سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور برای ۱۵ استان هشدار وقوع سیلاب،‌ آب‌گرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ صادر کرد.

به گزارش پایان تیتر، سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور برای ۱۵ استان هشدار وقوع سیلاب ،‌ آب‌گرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ صادر کرد.

 بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در مناطقی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی ، اردبیل،‌ زنجان، قزوین، کردستان و کرمانشاه رگبار باران همراه بار رعدوبرق پیش‌بینی شده است. فردا در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است.

روز یکشنبه در اصفهان، یزد،‌خراسان شمالی‌،کردستان، کرمانشاه، لرستان،‌همدان،‌چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات البرز شرقی و روز دوشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می‌شود.این وضعیت روز سه‌شنبه برای شمال غرب، غرب، استان‌های واقع در دامنه‌‌های جنوبی البرز، مرکز و شرق کشور پیش بینی شده است.

با توجه به جریانات گرم و مرطوب جنوبی طی ۵ روز آینده به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در مناطقی از کرمان شنبه تا سه‌شنبه در مناطقی از یزد و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در سیستان و بلوچستان و شمال فارس رگبار، رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سرعت وزش باد امروز و فردا در شمال غرب،‌ دامنه‌های جنوبی البرز و مرکز و یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در شمال شرق و شرق کشور افزایش می‌یابد. امروز همچنین استان‌های ساحلی دریای خزر دما افزایش یافته و وزش باد جنوبی شدت می‌گیرد. از فردا با نفوذ جریانات خنک شمالی دمای هوا در این مناطق کاهش می‌یابد.

توصیف سامانه اول: گذر امواج تراز میانی و ناپایداری های محلی

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، شمال همدان، ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز و تهران، ارتفاعات و دامنه در استان‌های یزد، شمال هرمزگان، کرمان، جنوب فارس و جنوب شرق سیستان و بلوچستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۲: ارتفاعات و دامنه استان‌های کرمان، سمنان، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی.

یک‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۳: ارتفاعات و دامنه در استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمان و سمنان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، ارتفاعات و دامنه در استانهای همدان، کرمان و سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، صاعقه، احتمال تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ

توصیه: اجتناب اکید از اسکان چادرهای مسافرتی در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها

توصیف سامانه دوم: تداوم و یا افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴

نوع مخاطره: افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتاً شدید

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، جنوب و مرکز اردبیل و شمال کردستان.

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۲: قم، مرکزی، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال اصفهان.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۳: خراسان رضوی و شرق خراسان جنوبی.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴: خراسان رضوی، نوار شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

انتهای پیام/