محسنی بند پی گفت: وزارت بهداشت مقصر اصلی خروج نخبگان از کشور است و باید خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

به گزارش پایان تیتر، محسنی بند پی رئیس انجمن فیزیوتراپی صبح امروز در نشست خبری کنگره سالیانه فیزیوتراپی ایران اظهار کرد: امروزه چهره بیماری‌ها تغییر پیدا کرده است و دیگر از بیماری‌های واگیر خبری نیست. از این باید تمام مدل‌های مختلفی را که برای مبارزه با بیماری‌های واگیر چیده بودیم، عوض کنیم.

وی افزود: سکته‌های قلبی و مغزی شیوع زیادی در دنیا پیدا کرده و این بیماری‌ها به زیر ۳۰ سال رسیده و متاسفانه اختلالات اسکلتی به کودکان رسیده است و فقر حرکتی و اضافه وزن از جمله مشکلات اصلی امروز جامعه محسوب می‌شود.

نیاز مردم به جراحی کمتر شده است

وی ادامه داد: در زمینه بیماری‌های سطح و اختلالات حرکتی در پیش دبستانی‌ها اقدامات خوبی انجام داده ایم و تغییر در کلیکوروم آموزشی ایجاد شده است. نباید بشینیم تا بیماران به سراغ ما بیایند، نیاز مردم به جراحی کمتر شده است و اگر بیمه‌ها متناسب با نیاز مردم نباشند کاغذی بیش نیست، نظام وزارت بهداشت ما درمان گر بوده و سلامت محور نبوده است و از این رو خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند.

وی افزود: بیماران مبتلا به سکته‌های مغزی با ۱۰ جلسه فیزیوتراپی درمان نمی‌شوند و باید خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

محسنی بند پی افزود: نیازمند ارتقا کیفیت و کمیت هستیم و وزارت بهداشت باید فیزیوتراپی را به دکترای حرفه‌ای ارتقا دهد.

 فعالیت افراد فاقد صلاحیت در حوزه فیزیوتراپی

وی افزود: ظرفیت پزشکی تا پنج برابر افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر ۴۰ هزار پزشک کاری غیر از طبابت انجام می‌دهد و ما در ایران نیم فیزیوتراپ به ازای ۱۰ هزار نفر داریم و دود این مسئله در چشم مردم می‌رود.

وی ادامه داد: اداره نظارت بر درمان وزارت بهداشت غیر فعال است و افراد غیر مجاز مشغول به فعالیت در این حوزه هستند.

سالیانه ۱۶۰ هزار نفر سکته‌های مغزی می‌کنند

ایرج عبدالهی دبیر علمی محور‌های عمده این کنگره موضوعاتی مانند درمان‌های دستی در ضایعات ورزشی و سالمندان و همچنین تمرین درمانی و فیزیوتراپی در بیماری‌های مغز و اعصاب است و ۲۵۰ مقاله به دبیرخانه ارسال که ۶۰ مقاله به صورت سخنرانی اجرا می‌شود.

از کشور‌های المان سوریه پاکستان و لبنان و هند در ابن کنگره سخنرانی می‌کنند و از کشور‌های حاشیه خلیج فارس و تاجیکستان در کنگره فیزیوتراپی حضور دارند.

عبدالهی گفت: سالیانه ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفر دچار سکته‌های مغزی در ایران می‌شوند که ۲۰ درصد از این افراد در ۶ هفته اول فوت کرده و بقیه بیماران نیازمند خدمات توانبخشی هستند.

انتهای پیام/