تاسفانه در آتش سوزی چند روز پیش در میدان حسن آباد تهران، اصل وصیت نامه دکتر محمد مصدق که در روستای احمدآباد از توابع استان البرز نوشته شده بود، سوخت و از بین رفت.

به گزارش پایان تیتر، روستای احمدآباد از توابع شهرستان نظرآباد نوشته و آن را در دفتر اسناد رسمی شماره ۳۹ تهران به ثبت رسانده بود.

عسکری افزود: وصیت به خاکسپاری پیکر مصدق کنار مزار شهدای ۳۰ تیر ۱۳۳۱ از جمله فرازهای مهم آن سند تاریخی است.

وی ادامه داد: در این آتش‌سوزی حدود ۷۰۰ دفتر ثبتی دفترخانه شماره ۳۹ تهران از جمله اسناد ارزشمند مربوط به دکتر محمد مصدق و آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی از رهبران نهضت ملی شدن صنعت نفت از بین رفته است.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: دکتر مصدق پس از کودتای آمریکایی – انگلیسی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ از سوی حکومت پهلوی به سه سال زندان محکوم شد و پس از آن در ۱۳ مرداد ۱۳۳۵ به روستای احمدآباد تبعید و نزدیک ۱۰ سال زیر نظر سازمان اطلاعات و امنیت (ساواک) در آن روستا به سر برد.

پایان تیتر: وصیتنامه دکتر محمدمصدق

وی با بیان اینکه دکتر مصدق یک سال پیش از مرگش در سال ۱۳۴۵، وصیت نامه‌اش را تنظیم کرد بود گفت: از بین رفتن این سند تاریخی متعلق به استان البرز، ضرورت ساماندهی مجموعه تاریخی – گردشگری قلعه احمدآباد که تبعیدگاه و مدفن دکتر مصدق است، را به عنوان «موزه ملی مبارزه ایرانیان با استعمار و استبداد» را دوچندان می‌کند.

عسکری اعلام کرد: من تعدادی از اسناد ملکی با امضای دکتر مصدق را در اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان ساوجبلاغ دیده‌ام که ضرورت دارد این اسناد تاریخی هم به موزه مورد اشاره انتقال یابد، البته باید زیر نظر کارشناسان فنی، ایمنی و نگهداری روشمند اسناد در قلعه احمدآباد را تضمین کرد.

انتهای پیام/