یک اشتباه هر مقدار کوچک هم که باشد باز هم عملی خطاست و جبران آن گاهی غیرممکن است.

به گزارش پایان نیوز؛ همیشه یک لحظه اشتباه می تواند مشکلات بیشماری را به همراه داشته باشد. این اشتباه در رانندگی جان چندین انسان را به خطر می اندازد و اشتباه در وارد کردن چند عدد می تواند باعث ضررهای میلیونی شود. این دسته اشتباهات بسیار زیادند که در برخی از آن ها خسارت های سنگینی را به بار می آورند.

 

اشتباه در بازار بورس

در سال ۲۰۰۵ یک شرکت ژاپنی قصد داشت هر سهم خود را به ارزش ۶۱۰ هزار ین به فروش برساند و آن را در اختیار بازار بورس قرار داد اما در یک اشتباه به نظر ساده مامور وارد کردن اعداد هر ۶۱۰ هزار سهم را به ارزش یک ین قرار داد . با اینکه آن ها خیلی زود متوجه اشتباه خود شدند و سه بار معاملات را قطع کردند اما باز هم خسارتی ۲۲۵ میلیون دلاری گریبان گیر شرکت مذکور شد.

اشتباه میلیونی ناسا

همانطور که می دانید واحدهای اندازه گیری مختلفی در دنیا استفاده می شود برای مثال می توان به استفاده از مایل و کیلومتر اشاره کرد. یک واحد اندازه گیری ساده چند سال پیش خسارتی عظیم را به بار آورد. شرکت طراحی کننده مریخ نورد از سیستم پوندبرای نشان دادن نیرو استفاده کردند اما ناسا اعتقاد داشت این اعداد باید به نیوتون باشند. بعد از پرتاب این مریخ نورد به خاطر اشتباهات محاسباتی علائم اخطار فراوانی به مرکز ارسال شد تا اینکه سرانجام دستگاه از بین رفت و خسارتی ۱۲۵ میلیون دلاری به بار آورد.

اشتباه اندازه گیری قطار

شرکت راه آهن فرانسه به خاطر یک اشتباه اندازه گیری ساده مجبور شد ۱۳۰۰ ایستگاه مترو را تغییر داده و بازسازی کند. این شرکت قصد ساخت قطارهای جدید برای مترو را داشت و به همین علت سفارش چندین قطار را داد اما در نحوه اندازه گیری کمی مشکل داشت به همین علت قطارها پس از ساخته شدن، چند سانتی متر بزرگتر از ایستگاه ها بودند. این اتفاق باعث شد تا ۱۳۰۰ ایستگاه دستخوش تغییر شود و هزینه ۶۸ میلیون دلاری روی دست دولت باقی بگذارد.

گم کردن لپ تاپ دولت

در سال ۲۰۰۶ یک تحلیل گر دولتی تصمیم گرفت تا لپ تاپ خود را برای انجام دادن کارها به خانه ببرد اما این لپ تاپ همان شب از وی دزدیده شد. پس از تحقیق معلوم شد که اطلاعات ۲٫۲ میلیون نفر از افراد دولتی آمریکا به همراه تمام اطلاعات ارتشی و نظامی این کشور در این لپ تاپ وجود داشته است. گروهی این لپ تاپ را پیدا کرده و تقاضای ۲۶ میلیون دلار کردند اما این عدد بسیار بالا بود و چانه زنی ها ۲ سال به طول انجامید تا اینکه در سال ۲۰۰۹ لپ تاپ با قیمت ۲۰ میلیون دلار پس گرفته شد.

منبع:بهداشت نیوز

انتهای پیام/