رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: ویروس کرونا وارد کشور ایران خواهد شد و آمادگی لازم را در کشور داریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع ویروس کرونا با حضور دکتر گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت و مختاری آزاد استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد.

گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت اظهار کرد:  آنچه در فضای مجازی در خصوص ورود کرونا ویروس جدید به کشورهای همسایه منتشر شده با فضای واقعی، تفاوت های زیادی دارد و مرگ و میر کروناویروس جدید نسبت به سایر ویروس های کرونای مهم مانند مرس و سارس، کمتر است.

او افزود: آنچه امروز شایعه شده که ویروس کرونای جدید به همسایگی ایران رسیده، بر اساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت، صحت ندارد.

ویروس کرونا در یک کشور اطراف ایران گزارش شده است

گویا اظهار کرد: ویروس کرونای جدید در عراق، کردستان عراق و پاکستان و هیچ یک از کشورهای همسایه که عنوان شده، وارد نشده تنها در یک کشور در منطقه، ابتلا به این ویروس تایید شده که آن هم امارات متحده عربی است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه ویروس کرونای جدید خیلی شبیه به آنفلوآنزا است، گفت: ممکن است پزشک نیز قادر به تشخیص آن نباشد

او افزود: اسم کرونا ویروس جدید، نگرانی زیادی ایجاد کرده است و تا وقتی آزمایشات پزشکی اثبات نکرده که ویروس کرونای جدید شناسایی نشده، بهتر است که در محافل علمی با احتیاط در مورد آن صحبت کنیم.

گویا بیان کرد: خیلی از فیلم‌هایی که در فضای مجازی در خصوص کرونا می‌بینیم، غیرمعقول است و صحت ندارد و مونتاژ است. ذات بیماری به این شکل است که دستگاه تنفسی را گرفتار می‌کند. در برخی افراد علائم  شدید دیده می‌شود و افرادی مبتلا به ویروس که بیماری زمینه‌ای داشتند یا مسن بودند، جان خود را از دست داده‌اند. بهتر است به جای ایجاد نگرانی در مردم، اجازه دهیم مردم آن چیزی را که واقعی است ببینند تا نگران نشوند.

احتمال ورود ویروس کرونا به ایران

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت درباره احتمال ورود ویروس کرونا به ایران اظهار کرد: این ویروس وارد ایران خواهد شد، اگر کشوری مدعی شود که اجازه نمی دهم ویروس وارد شود، حرف غیرعلمی زده شده است. همه کشورها چهار وظیفه داده‌اند. مسائل را به مردم آموزش دهند، اگر کسی مبتلا شد، کار او به بیمارستان کشیده نشود، اگر فرد در بیمارستان بستری شد، مراقبت خوبی از او صورت گیرد و و بیشتر از گروه های پرخطر مانند افراد مسن و بیماران قلبی و ریوی مراقبت شود. اگر مبتلایان به این ویروس در بیمارستان بستری شدند، مراقبت خوبی از آنها شود و کار آنها کمتر به بخش های ویژه کشیده شود و بالاخره مبتلایان، کمتر جان خود را از دست بدهند.

گویا بیان کرد: زمانی که ویروس وارد کشور شود، ما آن را پنهان نخواهیم کرد، باید توجه داشت، این بیماری مسئله نگران کننده‌ای نیست که بخواهیم پنهان کنیم، این ویروس در دوران نهفتگی هم قابل انتقال است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت درباره قنطینه یا ایزوله کردن مسافران چینی اظهار کرد: کسانی که وارد کشور می‌شوند به ۳ گروه تقسیم می‌کنیم، گروه اول کسانی هستند که فاقد علامت و سالم هستند، آنها را آموزش می‌دهیم که اگر علامتی پیدا کردند با وزارت بهداشت تماس بگیرند، به این افراد  توصیه می کنیم تا ۲ هفته از تماس و رفت و آمد با دیگران خودداری کنند، گروه دوم افراد با علائم خفیف هستند که در این صورت نمونه ‌برداری و وضعیت فرد را روزانه پیگیری می‌کنیم، اگر حال آنها فرد به وخامت رفت، او را به بیمارستان منتقل می‌کنیم و تحت مراقبت قرار می‌دهیم.

۶ مورد مشکوک به ویروس کرونا در ایران

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت  درباره موارد مشکوک به ویروس کرونا در ایران اظهار کرد: تا به امروز ۶ مورد از موارد مشکوک گزارش شده است  که همه را بررسی کردیم، این موارد در شهرهای قم، تهران، یزد و تبریز شناسایی شده بودند که نتایج آزمایش همه آنها منفی بود. ۲ بیمار مشکوک به کرونا روز گذشته در تبریز بستری شدند و جواب آزمایش هر ۲ بعد از ظهر امروز حاضر شد که این دو فرد مبتلا به آنفلوانزای نوع B بودند.

گویا اظهار کرد: این عفونت درمان اختصاصی و داروی خاص ندارد. حتی درباره داروهای ضد ایدز به این نتیجه رسیدند که نتیجه زیادی ندارد،بیمارستان های خاصی را در همه استان ها برای پذیرش و مراقبت از بیماران احتمالی مبتلا به کرونا ویروس جدید در نظر گرفته و رایزنی کرده ایم، حتی بیمارستان های خصوصی را در نظر گرفته ایم تا اگر فردی خواست در این بیمارستان ها بستری شود، این امکان فراهم باشد.

گویا درباره درمان ویروس کرونا بیان کرد: در مورد درمان و داروی کرونا ویروس جدید باید صبر کرد و دانشمندان به دنبال پیدا کردن دارویی برای آن هستند اما تا کنون هیچ داروی اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت درباره منشاء ویروس کرونا بیان کرد: شروع بیماری را به بازار فروش آبزیان ربط می‌دهند در صورتی که در فیلم آن همه نوع حیوانی از گوشت سگ و گربه گرفته تا انواع و اقسام ماهی‌ها و خفاش وجود دارد، لذا دشوار است که بتوان فهمید منشاء آن خفاش بوده است.

او با اشاره به راه های انتقال ویروس کرونا اظهار کرد: ویروس از طریق خوردن، تماس و تنفس در فضضایی که حیوان وجود دارد، منتقل می شود اما کنون ویروس از طریق انسان به انسان  و با قطرات تنفسی به سرعت منتقل می شود، اگر فرد بیمار یک شیء را لمس کند و فردی بعد از بازه زمانی کوتاه همان شی‌ء را لمس کند، احتمال ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد.

گویا مهمترین راه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را  رعایت بهداشت و شست و شوی دست ها دانست و گفت: البته باید توجه داشت که ویروس از انسان به انسان منتقل می‌شود و ما باید رعایت آداب تنفسی را بکنیم، شست‌وشوی دست‌ها واقعا اهمیت دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت  درباره تاثیر استفاده از ماسک در پیشگیری از ویروس کرونا بیان کرد: استفاده از ماسک برای کادر درمانی ضروری است نه مردم عادی و ما ماسک را برای مردم عادی توصیه نمی‌کنیم.

آخرین آمار ابتلا و مرگ و میر ویروس کرونا

خالق‌وردی خبرنگار واحد مرکزی خبر در چین اظهار کرد: خیابان‌های پکن بسیار خلوت شده است و عبور و مرور به ندرت انجام می‌شود،  مردم در خانه‌ها خود را قرنطینه کرده‌اند، طبق گفته کمیسیون بهداشت ملی و سلامت چین، بامداد هر روز آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا اعلام می‌شود، بر اساس آخرین گزارش ها ۸ هزار و ۱۴۹ تفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند، ۱۲ هزار و ۱۶۷ نفر نفر مشکوک به بیماری هستند و از این تعداد ۱۳۴ نفر درمان شده و ۱۷۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

او ادامه داد: حدود ۶۵ هزار نفر کسانی بودند که به نوعی با مبتلایان در ارتباط بودند که کمیسیون بهداشت ملی و جهانی چین این افراد را ردیابی کرده و این ۶۵ هزار نفر در لیست بررسی و چک قرار گرفتند و کنترل شدند و تاکنون یک هزار و  ۴۰۰ نفر بررسی و ترخیص شده‌اند.

 خبرنگار واحد مرکزی خبر در چین اظهار کرد: پزشکان گفتند تا زمانی که واکسن و داروی بیماری تهیه نشود نمی‌توان در خصوص زمان پایان قرنطینه اعلام نظر کرد، برخی از موارد مثل ماسک و ملزومات، در برخی از فروشگاه‌ها کمیاب و گران است.

خالق وردی درباره ویدئویی که در آن مردم ووهان از پنجره خانه‌شان فریاد می‌زنند، گفت: در این ویدئو مردم از طریق پنجره‌ خانه‌هایشان در تلاش هستند تا با گفتن جملات امیدوارکننده، به یکدیگر دلداری دهند و اجازه ندهند تا نور امید در دلهایشان خاموش شود. در واقع پنجره راه ارتباطی آنهاست برای اینکه تصور نکنند چون در قرنطینه هستند، باید دلگیر شوند یا یاسی در درونشان ایجاد شود.

او افزود: دولت چین، برای آنکه مایحتاج و ملزومات مردم با کمبود مواجه نشود تدابیری اندیشیده است، آنها در تلاش هستند تا نیازهای اولیه افراد مانند ماسک یا مواد شوینده و ضدعفونی کننده یا مواد خوراکی را از شهرها و کشورهای دیگر وارد کنند.

کرونا از آنفلوانزا کم خطرتر است

مختاری آزاد استاد ویروس شناسی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که این ویروس تا چه اندازه کشنده است؟ گفت: ما بیماری‌هایی را داریم که آنها را نوپدید می‌نامیم یعنی بیماری‌هایی که تاکنون وجود نداشته‌اند که این ویروس می تواند جزئی از آنها باشد. این بیماری‌ها معمولا  70 درصد منشاء حیوانی و ژنوم خاصی دارند. خانواده ویروس کرونا هم دقیقا این ویژگی را دارند و بین انسان و حیوان مشترک هستند.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: طبیعی است وقتی اولین بار ویروسی جدید وارد جامعه انسانی می‌شود، می‌تواند خطرناک باشد اما نکته اصلی این است که وقتی افراد شناخت کافی در خصوص آن ویروس نداشته باشند، ترس و نگرانی بیشتری از آن  خواهند داشت اما به مرور زمان با کسب اطلاعات بیشتر از شدت این ترس و نگرانی کاسته می‌شود.

استاد ویروس شناسی دانشگاه تهران  بیان کرد: امکانات تشخیصی ویروس کرونا و خانواده آن در ایران وجود دارد و مشکل و نگرانی در این زمینه نداریم، به محض اینکه سازمان جهانی بهداشت توالی ویروس را عنوان کرد، ترکیبات مورد نیاز برای تشخیص ویروس را سفارش دادیم تا به اندازه نیاز در دسترس باشد.

او در پاسخ به این سوال که میزان مرگ و میر این ویروس در قیاس با آنفلوآنزا چقدر است؟ بیان کرد: طبیعتا مرس و سارس بسیار خطرناک تر بوده‌اند و تا ۱۰ درصد تلفات جانی داشته‌اند، در حالی که میزان مرگ و میر در کرونا ۲ درصد بوده است  و از نظر من بسیار کم خطرتر از ویروس آنفلوآنزایی است که پشت سر گذاشتیم.

مختاری آزاد درباره اینکه آیا منشا ویروس کرونا خفاش بوده است؟ تصریح کرد: از نظر علمی زمانی که این ویروس را با ویروس‌های دیگر از نظر توالی ژنوم مقایسه می‌شود، بسیار شبیه به ویروس با منشاء خفاش است و این شباهت فرضیه انتقال آن را از این پرنده قوت می‌بخشد.

در حال تکمیل/