وزیر بهداشت گفت: در طی جلسه‌ای با مقام معظم رهبری، ایشان تأکید خاصی بر سلامت مردم و کیفیت منابع پایدار طرح تحول نظام سلامت داشت.

به گزارش پایان نیوز، حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه مراسم رونمایی از ۲ داروی ساخت داخل در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت بسیار خوب شرکت دانش‌بنیان دارویی در کشور اظهار داشت: این شرکت دانش‌بنیان فناور مهمترین و پرفروش‌ترین داروی دنیا به مرحله تولید رساند به طوری که این دارو یکی از پرفروش‌ترین دارو‌های دنیا محسوب شده و سهم ۱۵ میلیارد دلاری را در دنیا از آن خود کرده است.
وی بیان کرد: این داروی پرفروش که تمامی مراحل تولید آن در داخل کشور صورت می‌گیرد، سهم ۳۰ میلیون دلاری داشته و این شرکت با تولید دارویی دیگر که برای بیماران صعب‌العلاج کاربرد دارد، اشتغال ایجاد کرده و کشور را جزو ۲ کشور تولید‌کننده این دارو قرار داده است.
هاشمی با بیان اینکه سالانه ۲۵ قلم دارو به مجموعه کشور اضافه می‌شود افزود: تا پایان سال این کشور حداقل پنج قلم دارو می‌تواند تولید کند و کمک شایانی به ارز آوری و اشتغال در کشور می‌کند.
هاشمی ادامه داد: طرح تحول سلامت برای مردم است و ما خدمت‌گذار ملت ایران هستیم و نظرسنجی که بوسیله وزات اطلاعات، خبرگزاری جمهوری اسلامی، مرکز ملی آمار و صدا و سیما صورت می‌گیرد، حاکی از رضایت‌مندی بالای ۷۰ درصدی مردم از این وزارتخانه است و رضایت مردم مهمترین ارزش برای ما به حساب می‌آید.
وی با بیان اینکه رضایت مردم سبب خشنودی خدا است، تصریح کرد: همکاران ما به صورت شبانه‌روزی برای رفع کاستی‌ها در تلاش هستند و من از مجلس تقاضا دارم که توجه بیشتری به حوزه سلامت و مردم داشته باشند.
وی در خصوص اینکه ما در مورد دارو‌های خاص در کشور هیچ مشکلی نداریم، افزود: دارو به مقدار کافی در انبار‌ها وجود دارد و هیچ محدودیتی در این زمینه نیست و اگر مسئله‌ای در این میان وجود داشته باشد به خاطر مسائل بیمه‌ای است.
وزیر بهداشت با اشاره به ملاقات از مقام معظم رهبری گفت: ایشان در جریان اقدامات دولت و وزارت بهداشت بوده و من از رهبری معظم به خاطر حمایت‌های همه‌جانبه‌شان از حوزه سلامت تشکر ویژه‌ای دارم.
هاشمی عنوان کرد: بحث کارانه پزشکان متفاوت با سایر دستگاه‌ها بوده‌ است که متأسفانه برخی از نشانه‌ها در این زمینه کم‌لطفی‌هایی کرده‌اند به طوری که حقوق پزشکان مطابق دستور‌العمل سازمان بازرسی، مدیریت برنامه‌ریزی و دیوان عدالت اداری بوده و من از اعلام این رقم استقبال می‌کنم.
وی ادامه داد: حقوق یک جراح متخصص مغز و اعصاب ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده که ادامه دریافتی‌هایش مربوط به قانون سال ۷۴ مبنی بر تحویل بیمارستان و بیمار و تجهیزات پزشکی به پزشکان و برداشت ۳۰ درصدی‌اش ویزیت بیماران به وسیله خود پزشکان است .
هاشمی با بیان اینکه حقوق یک جراح متخصص داخلی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است تصریح کرد: اگر یک پزشک در ماه یک عمل انجام دهد حقوقش به مراتب کمتر از فردی است که مرتب در اتاق عمل بوده و یا تعداد بیماران بیشتری را ویزیت می‌کند.
وی ادامه داد: در مناطقی از کشور در رشته‌ای خاص از پزشکی متخصص جراح کم بوده و بنابراین بخاطر تعداد مراجعات بالای مردم کارانه‌اش به صورت پلکانی افزایش می‌یابد و این در حالی است که پزشکان متخصص و جراح در تهران به دلیل بالا بودن آمار‌شان کار‌انه کمتری دریافت می‌کنند.
وی یادآور شد: اگر ما به تعداد کافی متخصص داشته باشیم کار‌انه پزشکان در یک حد بوده و وزارت بهداشت مراقب حقوق مردم و سلامتی آنها است و برای رسیدن به یک سطح یکسان در توزیع پزشک متخصص باید دانشگاه‌ها به تولید متخصص بیشتر بپردازند.
هاشمی اظهار داشت: در بحث کار‌انه، حقوق و دستمزد نمایندگان مجلس پیش قدم هستند و من تقاضا دارم که از حاشیه سازی‌ها جلوگیری کنیم تا سلامت مردم را تحت تأثیر قرار دهد. که برخی از دست اندرکاران نگران پایدار نبودن منابع این طرح و کاهش کیفیت آن به مرور زمان است که مجلس به این مساله توجه ویژه‌ای دارد.
وی گفت: مجلس در اعتبار بخشی به طرح تحول سلامت توجه ویژه‌ای دارد و طبق گزارش‌های داده شده دولت مبنایی را برای صدور مجوز اعتبار بخشی در این زمینه داده است.
هاشمی گفت: من مطمئن هستم که در بسیاری از محصولات دارویی این قابلیت را داریم که رتبه خوبی را کسب کنیم و این قابلیت را داریم که برای رقابت با قول‌های بزرگ دنیا برای کسب بازارهای دارویی رقابت کنیم.
انتهای پیام/