.

نمایش نسل جدید موشک سوم خرداد برای نخستین بار

مراسم رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران صبح جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ با حضور ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری، سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، امیر سرلشکر سید رحیم موسوی فرمانده کل ارتش، سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح در جوار حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس و با حضور جمعی از خانواده شهدا و ایثارگران و همچنین وابستگان نظامی کشورهای مختلف برگزار شد، رئیس جمهوری اسلامی ایران به سخنرانی پرداخت و در ادامه یگان‌های پیاده برگزیده‌ی نیروهای مسلح از مقابل رئیس جمهوری رژه رفتند.

مرحله دوم این رژه تعلق به رژه ستون خودرویی نیروهای مسلح تعلق داشت؛ در این مرحله خودروهای محمول نیروهای مسلح، بخش‌هایی از تجهیزات و امکانات در اختیار نیروهای مسلح را حمل کردند.

سامانه مجید، سامانه ارتباطی، سامانه جهت‌یاب، سامانه جمر V/UHF، سامانه الینت، کیان ۸۰۰ پلاس، کیان ۷۰۰، کیان ۶۰۰، خودرو شناسایی رزمی صیاد حامل موشک تاو، کیان توپکش حامل توپ ۱۵۵ م م، تانک ذوالفقار نسل ۳، تانک تیام، سلاح تک تیرانداز ۱۴/۵ م م شاهر، سلاح اخگر، توپ ۵۷ م م دولول بهمن، خودرو ضد گلوله رویین‌تن، ایسوزو GSM، هارد تاپ GIS، ارس محمول شیلتر مخابراتی، آمبولانس زرهی، سامانه سیار اتاق عمل، سامانه سیار آزمایشگاه، سامانه سیار  دندانپزشکی، هارتاپ سیستم‌های پزشکی، پهپاد مهاجر۶، پهپاد مهاجر۴، پهپاد ابابیل ۴، پهپاد آرش، خودرو ایستگاه کنترل زمینی، موشک فتح ۳۶۰ و موشک فجر ۵ تجهیزاتی بودند که نیروی زمینی در مراسم امروز به نمایش گذاشت.

نیروی پدافند هوایی نیز در این رژه رادار سامانه موشکی تلاش، سکوی پرتاپ سامانه موشکی تلاش، رادار سامانه۱۵خرداد (جوشن)، سکوی پرتاب سامانه ۱۵خرداد، صیاد تک خودرویی، موشک صیاد۳و۴، خودروی TM سامانه دماوند، موشک اس ۲۰۰ منصوب بر روی سکو، رادار هادی سامانه مرصاد، رادار کاوش سامانه مرصاد، سکوی پرتاب فایر از کن مرصاد ۱۶، سامانه موشکی دزفول، سامانه موشکی نواب، سامانه مجید، رادار کاشف، رادار جلیلوند، سامانه ی راداری کاوش، سامانه MSSR، سامانه تروپو ارتباطی، سامانه ارتباطی مفتاح، پهپاد کرار و پهپاد انتحاری را از مقابل جایگاه مقامات و فرماندهان نیروهای مسلح عبور داد.

پهپاد آموزشی سفیر، پهپاد مهاجر ۲، پهپاد کمان ۲۲، موشک فکور ۹۰ هواپایه، موشک قادر هواپایه، موشک ستار و قائم، بمب هوشمند قاصد، پاد جنگ الکترونیک صحاب و شاهین، سامانه اخلالگر باند V/UHF و همچنین شیلتر مخابراتی، سامانه پرتاب موشک برد بلند ولایت ۳، اژدر مارک۴۶، اژدر اکسیژنی، اژدر الکتریکی، مین صدف، مین انفطار، مین کوسه، پهپاد باور ۵، پهپاد آرش، پهپاد صادق، پهپاد ابابیل۵،  پهپاد چمروش، پهپاد یسیر، پهپاد هما، زیر دریایی مرطوب السابحات ۱۵ از تجهیزاتی بودند که از سوی یگان‌های متعلق به نیروی هوایی و نیز نیروی دریایی ارتش به نمایش گذاشته شد.

نمایش چند سامانه موشکی برای نخستین بار

در ادامه مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت هفته دفاع مقدس، یگان‌های نمونه محمول سپاه از مقابل جایگاه مقامات این مراسم عبور کردند؛ پهپادهای معراج ۵۳۲، معراج ۳۱۳ و معراج ۵۲۲، تانک رخش، تانک ذوالفقار، تانک مهندسی شبدیز، نفربر BMP، نفربر رزمی ذوالجناح، نفربر ارتقا یافته تیکران، سامانه موشک انداز ۳۶۰، راکت انداز فجر ۵، راکت انداز فجر ۳، راکت‌انداز ۴۰ لول حدید، توپ ۱۵۵ میلیمتری کششی، توپ ۱۳۰ میلیمتری کششی، خودروی تاکتیکی توفان، توپ ۱۰۵ میلیمتری کششی و راکت انداز فلق از جمله این تجهیزات بودند.

سامانه پدافند هوایی ۹ دی، سکوی پرتاب ۶ فروندی سامانه پدافند هوایی سوم خرداد، سامانه پرتابگر خشابی پهپاد، موشک هایپرسونیک فتاح، موشک کروز برد بلند پاوه، سامانه موشکی شهید قاسم سلیمانی و سامانه موشکی جدیدترین تجهیزاتی بودند که در رژه امروز برای نخستین بار به نمایش درآمدند. نمایش سامانه پدافند هوایی طبس، سامانه پدافند هوایی ضد کروز دزفول، سامانه موشکی خیبرشکن، سامانه موشکی دزفول، سامانه موشکی ذوالفقار، خرمشهر، سامانه موشکی عماد، سامانه موشکی قدر اچ و سامانه موشکی سجیل از

 دیگر برنامه‌های مراسم رژه امروز نیروهای مسلح بود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/