سازمان هواشناسی با اشاره به فعالیت سامانه بارشی در برخی استان‌ها از تشدید بارش‌ها طی فردا خبر داد و برای ۱۲ استان هشدار سطح زرد صادر کرد.

به گزارش پایان تیتر و بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های گیلان، مازندران، اردبیل، نیمه شمالی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های گیلان، مازندران، اردبیل، نیمه شمالی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

سه‌شنبه بارش در سواحل دریای خزر، اردبیل و به‌صورت پراکنده در خراسان شمالی ادامه دارد. چهارشنبه برای سواحل دریای خزر و شمال آذربایجان غربی و پنجشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است. از بعدازظهر فردا در ارتفاعات هرمزگان رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه کاهش نسبی دما در نوار شمالی کشور به‌ویژه در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل روی می‌دهد.

طی ۵ روز آینده در شمال شرق،‌ شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید همراه با گردوخاک پدیده غالب است. همچنین از امروز تا سه‌شنبه در دامنه‌های جنوبی البرز و مناطقی از مرکز کشور نیز در برخی ساعات وزش باد شدید و در خبر مناطق و گردوخاک روی می‌دهد. دریای خزر امروز و فردا و شرق دریای عمان طی ۵ روز آینده مواج است.

سازمان هواشناسی خبر داد: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۷

نوع مخاطره: رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۵: نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و مازندران.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۶: نیمه شمالی آذربایجان غربی، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات در استان‌های قزوین، البرز، تهران، زنجان و سمنان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۷: شمال شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و شمال خراسان شمالی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه سازمان هواشناسی: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۸

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۵: یمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، شرق کرمان، شرق و جنوب سمنان، شمال اصفهان، قم و جنوب تهران.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۶: نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، شرق و جنوب سمنان، شرق کرمان، شمال و شرق اصفهان، یزد، البرز، جنوب تهران، قم و مرکزی.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۷: نیمه شمالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، شمال و شرق اصفهان، نیمه شمالی کرمان، یزد، قم، جنوب تهران، البرز، شمال مرکزی.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۸: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، شمال و شرق اصفهان، قم.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا (احتمال رخداد طوفان شن در شرق کشور)، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و احتیاط در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: بعدازظهر یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۵

زمان پایان: اواخر وقت سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۷

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش بادهای شمالی تا محدوده ۳۲ نات و افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۲ متر(به‌ویژه در روز دوشنبه) در سواحل و بین ۲ تا ۳ متر در فراساحل.

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۵: نواحی غربی و مرکزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۶: نواحی غربی و مرکزی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۲۷: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و صیادی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در سواحل و فراساحل.

توصیه سازمان هواشناسی: اجتناب از فعالیت های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل.

انتهای پیام/