رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همکاری ایران، سوریه، روسیه و ترکیه در حل مشکلات منطقه‌ای مدلی است که می‌توان آن را برای مسائل و مشکلات اقتصادی و سیاسی آسیا نیز به کار برد.

به گزارش پایان تیتر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که برای حضور در یازدهمین مجمع عمومی مجمع مجالس آسیایی به ترکیه سفر کرده است، صبح امروز (پنجشنبه ۸ آذرماه) در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت اجلاس بین المجالس کشور‌های آسیایی گفت: پایه گذار اصلی این اجلاس مجلس ایران بود که آرام آرام این اجلاس شکل گرفت و کشور‌های مختلف به آن پیوستند، در حال حاضر بسیاری از پارلمان‌های کشور‌های آسیایی عضو این اجلاس هستند.

وی با بیان اینکه آسیا موضوع مهمی برای آینده است، تصریح کرد: استعداد‌های بسیاری اعم از انرژی زیاد، امکانات طبیعی متنوع و نیروی انسانی گسترده در آسیا وجود دارد و زمینه جهش در این منطقه جدی است.

ضرورت رفع چالش‌های آسیا در تئوری‌های توسعه اقتصادی چندجانبه

لاریجانی با اشاره به چالش‌ها و مشکلات موجود در آسیا بیان کرد: از نظر امنیتی و سیاسی، آسیا چالش‌ها و مشکلاتی دارد که گاه مانع می‌شود، اما اصل فکر این است که ما این چالش‌ها را در درون تئوری‌های توسعه اقتصادی چندجانبه هضم کنیم.

همکاری ایران، سوریه، روسیه و ترکیه در حل مشکل منطقه‌ای الگویی برای کشور‌های آسیایی

وی با بیان اینکه تحقق این مهم به تلاش نیاز دارد، اظهار کرد: این موضوع فوری رخ نمی‌دهد، اما به عنوان نمونه همکاری ایران، سوریه، روسیه و ترکیه مدلی است که چند کشور آسیایی برای حل مشکل منطقه‌ای در آسیا با یکدیگر همکاری کردند و این مدل در حال پیشرفت است و نتایج نسبتاً قابل توجهی به دست آورده است. این مدل را می‌توان هم در مسائل اقتصادی و هم در مسائل امنیتی و سیاسی در منطقه بسط داد.

لاریجانی با بیان اینکه در این اجلاس نیز این تفکر حاکم است و دنبال می‌شود، ادامه داد: کمیته‌های مختلفی در امور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در این اجلاس وجود دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان تاکرد کرد: دبیرخانه این اجلاس به طور پیوسته فعال است که گزارشی از عملکرد در اجلاس ارائه خواهد شد. همچنین مسئولان هیات‌ها نظرات خود را در این اجلاس مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه ایران مسئول برگزاری مجمع مجالس کشور‌های آسیایی در سال آینده است، خاطرنشان کرد: دبیرخانه این اجلاس در ایران به صورت مستمر در حال فعالیت است و در این اجلاس نتایج کار‌ها را به اطلاع هیات‌ها می‌رساند.

همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه‌های مختلف برای آسیا مفید است

لاریجانی با بیان اینکه به زودی اجلاس مجالس ایران، چین، ترکیه، روسیه، افغانستان و پاکستان در ایران برگزار می‌شود، به محور‌های این اجلاس اشاره کرد و یادآور شد: مسائل تروریسم در منطقه و حل آن، همکاری در مبارزه با ناامنی‌های منطقه و مواد مخدر و همکاری‌های اقتصادی در این حوزه محور‌های اجلاس است.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همکاری‌های منطقه‌ای در بلوک‌های مختلف برای آسیا بسیار مفید است که به مرور می‌توان آن را گسترش داد. امیدواریم این تحرکات موفق باشد.

انتهای پیام/