به گزارش پایان تیتر، مرحله دوم انتخابات دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی از ساعات ابتدایی صبح امروز در ۲۲ حوزه انتخابیه، ۱۵ استان، ۴۷ فرمانداری و ۸۱ بخشداری آغاز به کار کرد تا تکلیف ۹۰ نامزد باقی‌مانده برای ۴۵ کرسی، مشخص شود. آنچه در ادامه می‌خوانید گزارش مهر از حواشی انتخابات است.

حضوری که تمام نمی‌شود

مطابق انتظارها حضور مردم در ساعات پایانی اخذ رأی، بیشتر شده است. تصاویر زیر مربوط به حسینیه ارشاد است که در ساعت ۱۷:۵۰ ثبت شده‌اند.

حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها
حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها
حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها

مشارکت «رئیس دیوان عالی کشور» در انتخابات

حجت‌الاسلام «محمد جعفر منتظری» پس از رأی دادن در انتخابات گفت: مجلس شورای اسلامی جایگاه ریل‌گذاری برای مدیریت کشور دارد و انتخاب نمایندگان متعهد و متخصص می‌تواند در مدیریت کشور تأثیر بسیار زیادی داشته باشد و هر شهروند ایرانی وظیفه دارد نسبت به مسائل کشورش بی تفاوت نباشد که ان‌شاءالله مجلسی نیرومند داشته باشیم.

حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها

حضور خانوادگی مردم در انتخابات

بسیاری از مردم به همراه خانواده خود، در انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی شرکت کردند.

حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها
حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها

وزیر کشور در ستاد انتخابات

در ساعات ابتدایی آغاز رأی‌گیری، «احمد وحیدی» وزیر کشور در ستاد مرکزی انتخابات وزارت کشور حضور یافت.

وزیر کشور در جریان این بازدید، اظهار امیدواری کرد که مرحله دوم انتخابات مانند مرحله قبل باشکوه و با عظمت برگزار شود و مردم شریف ما در پای صندوق‌های رأی نتایج گران‌بهایی را با انتخاب ۴۵ نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اتمام برسانند.

قالیباف در پردیس

«محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس با حضور در مسجد امام علی (ع) شهرستان پردیس رأی خود را به صورت الکترونیکی ثبت کرد.

حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها

گفت‌وگوی صمیمانه وزیر ارتباطات با مردم

انتخابات در شهرهای تبریز، تهران، آبادان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد و چگنی، قائم‌شهر و ملایر به صورت تمام الکترونیک برگزار می‌شود. یکی از متولیان برگزاری الکترونیکی در این شهرها، وزارت ارتباطات بود.

به همین مناسبت «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات از ساعات ابتدایی آغاز انتخابات، در شعبه حسینیه ارشاد حضور یافت و در کنار نظارت بر کار، با مردم هم گفت‌وگوی صمیمانه داشت.

حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها

مردمی که همیشه پای کار کشور هستند

یکی از جلوه‌هایی که بنابر انتظار بیش از همه توجه‌ها را به خود جلب کرده، حضور مردم پای صندوق‌های رأی است. در این میان، رأی اولی‌ها و خردسالان حضور پُر رنگی پیدا کرده‌اند.

دو تصویر ابتدایی، مربوط به مسجد لرزاده و دو تصویر بعدی، مربوط به حسینیه ارشاد است.

حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها
حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها
حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها
حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها

«سید حسن خمینی» رأی خود را در صندوق الکترونیکی انتخابات ثبت کرد

«سیدحسن خمینی» تولیت حرم مطهر امام خمینی (ره) با حضور در حسینیه جماران در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی مشارکت کرد.

رئیسی: دلیل کینه دشمنان از جمهوری اسلامی همین حضور و مشارکت مردم در صحنه است

آیت الله سیدابراهیم رئیسی بعد از شرکت در دور دوم انتخابات مجلس با تبریک ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر، گفت: از خداوند می‌خواهم در دهه کرامت که مزین به نام مبارک علی بن موسی الرضا (ع) و خواهرشان حضرت معصومه (س) است، برکات را بر این کشور و نظام مقدس و امت اسلامی نازل کند.

«مجلس قوی» در کنار دولت می‌تواند ایران قوی را رقم زند

وی گفت: از مجریان برگزاری انتخابات قدردانی می‌کنم که در حال برگزاری انتخاباتی امن، سالم، رقابتی و مشارکتی هستند، همان طور که رهبری فرمودند.

رئیس جمهور تاکید کرد: این از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی است که نظام و شکل گیری تمامی نهادها در این کشور براساس رأی و اراده مردم است؛ دیگران تنها قیافه دموکراسی گرفته و حرف از رأی مردم می‌زنند، اما نظام جمهوری اسلامی ایران به آن عمل می‌کند.

رئیسی اضافه کرد: ما دور دوم دوازدهمین دوره انتخابات شرکت کردیم و انتخابات جریان دارد که از افتخارات نظام است؛ دلیل حقد و کینه دشمنان به نظام این است که نظام مبتنی بر رأی و اراده مردم است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه با رأی مردم، مجلس در زمان مقرر تشکیل شده و مجلس قوی شکل گیرد، گفت: مجلس قوی می‌تواند قوانین مورد نیاز کشور را تصویب کرده و ریل گذاری قوی برای کشور داشته باشد؛ مجلس قوی در کنار دولت قوی می‌تواند ایران قوی را رقم زند.

مخبر: انتخابات نماد اصلی مردم‌سالاری دینی در کشور است

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر گفت: در چنین روزی نمی‌توان از فجایع و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه ذکری نکرد. وضعیتی که در غزه وجود دارد نشانه سبوعیت نظام سلطه است.

وی افزود: مقاومت این عزیزانمان در غزه هیمنه آمریکا و اذناب آن را کاملاً به هم ریخت و به حول قوه الهی با توسل به روح مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها ان شاءالله به زودی شاهد از بین رفتن رژیم اشغالگر خواهیم بود.

انتخابات نماد اصلی مردم‌سالاری دینی در کشور است

مخبر تاکید کرد: نظام اسلامی نظام مردم پایه است و اساس آن بر مردم استوار شده است که نماد اصلی مردم سالاری دینی کشور همین انتخابات است.

مخبر ادامه داد: در هیچ کجای دنیا سابقه نداشته است که مانند انقلاب ما و از اول انقلاب که چند ماه از استقرار می‌گذشت، بحث انتخابات در همه بخش‌ها و ابعاد حاکم شود.

معاون اول رئیس جمهور عنوان کرد: خداوند روح مقدس حضرت امام (ره) را رحمت کند که بنیان انتخابات را گذاشت و ما شاهد بودیم در هیچ شرایطی و در هیچ مرحله‌ای از انقلاب، انتخابات در جمهوری اسلامی حتی برای یک ساعت به تعویق نیفتاده است.

مخبر با اشاره به محل دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: امروز هم این کار انجام می‌گیرد و ما امیدوار هستیم که مردم عزیزمان مثل دور گذشته با شور و نشاط در انتخابات شرکت کرده و از این فرصت استفاده کنند.

وی ادامه داد: یک نکته‌ای که مربوط به دولت است را عرض کنم که واقعاً جای تشکر دارد از وزیر محترم کشور و همه دست‌اندرکاران انتخابات و نیز شورای نگهبان و ناظرین بر انتخابات تشکر کنم.

مخبر گفت: تقریباً در تمام انتخابات بعد از انقلاب تاکنون به شکلی بنده در آن حالا به عنوان ناظر، مجری و غیره درگیر و درخیل بوده ام.

معاون اول رئیس جمهور گفت: جز افتخارات دولت مردمی آیت الله رئیسی است که این انتخابات در مجلس در زمان او اتفاق افتاد و حقیقتاً یک انتخابات افتخارآمیز در سلامت و امنیت کامل برگزار شد. همچنین از دست‌اندرکاران انتخابات و برادر عزیزم وحیدی تشکر می‌کنم و حتماً با حضور مردم شاهد تکمیل مجلس شورای اسلامی به عنوان عصاره ملت خواهیم بود.

طحان نظیف در جمع خبرنگاران: نتایج دور دوم انتخابات مجلس سریع اعلام می‌شود

هادی طحان‌نظیف عصر امروز در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات در جمع خبرنگاران، توضیح داد: از صبح امروز فرایند رأی‌گیری در ۲۲ حوزه انتخابیه و ۱۵ استان در حال انجام است و فرایندها به خوبی در حال طی شدن است.

وی تاکید کرد: در حوزه‌هایی که به صورت دستی و حوزه‌هایی که به صورت تمام الکترونیک برگزار می‌شود، تاکنون بل هیچ مشکلی روبرو نبودیم و تخلف خاصی نداشتیم.

نتایج دور دوم انتخابات مجلس سریع اعلام می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: موارد محدودی از تخلف به ما گزارش شده که مردم از طریق سامانه مردم ناظر ارسال کردند و همکاران ما در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات آن موارد جزئی را هم پیگیری کردند و فرایندها به خوبی در حال طی شدن است.

طحان نظیف در ادامه تاکید کرد: مردم رأی دادن را به ساعات پایانی موکول نکنند و تا ساعات باقی مانده یعنی ساعت ۱۸ رأی خود را ثبت کنند.

وی بیان کرد: اگر نکته یا تخلفی وجود داشت در فرآیند برگزاری انتخابات وجود داشت، مردم از طریق سامانه مردم ناظر موارد را به ما ارسال کنند و در اسرع وقت همکاران ما هم پیگیری خواهند کرد و پاسخ خواهند داد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره فرآیند اخذ رأی در حوزه‌هایی که به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود، اظهار کرد: در حوزه‌هایی که انتخابات به صورت تمام الکترونیکی است، رضایت نسبی وجود دارد و حتی میزان رضایت از موارد دستی بیشتر بوده است.

طحان نظیف تصریح کرد: زمان رأی‌گیری از ساعت ۸ تا ۱۸ است که در قانون امکان تمدید رأی گیری وجود دارد و در حوزه‌هایی که تقاضای رأی گیری وجود دارد، مجری و ناظر یعنی وزارت کشور و شورای نگهبان بررسی می‌کنند و در صورت لزوم تصمیم گیری و اعلام می‌کنیم.

وی در ادامه درباره وضعیت سامانه‌های الکترونیکی ثبت رأی، گفت: از صبح سامانه‌های الکترونیکی برای ثبت رأی برقرار بوده و حسب آنچه وزیر ارتباطات اعلام کرد، میزان اتصال بالا بوده و بیش‌از ۹۹ درصد را به ما اعلام کردند و مشکلی در این باره نداشتیم.

طحان نظیف بیان کرد: اعلام نتایج نسبت ادوار گذشته طبیعتاً سریع‌تر خواهد بود. البته الان صندوق‌های اخذ رأی خاموش است و صندوق‌های اخذ رأی به لحاظ مسائل امنیتی و نکاتی که داشتیم به هیچ جا وصل نیست، اما به محض آنکه رأی گیری به اتمام برسد، شمارش آرا در حوزه‌های تمام الکترونیکی به صورت مکانیزه انجام می‌شود و دستی نخواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: لذا هیچ کس الان از محتوای صندوق‌ها اطلاع ندارد و با پایان رأی گیری، آغاز شمارش آرا را خواهیم داشت اما شمارش آرا در این فرآیند مقداری سریع‌تر خواهد بود.

فرایند انتخابات با سهولت پیش می‌رود

«محسن اسلامی» سخنگوی ستاد انتخابات کشور با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به روند دور دوم انتخابات مجلس اظهار کرد: از ساعت ۸ صبح امروز، فرآیند رأی‌گیری در ۲۲ حوزه انتخابیه در ۱۵ استان، ۱۱۵۱۰ شعبه، ۴۷ فرمانداری و ۸۱ بخشداری برای مشخص‌شدن ۹۰ نامزد و ۴۵ کرسی باقی‌مانده آغاز شده است.

وی افزود: برای تمدید احتمالی زمان انتخابات پس از ساعت ۱۸، تا ۳ ساعت تمدید در اختیار وزارت کشور است که با پیشنهاد وزارت کشور و با تأیید شورای نگهبان صورت خواهد گرفت.

اسلامی تاکید کرد: در این مرحله، نظرهای هیأت‌های اجرایی را تأمین کرده‌ایم و انتخابات در شعبه‌ها ادامه خواهد داشت؛ از طرفی تمام گزارش‌های انتخابی اینگونه بوده است که خدا را شکر مشکل خاصی نبوده است و هم صندوق‌های رأی و هم دستگاه‌های الکترونیکی، به آسانی فرایند انتخابات را پیش می‌برند.

فرایند انتخابات با سهولت پیش می‌رود

اسلامی با اشاره به واجدین شرایط رای‌دادن گفت: واجدین شرایط رأی، متولدین ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۵ به قبل هستند؛ همچنین در دور دوم، افراد می‌توانند فقط در حوزه انتخابیه‌ای که دور اول در آنجا رأی دادند، رأی بدهند.

وی افزود: آنانی که به هر دلیل در مرحله اول در انتخابات شرکت نکردند، می‌توانند در هر یک از ۲۲ حوزه انتخابیه حضور یافته و رأی خود را ثبت کنند.

اسلامی ادامه داد: ۲۲۸ هزار نفر آمار واجدین شرایط از ۱۱/ ۱۲ /۱۴۰۲ تا ۲۱ /۲ /۱۴۰۳ به مجموعه واجدین شرایط اضافه شدند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: تماس‌های مختلفی از سوی ستادهای انتخاباتی در خصوص صندوق‌های الکترونیکی داشتیم که نشان می‌دهد مردم استقبال خیلی خوبی داشته‌اند؛ این صندوق‌ها سرعت خیلی خوبی در ثبت رأی دارند زیرا ثبت نام خیلی کوتاه صورت می‌گیرد که می‌تواند تجربه موفقی باشد.

اسلامی ادامه داد: قطعاً در پایان انتخابات، بررسی‌های لازم در خصوص نتایج این صندوق‌ها خواهد شد و ان‌شاء الله آن را به بقیه انتخابات‌ها تسری خواهیم داد؛ لذا امیدواریم با کار کارشناسی که بین وزارت کشور و شورای نگهبان شکل گرفته است، این روش انتخاباتی تداوم و گسترش یابد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره شمارش آرا تصریح کرد: بعد از اینکه پایان رأی‌گیری رسماً از سوی ستاد انتخابات کشور اعلام می‌شود، همکاران می‌توانند شمارش آرا را آغاز کنند.

وی‌ادامه داد: در حضور نماینده فرماندار و نماینده ناظر شمارش آرا صورت می‌گیرد و در فرایندی تسهیل شده نسبت به انتخابات‌های گذشته، صورت جلسه‌ای در سه نسخه تهیه می‌شود و پس از آن، صندوق پلمپ می‌شود.

اسلامی تاکید کرد: وقتی ۱۱۵۱۰ صندوق داریم، یعنی به همین تعداد دستگاه احراز هویت هم باید داشته باشیم و فعال باشد.

انتخابات دور دوم مجلس تا ساعت ۲۰ تمدید شد

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱۶ تاکید کرد: با موافقت وزیر محترم کشور زمان اخذ رأی به مدت ۲ ساعت یعنی تا ساعت ۲۰:۰۰ در حوزه‌های مذکور تمدید می‌گردد.

انتخابات دور دوم مجلس تا ساعت ۲۰ تمدید شد

اطلاعیه شماره ۱۶ ستاد انتخابات به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشکر از ملت شریف ایران اسلامی، با عنایت به گزارش‌های دریافتی از حوزه‌های انتخابیه مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مبنی بر حضور رأی دهندگان در شعب و درخواست تمدید مدت زمان اخذ رأی، به استناد تبصره (۲) ماده (۱۱) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، با موافقت وزیر محترم کشور زمان اخذ رأی به مدت ۲ ساعت یعنی تا ساعت ۲۰:۰۰ در حوزه‌های مذکور تمدید می‌گردد.

انتخابات تا ساعت ۲۱ تمدید شد

محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در حضور خبرنگار با قرائت اطلاعیه شماره ۱۷، گفت: با عنایت از گزارش‌های دریافتی حوزه‌های انتخابی مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی وزیر محترم کشور تمدید زمان اخذ رأی را به مدت یک ساعت تا ساعت ۲۱ اعلام کرد.

حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها

وی افزود: بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون انتخابات افزایش مدت زمان اخذ رأی در حوزه‌های ۲۲ گانه استان‌های مختلف صورت گرفت.

اخذ رأی تا ساعت ۲۲ ادامه دارد

براساس اطلاعیه شماره ۱۸ ستاد انتخابات کشور زمان اخذ رأی مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تا ساعت ۲۲ جمعه شب تمدید شد.

اخذ رای تا ساعت ۲۲ ادامه دارد

سخنگوی ستاد انتخابات کشور لحظاتی قبل اطلاعیه شماره ۱۸ این ستاد در مورد تمدید زمان اخذ رأی به مدت یک ساعت دیگر و با تأیید شورای نگهبان اعلام کرد.

حضور بهاری مردم پای صندوق‌ها؛ جلوه ویژه رای اولی‌ها

حسینیه ارشاد، ساعت ۲۱:۴۶

محسن اسلامی روز شنبه (۲۲ اردیبهشت ماه)، این اسامی را به شرح زیر اعلام کرد:

حوزه انتخابیهآرای صحیحنام و نام خانوادگی منتخبتعداد آرای منتخب
آبادان۵۷۷۰۱جواد سعدون زاده۲۵۱۳۸
آبادان۵۷۷۰۱سید محمد مولوی۲۱۵۷۸
بیرجند، درمیان و خوسف۹۵۹۰۶سید حسن هاشمی۶۷۱۶۹
پارس آباد، بیله سوار و اصلاندوز۸۹۴۱۲ابراهیم فهیمی۵۰۹۸۳
پیشوا و قرچک۶۴۴۲۱علی خزائی۴۱۲۰۴
تبریز، آذر شهر و اسکو۲۱۱۵۹۱علیرضا منادی سفیدان۸۰۰۱۴
تبریز، آذر شهر و اسکو۲۱۱۵۹۱علی جعفری آذر۷۵۳۱۹
تبریز، آذر شهر و اسکو۲۱۱۵۹۱رضا صدیقی۷۴۸۸۴
تبریز، آذر شهر و اسکو۲۱۱۵۹۱علیرضا نوین۶۶۵۱۳
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴بیژن نوباوه وطن۲۷۱۰۹۴
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴محمد سراج۲۴۸۹۲۷
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴ابوالفضل ظهره وند۲۳۹۷۱۹
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴حسین صمصامی مزرعه آخوند۲۳۶۹۲۱
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴زهره سادات لاجوردی۲۳۰۰۳۳
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴احمد نادری۲۲۷۷۳۶
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴ابراهیم عزیزی۲۲۵۶۰۷
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴سمیه رفیعی۲۲۲۵۴۴
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴پیمان فلسفی۲۱۸۹۱۰
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴ابوالقاسم جراره۲۱۸۷۷۱
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴سید مرتضی محمودی۲۱۱۸۶۰
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴مجتبی رحمان دوست۲۱۱۱۶۹
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی۲۰۰۸۶۵
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴مجتبی زارعی۲۰۰۳۸۰
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴زینب قیصری۱۹۹۲۰۸
تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس۵۵۲۶۴۴علیرضا سلیمی۱۹۸۸۳۵
خدا بنده۶۹۳۴۰احمد بیگدلی۳۷۵۲۶
خرم آباد و چگنی۱۱۷۶۵۰هادی هاشمی نیا۴۹۶۶۲
خرم آباد و چگنی۱۱۷۶۵۰رضا سپه وند۴۵۹۳۴
رامهرمز و رامشیر۷۱۷۳۴امیر حسین نظری۳۶۶۲۳
زنجان، طارم۶۵۹۴۱نبی اله محمدی۳۵۵۱۷
سمیرم۲۶۸۸۴رحیم کریمی۱۳۶۵۵
شبستر۳۴۴۸۱محمود طاهری۱۹۲۹۵
شیراز و زرقان۱۰۸۱۳۷سید اسماعیل حسینی۵۷۷۵۷
شیراز و زرقان۱۰۸۱۳۷ابراهیم عزیزی۴۳۱۴۶
قائم شهر، سواد کوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی۱۰۳۳۰۵عمران عباسی کالی۴۲۰۲۳
قائم شهر، سواد کوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی۱۰۳۳۰۵علی کشوری۳۸۸۳۲
کرج، اشتهارد، فردیس۹۴۹۶۸علی شیرین زاد۴۸۳۱۶