پایگاه عین‌الاسد که بزرگ‌ترین و مجهزترین پایگاه آمریکایی‌ها در عراق محسوب می‌شود، موشک باران شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه بود که روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای از حملات سنگین موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه آمریکایی عین الاسد در انتقام از ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش خبر داد.

 نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای انتقام خون به ناحق ریخته شده سردار قاسم سلیمانی بهترین پایگاه آمریکا در منطقه را هدف موشک‌های خود قرار داد. از طرفی در این سال‌ها فشار‌های بسیاری روی دولت آمریکا برای ترک پایگاه عین‌الاسد وجود داشت و حالا که سپاه پاسداران این پایگاه را هدف موشک‌های بالستیک خود قرار داده است.

پایگاه عین الاسد؛ پایتخت آمریکا در عراق

عین‌الاسد کجاست؟

پایگاه عین‌الاسد که بزرگ‌ترین و مجهزترین پایگاه آمریکایی‌ها در عراق محسوب می‌شود، موشک باران شد. همچنین نیروهای مقاومت عراقی نیز به‌صورت همزمان درحال شلیک راکت و موشک به این پایگاه که مقر اصلی نیروهای آمریکایی در بغداد محسوب می‌شود، هستند.

پایگاه عین‌الاسد در ۱۶۰ کلیومتری بغداد، پایتخت عراق، در استان عمدتاً سنی‌نشین انبار و نزدیک مرز سوریه واقع است و بزرگ‌ترین پایگاه هوایی نظامیان آمریکایی در عراق محسوب می‌شود. این پایگاه یک فرودگاه نیروهای نظامی است که یک باند فرود آسفالت به طول ۴ هزار متر دارد و ارتفاع این فرودگاه از سطح دریا نیز حدود ۱۸۸ متر است.

پایگاه عین الاسد؛ پایتخت آمریکا در عراق

پایگاه عین‌الاسد (قادسیه سابق) دومین پایگاه هوایی عراق بعد از پایگاه هوایی «بلد» به شمار می‌آید که در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳۰۰ نظامی آمریکایی وارد آن شدند. مقامات آمریکایی در آن زمان هدف از استقرار نیروها در این پایگاه را آموزش نیروهای عراقی برای مبارزه با داعش اعلام کردند، اما با گذشت زمان مشخص شد که آمریکایی‌ها از این پایگاه برای حمایت از نیروهای تکفیری و داعشی استفاده می‌کردند. نیروهای مستقر در پایگاه عین‌الاسد در زمان مبارزه جبهه مقاومت با داعشی‌ها هرکجا که وضعیت را برای نیروهای تکفیری دشوار می‌دیدند، به کمک آنها آمده و دقیقاً برخلاف فلسفه راه‌اندازی این پایگاه عمل کردند.

این‌طور که خود آمریکایی‌ها اعلام کردند، در حال حاضر تقریباً چیزی حدود ۴ هزار نظامی آمریکایی در این پایگاه مستقر هستند.

پایگاه عین‌الاسد پایگاهی است که دونالد ترامپ در سال گذشته همزمان با عید شکرگزاری در آن حضور پیدا کرد. رئیس جمهور آمریکا چند روز قبل درباره این پایگاه گفته بود که ایالت متحده آمریکا یک پایگاه بسیار ویژه و گران‌قیمت در عراق ساخته است که بیلیون‌ها دلار هزینه برای این کشور داشته است و به‌ دلیل اینکه هزینه‌های هنگفتی را در این پایگاه کرده‌ایم، لذا هرگز این پایگاه را ترک نخواهیم کرد، مگر اینکه عراقی‌ها هزینه آن را به ما بدهند.

پایگاه عین الاسد؛ پایتخت آمریکا در عراق

ساخت این پایگاه هوایی که بزرگ‌ترین پایگاه آمریکایی‌ها در عراق محسوب می‌شود، حدود ۷ سال به طول انجامیده و مساحت آن ۵۰ کیلومتر مربع و محیط اطراف آن حدود ۳۰ کیلومتر است. در پایگاه عین‌الاسد علاوه بر نگهداری تجهیزات پیشرفته آمریکایی، امکاناتی نظیر واحد مسکونی، مدرسه، مجتمع‌های تجاری، رستوران، سینما، کافی‌شاپ و حتی مسجد نیز وجود داشت، لذا آمریکایی‌ها این پایگاه را به یک شهرک تبدیل کرده بودند تا نیروهای آنها از لحاظ امکانات جانبی نیز تأمین باشند.

البته آمریکایی‌ها بعد از اشغال این پایگاه، سعی کردند تا با تجهیز آن، به نیروهای خود انگیزه و انرژی بدهند به‌طوری که همه امکانات در این پایگاه محصول خود آمریکا بود و نیروها حتی برای آب خوردن نیز از آب‌های لوله‌کشی عراق استفاده نمی‌کردند. راه‌اندازی بیمارستان پیشرفته در پایگاه عین‌الاسد در سال ۲۰۰۷ نیز یکی دیگر از اقدامات آمریکایی‌ها در تجهیز این پایگاه بود و در حوزه نظامی نیز بالگردها و جنگنده‌های پیشرفته آمریکایی بیشتر از پایگاه‌های دیگر در عین‌الاسد نگهداری می‌شد و براساس اطلاعات موجود، حدود ۲۰ بالگرد و ۳۰ جنگنده پیشرفته در پایگاه مذکور قرار دارد.