وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد با رفع مشکلات پرداخت های مالی، نخستین هواپیماهای جدید خریداری شده تا پیش از نوروز سال ۱۳۹۶ وارد ناوگان هوایی کشور شود.

به گزارش پایان نیوز؛ عباس آخوندی اعلام کرد: برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما از شرکت ایرباس بیش از ۱۰ ماه است با طرف های خارجی در حال مذاکره برای پرداخت مبالغ آن هستیم زیرا مشکل در تحویل هواپیما نبود بلکه به علت تحریم های بانکی امکان پرداخت مبلغ این هواپیماها وجود نداشت.
وی گفت: با این حال قرارداد نهایی خرید این هواپیماها تاکنون امضا نشده است و درصددیم این هواپیماها در خطوط هوایی داخلی و خارجی به کار گرفته شوند.

رکود بخش مسکن

وزیر راه و شهرسازی درباره رکود بخش مسکن نیز گفت: نباید اقدام هایی انجام دهیم که بخش مسکن دوباره دچار حباب تورم شود، زیرا این بخش به صورت مستقیم با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رابطه ندارد بلکه با افزایش قدرت خرید مردم، رونق می گیرد.
وی گفت: مداخله بیش از حد دولت در بخش مسکن اقدام نادرستی است، به طوری که قیمت یک واحد آپارتمان در هشت سال دولت گذشته بیش از ۹ برابر افزایش یافت.
وزیر راه و شهرسازی با بیان این که در دو سال و نیم گذشته قیمت مسکن روند کاهشی داشته است، گفت: این بخش در حال خروج از رکود است و تنها راهکار رونق بخش مسکن با افزایش پس اندازهای مردم و تعهد بانک ها به پرداخت تسهیلات خرید مسکن عملی است.
آخوندی که در یک برنامه سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت و گو می کرد، افزود: در دهه ۱۳۷۰ بیش از سه میلیون نفر برای تسهیلات مسکن پس انداز کردند تا بتوانند با استفاده از تسهیلات بانکی مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند.
وی بر استفاده از رژیم پس انداز برای خانه دار شدن مردم تاکید کرد و گفت: از یک سال گذشته که پس انداز مسکن در بانک ها آغاز شده است تاکنون ۳۰ هزار نفر در مجموع مبلغ پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال( ۵۶۰ میلیارد تومان) پس انداز کرده اند .
وزیر راه و شهرسازی افزود: بانک مسکن در ازای هر شش ماه سپرده گذاری یک برابر مبلغ پس انداز تسهیلات می دهد و به عنوان نمونه اگر فردی ۴۰۰ میلیون ریال( ۴۰ میلیون تومان) در بانک پس انداز کند، پس از یکسال ۸۰۰ میلیون ریال(۸۰ میلیون تومان) تسهیلات دریافت می کند.

پراکندگی جمعیت کشور

وی در ادامه درباره افزایش جمعیت در شهر تهران یادآور شد: در حالی که ظرفیت شهر تهران برای پنج میلیون نفر بود هم اکنون جمعیت آن به بیش از هشت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.
وی با اشاره به میزان تراکم جمعیت در سواحل مکران افزود: این در حالی است که تراکم جمعیت در سواحل جنوب کشور ۴٫۸ نفر در کیلومتر مربع است. در بیشتر نقاط جهان تراکم جمعیت در سواحل دریاها قرار دارد در ایران بر عکس آن شده است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سیاست دولت تدبیر و امید اظهارداشت: سیاست دولت یازدهم تقسیم جمعیت به طور میانگین در کل کشور است .

مسکن مهر

آخوندی درباره مسکن مهر نیز افزود: از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تا کنون بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد به مردم تحویل داده شده است و ۶۰۰ هزار واحد باقیمانده نیز بیش از ۸۷ درصد پیشرفت کار دارد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان این که بیشتر واحدهای مسکن مهر تا پایان امسال به متقاضیان واگذار می شود، گفت: هرچند متراژ واحدهای مسکن مهر بیش از ۷۰ متر مربع است اما در حقیقت مسکن مهر بیشتر وضعیت بساز و بفروش دولتی داشته است و تا سال آینده ۳۰ هزار واحد مسکن مهر شهر جدید پردیس به مردم واگذار می شود.
آخوندی در پایان با بیان این که وزارت راه و شهرسازی با بلند مرتبه سازی در تهران با روند کنونی مخالف است، گفت: بلند مرتبه سازی بادهای سطحی را متوقف و آلودگی را در کلانشهرها افزایش می دهد و وزارت راه وشهرسازی درصدد است مقررات شهرسازی را تصویب و به شهرداری تهران ابلاغ کند.
به گزارش ایرنا؛ با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های ظالمانه، ایران ایر خرید ۱۱۸ هواپیما از شرکت ایرباس و ۱۰۰ هواپیما از شرکت بویینگ را در دستور کار خود قرار داده است تا با استفاده از روش اجاره به شرط تملیک بتوانند این هواپیماها را وارد ناوگان هوایی خود کنند./

انتهای پیام