در ادامه تحقیقات مربوط به فساد مالی در کره جنوبی که به استیضاح پارک گوئن- های رییس جمهور این کشور منجر شد، اکنون لی جائه یونگ، وارث شرکت سامسونگ دستگیر شده است.

به گزارش پایان نیوز  به نقل از بی بی سی، وی به پرداخت حدود ۴۰ میلیون دلار رشوه به یکی از دوستان رییس جمهور کره جنوبی متهم است. هم آقای لی و هم شرکت سامسونگ می‌گویند هیچ عملکرد نادرستی نداشته‌اند.

سامسونگ پرداخت هر گونه رشوه یا طرح تقاضاهای نامشروع از خانم پارک در ازای منافع سیاسی و امتیازات دولتی را رد کرده است.

وارث سامسونگ یک ماه پیش هم تحت بازجویی قرار گرفته بود اما دستگیر نشد. وی طی این هفته مجددا بازجویی شد و گفته می‌شود اکنون شواهد کافی برای بازداشتش موجود است.

لی جائه یونگ هم اکنون معاون اول “سامسونگ الکترونیکس” است. اما از سال ۲۰۱۴ که پدرش دچار حمله قلبی شد، وی عملا به عنوان رئیس کل سامسونگ شناخته می‌شود. سامسونگ یکی از بزرگترین شرکت های کره جنوبی است که تولید آن معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی این کشور است.

نمایندگان پارلمان کره جنوبی بیش از دو ماه پیش با اکثریت آرا به طرح عدم کفایت رییس جمهور رای دادند. دادگاه قانون اساسی این کشور از زمان رای پارلمان، ۶ ماه فرصت دارد این رای را تایید یا لغو کند. پارک گون-هه تا آن زمان، رسماً رییس‌جمهور خواهد بود اما اختیاراتش سلب و به نخست‌وزیر، منتقل شده است.

در حال حاضر، نخست وزیر کره جنوبی وظایف رییس جمهوری را برعهده دارد و در صورت برکناری قطعی رییس جمهور، انتخابات جدید باید ظرف بیست روز برگزار شود.

طرح استیضاح خانم پارک در پی آغاز پیگرد یکی از دوستان نزدیک او به اتهام سوء استفاده از موقعیت و امکانات دولتی، فساد مالی و احتمال ارتباط رییس جمهور با این پرونده به جریان افتاد.

در آن زمان، ده‌ها هزار نفر در سئول، پایتخت کره جنوبی علیه رئیس‌جمهوری تظاهرات کرده و خواهان کناره‌گیری او شدند. معترضان از نفوذ چوی سون شیل، دوست صمیمی رئیس‌جمهوری در تصمیم‌گیری‌های دولتی خشمگین بودند.

خانم چوی، به مدت ۴۰ سال دوست صمیمی رییس جمهوری کره جنوبی بود. پدران این دو هم دوستان صمیمی بودند.

پدر خانم پارک نیز پیشتر رییس جمهوری این کشور بود. پارک چون-هی تا زمان ترورش در سال ۱۹۷۹ به مدت ١٨ سال بر این کشور حکومت کرد. وی در سال ١٩۶١ با کودتای نظامی قدرت را در دست گرفت و دو سال بعد به ریاست جمهوری انتخاب شد.