پس از ۸ ماه از شیوع ویروس کرونا، تقریباً همه مردم دنیا توصیه های بهداشتی مقابله و پیشگیری ابتلا به کرونا را حفظ شده اند، این در حالی است که همچنان تحقیقات و پژوهش ها در خصوص روش های پیشگیری و تولید واکسن کرونا در اقصی نقاط دنیا ادامه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، دکتر حمید عمادی، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در خصوص آخرین توصیه های بهداشتی در مقابله با بیماری کرونا به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: مردم دیگر همه توصیه های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا را حفظ شدند! چیزی که الان بسیار حائز اهمیت است، عمل نکردن مردم به این توصیه هاست، همه می دانند که باید رعایت کنند ولی گویی خسته شدند و تمایلی به رعایت نکات بهداشتی ندارند، نه مسئولین و نه مردم درست عمل می کنند، بنابراین تعداد مبتلایان افزایش یافته و بیمارستان ها جوابگوی بیماران جدید نیستند و نمی توانند خدمات خوبی به بیماران ارائه دهند.

اثبات اثربخشی واکسن فایزر حالا حالاها کار دارد

عمادی در رابطه با آخرین خبرها از واکسن جدید از شرکت فایزر افزود: واقعیت این است که این واکسن حالا حالاها کار دارد که اثربخشی اش ثابت شود، تبلیغات ژورنالیستی که برای این واکسن در دنیا می شود، باعث می شود گمان کنیم دیگر بحث کرونا و تولید واکسن برای کووید ۱۹ به اتمام رسیده است، حال آن که حداقل یک سال دیگر برای اثبات اثربخشی این ویروس زمان نیاز است و خود آمریکایی ها نیز اذعان می کنند که علی رغم ۹۰ درصد اثربخشی این واکسن، باز هم به یکسال دیگر برای اثربخشی این واکسن زمان نیاز است.

واکسن ایرانی کرونا نیز برای اثربخشی به یکسال زمان نیازمند است

متخصص بیماری های عفونی با اشاره به تولید واکسن ایرانی افزود: اکنون برای تولید واکسن ایرانی اقداماتی در حال انجام است اما این واکسن نیز به احتمال زیاد تا سال آینده به دست مردم نخواهد رسید، بنابراین بهتر است پائیز و زمستان امسال را با رعایت جدی پروتکل های بهداشتی پشت سر بگذاریم تا بتوانیم سال های آینده با واکسن های کامل و اثربخش با این بیماری مقابله کنیم. اگرچه تاکید می شود این به معنای آن نیست که دیگر بهداشت را رعایت نکنیم.

واکسنی که تا مدتی بدن انسان را از ابتلا به کرونا مقاوم کند وجود ندارد

دکتر عمادی در رابطه با اینکه گفته می شود واکسن کرونا فقط بین ۱ الی ۳ ماه بدن را مقاوم می کند و سپس اثربخشی خود را از دست می دهد، گفت: اگر چنین واکسنی وجود داشته باشد که بتوانیم حداقل تا ۳ ماه از ابتلا به این ویروس جلوگیری نماییم هم خوب است، اما نکته اینجاست که چنین واکسنی هم در دنیا وجود ندارد!

خبرنگار: مهدی برازنده

انتهای پیام/