ویتامین دی نقش مهمی در بارداری موفق دارد و خانم هایی که دچار سقط خودبخودی می شوند عمدتاً در معرض کمبود ویتامین دی قرار دارند

به گزارش پایان تیتر، سمانه پیشداد مدرس دانشگاه و مشاور تغذیه و رژیم درمانی گفت: امروزه مبحث کمبود ویتامین دی بسیار حائز اهمیت بوده و باید بدانیم که چرا تاکید داریم که بررسی ویتامین دی  در بدن در فواصل زمانی منظم باید انجام شود.

پایان تیتر: ویتامین دی نقش مهمی در کاهش نوسانات قندخون دارد

پیشداد در خصوص اهمیت ویتامین دی  در سلامت استخوان و افراد دیابتی افزود: ویتامین دی نقش مهمی در سلامت استخوانها و همچنین نقش ضدالتهابی داشته و به  طبع وقتی التهاب را در بدن کم نماید بسیاری از مشکلات دیگر از جمله: فشار خون بالا، دیابت، و بسیاری از سرطانها را میتواند کنترل نماید.

وی تصریح کرد: عملاً ویتامین دی را بعنوان یک عامل مهم در سلامت استخوانها در نظر نمی گیریم بلکه ویتامین دی نقش مهمی در کاهش نوسانات قندخون دارد، زیرا افرادی که کمبود ویتامین دی دارند مقاومت به انسولین در این افراد بالا رفته و مستعد دیابت میشوند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: در افراد دیابتی بسیار مهم است که سطح ویتامین دی سرم  هر ۶ ماه یکبار کنترل گردد زیرا در خیلی از مواقع داروهای کاهنده قند خون در این افراد جوابگو نبوده و بنابراین کنترل سطح ویتامین دی می تواند اثر بخشی داروها را افزایش  دهد.

مشاور تغذیه و رژیم درمانی در پاسخ به نقش ویتامین دی در خانم های باردار گفت:  ویتامین دی نقش مهمی در بارداری موفق دارد و خانم هایی که دچار سقط خودبخودی می شوند عمدتاً در معرض کمبود ویتامین دی قرار دارند.

پیشداد تاکید کرد: اگر سطح ویتامین دی این افراد کنترل شود میتواند در کنار درمان سایر مشکلات از سقط خودبخودی پیشگیری نمایند. البته این بدان معنا نیست که کمبود ویتامین دی به تنهایی عامل اصلی سقط می باشد بلکه این کمبود میتواند تشدید کننده این عامل باشد.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی به نقش ویتامین D در بیماریهای تیروئیدی و MS ( مولتیپل اسکلروزیس)، فشار خون اشاره کرده و گفت: ویتامین دی در بیماریهای تیروئیدی نقش مهم و اساسی داشته و بخصوص در بیمارانی که مبتلا به کم کاری تیروئیدی خود ایمنی به نام هاشیموتو هستند در این افراد باید هر ۳ماه یکبار سطح ویتامین دی کنترل شود و در بیماران مبتلا به MS کمبود سطح ویتامین دی سرم می تواند موجب تشدید علایم بیماری و حملات عصبی گردد.

پایان تیتر: ویتامین دی نقش مهمی در کاهش نوسانات قندخون دارد

پیشداد برای افرادیکه دارای فشار خون بالا هستند تصریح کرد: نباید سطح ویتامین دی سرم پایین باشد زیرا این کمبود باعث التهاب در عروق شده و زمینه را برای افزایش فشار خون بالا فراهم می نماید.

مدرس دانشگاه ادامه داد: بهترین منبع دریافت ویتامین دی برای ساخته شدن این ویتامین در زیر پوست، نور آفتاب می باشد اما با توجه به آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور، استفاده از کرم های ضد آفتاب، شاغل بودن جمعیت زیادی از زنان و مردان ایران ؛ کمتر در معرض نور آفتاب قرار می گیرند، بنابراین به دریافت مکمل ویتامین دی به صورت خوراکی و یا استفاده از منابعی مانند: زرده تخم مرغ، ماهی ساردین، ماهی تن ، قارچ، شیر غنی شده با ویتامین D ، آب پرتقال ، جو دو سر، غلات صبحانه غنی شده با ویتامین D ،میگو  برای جلوگیری از کمبود ویتامین دی  توصیه می شود.

سمانه پیشداد در توضیح عدد کمبود ویتامین D در آزمایش تشریح کرد: در سراسر دنیا سطح نرمال ویتامین دی سرم را ۳۰ نانو مول در لیتر می دانند. اما در کشورهایی که در ناحیه خاورمیانه مانند ایران قرار دارند سطح نرمال ویتامین D بالاتر از ۵۰ نانو مول در لیتر می باشد.

مدرس دانشگاه و مشاوره تغذیه درمانی در پایان برای درمان کمبود ویتامین دی گفت: ویتامین دی بصورت خوراکی و تزریقی در دسترس می باشد اما قطعاً فرم خوراکی ویتامین دی به مراتب اثر بهتری نسبت به شکل تزریقی دارد. بهترین پروتکلی که در گایدلاین ها برای ویتامین دی آمده، درمان ۸هفته ای، هر هفته ۱ عدد قرص ویتامین دی با دوز ۵۰۰۰۰IU برای افرادیکه دچار کمبود ویتامین دی هستند .

پایان تیتر: ویتامین دی نقش مهمی در کاهش نوسانات قندخون دارد

وی تاکید نمود: ۲هفته پس از درمان باید سطح ویتامین دی سرم چک گردد و چنانچه درمان صورت گرفت، فرد باید به صورت دوره ای ماهی ۱ عدد قرص ویتامین دی با دوز ۵۰۰۰۰IU مصرف نماید.

در عموم مردم این دوز خوراکی در حال مصرف است. دوز تزریقی ویتامین دی برای مواقعی که فرد برای یک عمل جراحی در حال آماده شدن است و دچار کمبود سطح ویتامین دی  بوده و یا خانمی که قصد بارداری داشته برای جلوگیری از سقط خوبخودی، ۲دوز تزریقی ویتامین دی زیر نظر پزشک تجویز می گردد.