سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه این وزارتخانه به عنوان نماینده دولت عضوی در هیات نظارت بر مطبوعات است، تصریح کرد، این هیات همواره فراحزبی و حاکمیتی عمل می کند.

به گزارش پایان نیوز؛ حسین نوش آبادی در پاسخ به این سئوال که آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص وزیر ارشاد در تصمیمات هیات نظارت بر مطبوعات راسا عمل می کند، گفت: تصمیماتی که منجر به توقیف یا احضار رسانه‌ها می‌شود با رأی اکثریت اعضا است و شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به عنوان نماینده دولت در این هیات فقط یک رای دارد.
وی با انتقاد از برخی رسانه ها درمورد انتشار اخباری مبنی بر دخل و تصرف وزیر ارشاد در صدور آرا، این اقدام را بی انصافی برخی رسانه ها و ناشی از نداشتن اطلاعات کافی درباره ارکان هیات نظارت بر مطبوعات عنوان کرد.
نوش آبادی همچنین تاکید کرد: نوع رسانه و نشریات و اینکه متعلق به چه حزب و گروه و جناحی است، برای هیات نظارت بر مطبوعات فرقی ندارد، از این رو این هیات آرای خود را براساس تخلفات صورت گرفته و فقط طبق قانون موجود مطبوعات صادر می کند.

توقیف «جهان نیوز» با رای و تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات انجام شد

وی ادامه داد: توقیف سایت برخط «جهان نیوز» نیز با رای و تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات گرفته شده و این تصمیم به استناد قانون بوده زیرا رسانه‌ها مجاز به پخش مطالب خلاف واقع و تحریف سخنان دیگران نیستند، البته رأی هیأت نظارت به دادگاه ارجاع می‌شود و اگر تأیید شد رسانه محکوم و در غیر این صورت این رسانه تبرئه می‌شود.
نوش آبادی ادامه داد: شورای نظارت بر مطبوعات سایت «جهان نیوز» را به استناد بند ۱۱ ماده ۶ قانون مطبوعات و تبصره ماده ۱۲ قانون توقیف کرده و تصمیم این شورا فرادستگاهی است که البته باید مراحل قانونی خود را طی کند.

توقیف روزنامه قانون با دستور دادستانی

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره توقیف روزنامه «قانون» نیز گفت: این روزنامه به دستور دادستانی و قوه قضاییه توقیف شده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ دخالتی در این موضوع نداشته است.
وی خاطر نشان کرد: همچنین نظر به اعلام جرم سازمان اطلاعات و معاونت حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه روزنامه «قانون» دایر بر افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، مستند به بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی در راستای وظایف قوه قضاییه در پیشگیری از وقوع از جرم و در راستای ماده ۱۱۴ آئین دادرسی کیفری، این نشریه توقیف شد.
نوش آبادی افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که با خطای یک خبرنگار و یا تحریریه یک رسانه، همه آن رسانه تعطیل نشود و اگر یک نفر خطا کرده آن یک نفر مجازات شود و این کار به اصلاح قانون و ترمیم آن نیاز دارد.
به گزارش ایرنا؛ به گفته وی، اکنون اصلاحاتی در قانون مطبوعات کنونی صورت گرفته و در قالب نظام جامع رسانه ها قرار است برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شود./

انتهای پیام