جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با ارسال نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، از مقام خود استعفا کرد.

به گزارش پایان تیتر به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، بامداد جمعه با ارسال نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور از مقام خود استعفا کرد.

رسانه‌های آمریکایی از جمله نیویورک‌تایمز، دلیل استعفای «جیمز متیس» را وجود اختلافات قبلی با رئیس‌جمهور و همچنین مخالفت ترامپ با ادامه حضور نظامیان این کشور در سوریه اعلام کرده‌اند.

ترامپ با تایید این خبر اعلام کرد «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا به زودی (در پایان فوریه) بازنشسته شده و پنتاگون را ترک می‌کند. وی بامداد جمعه (به وقت تهران) در توییتر خود نوشت: «ژنرال متیس در پایان فوریه (۹ اسفند) و پس از دو سال خدمت در دولت من به عنوان وزیر دفاع، با سربلندی بازنشسته می‌شود. در طول دوره متیس، پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای، به خصوص در زمینه خرید جنگ‌افزارهای جدید، حاصل شد.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه این پیام نوشته است: «ژنرال متیس به ما کمک زیادی کرد تا متحدانمان و دیگران را وادار کنیم که سهم خود از تعهدات نظامی را بپردازند. به زودی یک وزیر دفاع جدید معرفی می‌کنم. از جیمز به دلیل خدماتش سپاسگذارم.»

اعلام کناره‌گیری متیس از دولت تنها یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که پنتاگون تایید کرد قصد دارد به زودی تمام نیروهای نظامی آمریکا را از سوریه خارج کند.

ساعتی پیش هم رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند ترامپ در حال بررسی صدور دستور خروج بخش بزرگی از نیروهای آمریکایی از افغانستان است. در حالی که ترامپ در توییتش خروج متیس از دولت را «بازنشستگی» توصیف کرده، رسانه‌های آمریکایی متن نامه‌ای را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد متیس از سمتش کناره‌گیری کرده و دلیل آن را هم اختلاف نظر با ترامپ خوانده است.

او در نامه استعفای خود نوشته که بهتر است ترامپ فرد همسوتری را به عنوان وزیر دفاع خود انتخاب کند.

رئیس‌جمهور آمریکا چندی پیش متیس را یک «دموکرات» خوانده بود و در پاسخ به این سوال که آیا او روزهای پایانی حضور در دولت را می‌گذارند، گفته بود: «هرکسی روزی می‌رود!»

بلومبرگ هفته گذشته در مقاله‌ای (اینجا) با اشاره به استعفاهای پی در پی در کاخ سفید، از جیمز متیس ملقب به “سگ دیوانه” به عنوان آخرین فرد عاقل در دولت ترامپ یاد کرد.

انتهای پیام/