رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا گفت: متاسفانه برخی از والدین هیچگونه اطلاعاتی در خصوص تهدیدات و آسیب‌های بازی‌های آنلاین و رایانه‌ای ندارند و این امر باعث می‌گردد تا کودک و نوجوان آن‌ها در معرض آسیب‌های بیشتری باشند.

به گزارش پایان تیتر، سرهنگ مهدی شکیب رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه برخی از بازی‌های آنلاین آسیب‌هایی به سلامت کودکان و نوجوانان می‌زنند و موجب تغییراتی در روح و روان آنها می‌شوند، تاکید کرد: عدم کنترل بر بازی‌های آنلاین و رایانه‌ای کودکان می‌تواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد، از این رو ضرورت دارد تا حتما خانواده‌ها نظارت دقیق‌تری بر بازی‌های آنلاین و رایانه‌ای کودکان و نوجوانان خود داشته باشند.

وی رعایت رنج سنی بازی‌ها را یکی از ضروریات خواند و افزود: والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند که بازی حتما مناسب سن فرزند آنها باشد،هر بازی برای هر سنی مناسب نیست، در اکثر بازی‌ها آنلاین و رایانه‌ای محدودیت سنی حداقل در نظر گرفته شده است که والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا، انزوا را یکی از تأثیرات منفی بازی‌های آنلاین در کودکان و نوجوانان دانست و گفت: کودکان و نوجوانان به بازی و سرگرمی با هم‌ سن و سالان یا افراد خانواده، نیاز جدی دارند، اما بازی‌های رایانه‌ای و آنلاین موجب تنهایی بسیاری از کودکان شده است که همین «تنهایی» تاثیر زیادی در سلامت جسم و روان کودکان و نوجوانان دارد.

سرهنگ شکیب ادامه داد: این انزوا منجر به شکل‌ گیری ویژگی‌هایی از قبیل بروز اضطراب، خجالتی و کم حرف بودن در آنان می‌گردد و بسیاری از مفاهیمی را که تجربه با همسالان بودن به آنان آموزش می‌دهد را کسب نمی‌کنند.

وی اثرات سوء بر سلامت کودکان و نوجوانان در پی بازی‌های رایانه‌ای و آنلاین را جدی خواند و گفت: بازی‌های آنلاین و رایانه‌ای مانع از تحرک کودکان و نوجوانان می‌شود و این کم تحرکی مشکلات زیادی مثل کاهش بینایی، چاقی، دردهای عضلانی، بی‌حسی در دست‌ها، شانه‌ها و آرنج، کاهش سطح تمرکز و… در کودکان و نوجوانان می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: وراثت و محیط دو عامل تاثیر گذار بر روند رشد کودکان است، وقتی کودکی ساعتها از وقت خود را با بازی‌های رایانه‌ای خطرناک سپری می‌کند، معنایش آن است که ساعت‌ها در یک محیط ناسالم و پراز تنش و جنگ و خونریزی دارد نفس می‌کشد و در آن محیط زندگی می‌کند ؛تاثیر محیط بازی فرزندانمان در فضای مجازی با تاثیر محیط بازی آنها در فضای واقعی برابری می‌کند، پس ضروری است که نظارت لازم از سوی والدین بر انتخاب نوع بازی‌های فرزندان به عمل آید.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا افشای اطلاعات شخصی در هنگام بازی‌های آنلاین را از دیگر تهدیدات این بازی‌ها برشمرد و بیان داشت : در پی این افشای اطلاعات و ارتباط با افراد غریبه که کمترین شناخت را از آنها دارند می‌تواند فرزند ما را در دام مجرمان سایبری گرفتار کند.

سرهنگ شکیب تاکید کرد: به کودکان خود بیاموزیم در هنگام بازی‌های آنلاین، درخواست دوستی هر شخص غریبه‌ای را نپذیرند و هیچ‌ گاه اطلاعات شخصی و محرمانه خود و خانواده را فاش نکنند.

وی با بیان اینکه به کودکان و نوجوانان خطرات ناشی از فاش کردن اطلاعات شخصی را توضیح دهید، افزود: به آنها توضیح دهیم افرادی که در فضای مجازی و بازی‌ها با آنها دوست می‌شوند، همان فردی که ادعا می‌کنند نیستند و در واقع ممکن است افرادی شیاد بوده و با انگیزه‌های مجرمانه در این بازی‌ها در پوشش دوست شما جلوه کنند.

سرهنگ شکیب یادگیری ارزش‌های غلط در بازی‌های آنلاین و رایانه‌ای را از تبعات بد فرهنگ دانست و تصریح کرد : در کنار ایجاد رفتارهای نادرست، در این بازی‌ها شاهد آن هستیم که به کودکان و نوجوانان ارزش‌های غلطی را یاد می‌دهند؛ به عنوان مثال در برخی از بازی‌های آنلاین و رایانه‌ای مسائل اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشورها مورد هدف‌گذاری و توهین قرار گرفته است.

وی بیان داشت : در برخی دیگر از بازی‌های رایانه‌ای و آنلاین از الفاظ و رفتارهای زشت و رکیک استفاده می‌شود و همه این موارد انتقال دهنده ارزش‌های غلط به فرزندانمان است.

سرهنگ شکیب به خانواده‌ها هشدار داد: متاسفانه این روزها شاهد بازهای آنلاینی چالشی و خطرناکی هستیم که سلامت کودکان ما را تهدید می‌کند و باید در این خصوص نظارت و دقت بیشتری داشته باشیم .

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه ادمین اینگونه بازی‌های چالشی و خطرناک آنلاین با سوالاتی ابتدا مطمئن می‌شود کودک و یا نوجوان قربانی از نظر روانی آسیب‌پذیر و تنها است، گفت: در مرحله بعد از او تعهد گرفته می شود که به دستورات ادمین عمل کند؛ بعد از این مرحله در صورت سرپیچی قربانی تهدید می‌شود و این تهدید با استفاده از اطلاعات محل زندگی و دیگر مواردی که از او کسب کرده و یا به سرقت برده انجام می‌شود. بنابراین قربانی از ترس تهدیدها به خواسته‌های او عمل می‌کند.

سرهنگ شکیب با بیان اینکه مراقب فرزندان خود باشید تا سمت این بازی‌های خطرناک و چالشی کشیده نشوند، به خانواده‌ها توصیه کرد: حتما زمان مشخصی را برای بازهای آنلاین و رایانه‌ای کودکان و نوجوانان تعیین کنید تا آنها فقط در این زمان و با نظرات شما این بازی‌ها را انجام دهند و مجموعه‌ای از بازی‌های رده سنی مناسب را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار دهید و حتما به آنها بیاموزید هر مشکل یا تهدید یا خطری که آنها را تهدید کرد، سریع به شما اطلاع دهند.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا در پایان از همه هموطنان درخواست کرد: جهت کسب اطلاعات و آموزش‌های لازم با مراجعه به وب سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir از آخرین اخبار، هشدارها و آموزش های سایبری مطلع شوند، همچنین در صورت نیاز و مشاهده موارد مشکوک موضوع را از طریق لینک مرکز فوریت‌های سایبری با پلیس فتا در میان بگذارند تا امکان انجام وظیفه و خدمت‌گذاری بهتر را برای ما فراهم سازند.