مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بر بیماری طیور،زنبور عسل و کرم ابریشم گفت: مردم به خصوص روستاییان برای جلوگیری از تلفات ناشی از آنفولانزای پرندگان ‌از خرید و فروش پرنده زنده بدون آگاهی از سلامت آن خود داری کنند.

به گزارش پایان نیوز، فرشاد زین العابدین طهرانی مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: طرح مقابله با آنفلانزای پرندگان که از ۲۷ شهریور سال جاری آغاز شده بود به پایان رسید و تا کنون هیچ موردی درکشور از ابتلا پرندگان به بیماری آنفلانزا گزارش نشده است.
زین العابدین طهرانی ضمن اشاره به این موضوع که این طرح در ۳ مرحله انجام شده است، ادامه داد: در مرحله اول بازارچه های عرضه پرندگان زنده، در مرحله دوم پرندگان روستایی و در مرحله سوم طیور روستایی مورد بررسی قرار گرفته اند.
وی افزود: سازمان دامپزشکی به۱ هزار و ۸۰۰  واحد مراجعه کرده و ۳۵ هزار پرنده را به صورت نمونه سرمی و ۸۰۰ هزار پرنده را به صورت نمونه مولوکولی مورد بررسی قرار داده است.
مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم اظهار داشت: در بین کشور های همسایه گزارشی در خصوص ابتلا پرندگان به بیماری آنفلانزا ارائه نشده و این بیماری در کشور هایی نظیر هند، الجزایر، نیجریه،چوگو و کامرون وجود داشته است.
زین العابدین طهرانی عنوان کرد: با وجود اینکه تا کنون هیچ موردی از آنفلانزای پرندگان در کشور گزارش نشده است ولی امکان بروز آن وجودارد و توصیه می شود مردم به خصوص روستاییان برای جلوگیری از تلفات ناشی از این بیماری از خرید و فروش پرنده زنده بدون آگاهی از سلامت آن خود داری کنند.
انتهای پیام/