پنجمین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایان تیتر، پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده گروه عظام در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار  شد.

عباس ایروانی، امیر رضا رفیعی، مرتضی روغنی‌ها، حامد خاتمی پور، علی کرم نیا، حسن صفریان و  مهدی شهابی  ۷ متهم اصلی این پرونده هستند.

متهمان این پرونده به اتهام  قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو، پرداخت رشوه، جعل اسناد و استفاده از اسناد معجول تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

از دیگر اقدامات این گروه گاز سوز نشان دادن قطعات خودرو  بنزین سوز برای پرداخت کمتر تعرفه‌های گمرکی است.

در جلسه اول این پرونده کیفرخواست متهمان قرائت شد و در جلسات پیشین متهمان عباس ایروانی، امیررضا رفیعی و مرتضی روغنی‌ها به دفاع از خود پرداختند.

در ابتدای جلسه دادگاه قاضی صلواتی خطاب به متهم ردیف سوم مرتضی روغنی‌ها گفت: بر اساس اقاریر شما مدیران گروه عظام آقایان ایروانی مرتضوی و رفیعی، از ماه‌ها پیش نگران اسناد تحقیقات کار بودند و از شما خواستند تا از خاتمی پور بخواهید اسناد شرکت را امضا کند.

متهم روغنی‌ها بیان کرد: پیش از سال ۹۵ من در شرکت حضور نداشتم، اما تیمی در آنجا بودند که فردی در میان آن‌ها صلاحیت لازم را نداشت، به همین دلیل من از خاتمی پور درخواست کردم تا اسناد را بررسی کند تا متوجه شود آیا مشکلی داشته یا خیر که نهایتاً این اتفاق افتاد و خاتمی پور گفت مشکلی وجود نداشت.

قاضی صلواتی پرسید: پس دستور امحا دادید.

متهم ردیف سوم پاسخ داد: خیلی دستور بررسی دادم.

قاضی صلواتی ادامه داد: مرتضوی گفته که شما به خاتمی پور گفتید که اسناد را امحا کند، زیرا نماینده گمرک برای بازرسی می‌آید.

متهم ردیف سوم بیان کرد: من گفتم که اسناد را بررسی کند، زیرا برای تهیه گزارش می‌آیند.

قاضی صلواتی گفت: در اظهارات خود گفتید که مدیران ارشد خواستند که اسناد جابجا شود و این اظهارات شما است.

متهم روغنی‌ها گفت: من بسیاری از صحبت‌ها را چند مرتبه تکرار کردم و فقط اظهارات درباره سازه پویش را قبول دارم.قاضی صلواتی تصریح کرد: تمامی جلسات فیلمبرداری شده‌اند و اگر نیاز باشد فیلم‌ها را اینجا پخش می‌کنیم. هیچ ترس و واهمه‌ای از ایروانی نداشته باشید. درباره دلایل خروج حسن شیرزاد یکی از شرکت‌های ترخیص کار با دستور عباس ایروانی توضیح دهید.

متهم روغنی‌ها گفت: گفتند که این آقا به دستور ایروانی از کشور خارج شده است، اما به این صورت نیست، زیرا وی سال پیش هم از کشور خارج شده بود.

قاضی صلواتی گفت: بیان شد که واحد لجستیک سازه پویش با هماهنگی مدیر وقت تنظیم شده است. این اظهارات شما درباره ایروانی در پرونده وی هم در همین دادگاه مطرح شده است.

متهم روغنی‌ها اظهار کرد: من تخصصی در گمرک نداشتم و از سال ۹۴ در جریان نیستم. من فقط اعلام کردم اسنادی که برای ترخیص کاران است و متعلق به زمان حضور من در شرکت بود.

قاضی صلواتی گفت: تهیه و تنظیم اسناد از سال ۹۰ تاکنون به منظور بهره‌مندی بیشتر و به دستور ایروانی صورت می‌گرفت.

متهم ردیف سوم گفت: آنچه که اعلام شد این بود که همیشه از تعرفه ترجیحی پایین‌ترین حالت ممکن اخذ گواهی کالا استفاده کنیم.

وی ادامه داد: آنچه رخ داده است دستور من نبود، بلکه همیشه انجام می‌شد و می‌گفتند پایین‌ترین تعرفه باید انجام شود. هر محموله‌ای که می‌خواست از گمرک خارج شود با حضور نمایندگان ایران خودرو بود.

قاضی صلواتی تصریح کرد: این‌ها همه عوامل آقای ایروانی بودند، معمولاً قطعه‌سازان از خودروسازان طلب دارند، اما درباره آقای ایروانی این موضوع برعکس است.

وی افزود: به جای تبصره ۶ از تبصره ۹ استفاده می‌شد.

قاضی صلواتی بیان کرد: هنگامی که از تبصره ۶ و ۹ صحبت می‌کنیم، مراقب پا‌های خود باشید.

متهم روغنی‌ها بیان کرد: در تبصره ۶ و ۹ هم خود شرکت نفوذ کرد.

قاضی صلواتی تصریح کرد: من اسامی افرادی که در اداره صنعت، معدن و تجارت رشوه گرفتند را گفتم، اما اکنون قبول نداریم و اگر اظهارات خود را قبول ندارید مشکلی ندارد و آن‌ها را در همین جلسه پخش می‌کنیم. آنچه که دیگران به تو می‌گویند را گوش نده و جز خدا از هیچ کس نترس.

متهم روغنی‌ها گفت: تمام مجوز‌ها که عنوان شده به خاطر توقف نشدن خط تولید بود نه جهت منفعت شرکت. فشاری که به ترخیص کاران وارد بوده برای این است که از توقف خطوط تولیدی جلوگیری کنند.

قاضی صلواتی بیان کرد: ۲۰۰ صفحه اقاریر شما موجود است. مگر می‌شود ضابط دیکته کند و همه صادقانه بود. یک چیزی بگو که در ذهن بگنجد.

متهم روغنی‌ها گفت: من ۳۷ تا ۳۸ بار بازجویی شدم. گفتم ارتباطی نداشتم و مطالب را نمی‌دانم و در مورد تسهیلات بانکی حرف‌هایی را که زدم براساس شنیده‌ها بوده است.

قاضی صلواتی گفت: شما مدیر شرکت بودید. فیلم بازجویی هست. ما نگران نیستیم. مشت نمونه خروار است. ۳ کارمند گمرک اینجا هستند که رشوه اخد کردند. کار شما یا جعل بوده یا رشوه. آقای روغنی‌ها از هیچ کسی نترس و تنها از خدا بترس. درست است که ایروانی هزینه وکلای شما و هزینه‌های آنچنانی را داده است، اما هر جا که فیلم بازجویی را خواستید، ما حاضریم در دادگاه پخش کنیم.

قاضی صلواتی ادامه داد: شما گفتید که مدیر شرکت باید به رئیس گروه هشدار می‌داد که ۱۸ درصد قطعات گازسوز است و بقیه بنزین سوز و فردا گمرک با ما برخورد می‌کند. راجع به این موضوع صحبت کنید.

متهم روغنی‌ها گفت: وقتی قطعات وارد می‌شود، ما نمی‌دانیم چه بخشی از سوی ایران خودرو تبدیل به بنزین سوز و چه بخشی تبدیل به گازسوز می‌شود. آنچه که عنوان شده ۱۰۰ درصد قطعات گازسوز بود و این اشتباهی فاحش است.

در حال تکمیل…