آیت الله رئیسی گفت: اگر امروز برخوردی با ناهنجاری‌های اجتماعی وجود دارد در راستای حمایت از حقوق مردم است.

به گزارش پایان تیتر، آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه در بیست و سومین همایش سراسری فرماندهان، روسا و مدیران ناجا اظهار کرد: حضور نیروی انتظامی در ایجاد امنیت تاثیرگذار است.

رئیس قوه قضائیه افزود: حضور نیروی انتظامی در سال‌های گذشته بسیار روشن بوده و برگزاری همایش‌های این چنینی برای تدوین برنامه‌های سال گذشته و برنامه ریزی برای سال جاری امری ضروری است.

وی گفت: ایجاد نظم و امنیت در جامعه، گسترش آسایش فردی_ اجتماعی و حفاظت از ارزش‌های جامعه اسلامی نقش نیروی انتظامی است و نقش ناجا در خدمات اجتماعی مثال زدنی می‌باشد.

 

آیت الله رئیسی ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه آسیب شناسی جرم، یک کار اکادمیک و دانشگاهی انجام دهیم زمینه کار وجود دارد و نگاه پژوهشگران در این حوزه مهم است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه امروز روشن است که ما از ناحیه دشمن انقلاب مورد تهدید قرار داریم، اظهار کرد: این تهدید به گسترگی تمام داشته‌های انقلاب است و اگر دیروز این تهدید‌ها در یک حوزه بود امروز تهدید‌ها در تمام حوزه‌ها است.

وی گفت: برای شناسایی این تهدید‌ها نیاز به یک نگاه ریزبین داریم که در ابتدا باید نگاه پیشگیرانه و بعد اقدام به جا  و سپس یک کنش به موقع در حوزه اجتماعی داشته باشیم.

آیت الله رئیسی بیان کرد: اگر وضعیت امروز جامعه را رصد کنیم، می‌بینیم دشمن شرایطی را ایجاد کرده که حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی را تهدید می‌کند تا جامعه ما را یک جامعه آسیب زا کند و این‌ها تصادفی نیست.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: زمینه هوا و هوس در جامعه وجود دارد، اما آنچه که امروز به آن‌ها دامن می‌زند و زمینه ناامنی اقتصادی و اجتماعی را ایجاد می‌کند کاملا قابل شناسایی است.

وی با بیان اینکه دشمن نمی‌تواند باور‌های دینی را که در جامعه و انقلاب تدوین، تثبیت و توسعه پیدا کرد را تهدید کند، اضافه کرد: در این جامعه مردم تصمیم گرفته اند دین و آموزه‌های دینی بر آن حکم فرما شود و فقه و حکم دین در آن حکومت کند.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد:  مردم تصمیم گرفته اند در آن نظام و قانون خدا حکومت کند و ولی فقیه هم بیشتر از همه به فقه اعتقاد دارد و سعی دارد مردم را به سمت آموزه‌های دینی سوق دهد.

آیت الله رئیسی گفت: آموزه‌های دینی از سوی دشمن سخت مورد تهدید است، زیرا جامعه اسلامی با دیگر جوامع متفاوت است و دشمن در دهه اول، دوم و سوم برای توسعه و گسترش جامعه اسلامی تلاش کرده، اما موفق نشده است.

وی تاکید کرد: امروز روشن است که دشمن دست تفرقه با نظام را دراز کرده است و دیدن این شرایط مسئولیت زا است و دفاع از حقوق اخلاقی، اجتماعی و ایجاد امنیت اقتصادی و فرهنگی و دفاع از مردم در برابر هجمه‌ها وظیفه نیروی انتظامی است.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: اگر امروز برخوردی هم با ناهنجاری‌های اجتماعی وجود دارد در راستای حمایت از حقوق مردم است.

آیت الله رئیسی افزود: نیروی انتظامی در جایگاه مدعی حقوق مردم در برابر کسانی که قصد اخلال در امنیت اقتصادی و اجتماعی را دارند قرار دارد و ما به مناسبت پیمانی که با شهدا و رهبر انقلاب داریم، هرگز اجازه نمی‌دهیم که اخلال‌گران در حوزه اقتصاد و فرهنگ اخلال‌گری کنند.

رئیس قوه قضائیه گفت: افرادی نیز تحت تاثیر هوای نفسانی قصد اخلال گری در جامعه را دارند که ما به آن‌ها میدان نمی‌دهیم.

وی بیان کرد: در رابطه با ناهنجاری‌ها و ناملایمات مردم رنج می‌کشند و ما به رنج مردم راضی نیستیم و اگر احساس کنیم جایی زندگی اجتماعی مردم مورد تهدید قرار گرفته ورود پیدا می‌کنیم.

آیت الله رئیسی  ادامه داد: امروز جایگاه نیروی انتظامی در حوزه مقابله با اخلال گری و قانون مداری قابل توجه است و نیروی انتظامی در خط مقدم برخورد با ناهنجاری‌ها قرار دارد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه امروز ارتباط نیروی انتظامی با قوه قضائیه زیاد است، اظهار کرد:: هیچکس مانند نیروی انتظامی با قوه قضائیه تعامل و همکاری مشترک ندارد و برای ارتباط نزدیک و تنگاتنگ و برخورد با ناهنجاری‌ها نیاز به ایجاد همکاری و تعامل بیشتر بین فرماندهان و دادستان‌های سراسر کشور به ویژه در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مواد مخدر و ناهنجاری‌های اجتماعی است.

وی تاکید کرد: در حوزه برنامه‌های کلان نیروی انتظامی ارتباط با قوه قضائیه بسیار اهمیت دارد.

آیت الله رئیسی گفت: برای کاهش ورودی پرونده‌ها به قوه قضائیه ایجاد واحد‌های مشاوره در کلانتری‌ها امری لازم و ضروری است که می‌تواند به ایجاد گسترش صلح و سازش و کاهش پرونده در قوه قضائیه کمک کند.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: لازم است در تهیه گزارش‌هایی که از سوی نیروی انتظامی تهیه و برای قوه قضائیه ارسال می‌شود تحولی صورت گیرد، زیرا این گزارش‌ها اگر به صورت کارشناسی تهیه شوند به کاهش اطاله دادرسی کمک می‌کنند، زیرا برخی از پرونده‌ها به دلیل گزارش‌هایی که تهیه شده طول می‌کشد به همین دلیل لازم است در این حوزه تحول بیشتری داشته باشیم.

وی خطاب به فرمانده ناجا گفت: لازم است در دوره‌های دانشگاهی نیروی انتظامی دانش حقوقی و قضایی به دانشجویان داده شود که این امر نیاز دادسرا‌ها است.

آیت الله رئیسی گفت: حضور نیروی انتظامی و پلیس مقتدر که در برابر اخلال می‌ایستد برای ایجاد یک آرمان شهر ضروری است و آرمان شهر جامعه‌ای است که در آن اخلاق، معنویت، امنیت، قانون، عدالت اجتماعی حاکم باشد.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: آهنگ جامعه باید رو به پیشرفت باشد و پلیس، دستگاه قضایی و مربیان آموزشی باید آهنگی را بزنند که جامعه را رو به پیشرفت ببرد و هر گونه ناهنجاری که باعث می‌شود جلوی این پیشرفت را بگیرد، بگیرند و با آن مقابله کنند.

وی تصریح کرد: اگر از وقوع جرائم پیشگیری کنیم دیگر نوبت به نیروی انتظامی و قوه قضائیه نمی‌رسد، زیرا ما اعتقاد داریم دادگاه آخرین مرحله است.

آیت الله رئیسی گفت: در مرحله اول نباید اجازه دهیم انگیزه و اندیشه وقوع جرم شکل بگیرد و بستر‌های فساد را باید اصلاح کنیم و اگر هم کسی انگیزه انجام جرم را پیدا کرد نباید بتواند جرمی انجام دهد.

رئیس قوه قضائیه افزود: باید جامعه به شکلی باشد که اگر کسی قصد انجام جرمی را پیدا کرد زنگ خطر‌ها به صدا دربیاید و بنای جامعه اسلامی باید بر روی این باشد که جرمی رخ ندهد.

وی تاکید کرد: هیچ دستگاهی در نظام اجتماعی و اسلامی نمی‌شناسیم که نگاه آن پیشگیری از جرم نباشد و هر تصمیمی که گرفته می‌شود باید در جهت کاهش جرم باشد و این یک اصل اساسی است.

آیت الله رئیسی بیان کرد: ماموریت ما ماموریتی سنگین است و نباید اجازه دهیم انگیزه و اندیشه جرم در جامعه شکل بگیرد و ایجاد ناامنی کند.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: خبر‌هایی که به ما می‌رسد حاکی از آن است که دشمن سرمایه گذاری کلانی در جهت ایجاد ناهنجاری‌های اجتماعی و اخلاقی در جامعه ما کرده و برنامه‌هایی سازمان یافته دارند.

وی با اشاره به اینکه وظیفه دفاع از مرز‌ها بر عهده مرزبانان است، گفت‌: ما اعتقاد داریم حوزه اقتصادی هم دارای مرز است که باید از آن مرزبانی شود.

آیت الله رئیسی افزود: وظیفه مقابله با ناهنجاری اجتماعی وظیفه همه ما است و پلیس با هماهنگ کردن دستگاه‌ها در این حوزه جلسات زیادی تشکیل می‌دهد.

رئیس قوه قضائیه گفت: امروز جامعه اسلامی ما بر خلاف نظر دشمنان از امنیت زیادی برخوردار است و آمار‌ها این موضوع را تاکید دارند که اولا این امنیت از برکت وجود امام رضا (ع) و بعد حضور رهبر انقلاب و خون شهیدان و برکت وجود مردم ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه ممکن است مردم از یک مسئول ناراحت باشند، گفت: اما مردم به ارزش‌های نظام و کارآمدی آن اعتقاد دارند و برای این نظام دل می‌سوزانند.

آیت الله رئیسی بیان کرد: امروز مردم با نیرو‌های نظامی ارتباط تنگاتنگ دارند و دیوار‌های پادگان‌ها تنها برای جدا کردن جایگاه اداری است و نیروی انتظامی با مردم ارتباط تنگاتنگ دارد که این مسئله را در بسیاری از کشور‌ها نمی‌بینیم.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه نیروی انتظامی و پلیس از مردم و کنار مردم قرار دارد، تصریح کرد: امروز باید کار‌ها در نیروی انتظامی با نگاه به آنچه که در گذشته انجام شده است همراه با تحول باشد.

آیت الله رئیسی بیان کرد: لازم است در ارتباط با قوه قضائیه و پلیس که تا امروز گام‌های بلندی برداشته شده است تحول شکل گیرد تا مردم بیش از گذشته احساس امنیت کنند و کارآمدی نظام برای آن‌ها روشن‌تر شود.

انتهای پیام/