عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تضعیف نقش سنتی اوپک گفت:تخفیف دهی عربستان در بازار نفت علاوه بر ضربه زدن به سایر کشورها درآمدهای خود عربستان را نیز کاهش می دهد.

به گزارش پایان نیوز، هدایت الله خادمی با اشاره به دامپینگ عربستان برای دریافت سهم بیشتر از بازارهای جهانی و واردکردن ضربه به ایران گفت:سازمان اوپک قرار بود میزان فروش و قیمت نفت را میان کشورهای تولیدکننده نفت مدیریت کند و عملکرد برخلاف منشور اوپک اقدامی غیرحرفه ای بوده و عرضه آن در سازمان های کوچک تر،بازار و سوپرمارکت ها خلاف اهداف تشکیل این  سازمان است.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه تخفیف دهی عربستان در بازار نفت علاوه بر ضربه زدن به سایر کشورها درآمدهای خود عربستان را نیز کاهش می دهد،افزود:خاندان سعودی با دامپینگ سبب کاهش قیمت نفت و تقاضا می شوند، اما یقینا پیامدهای بد و شکننده ای برای عربستان به دنبال خواهد داشت.

پول نفت کشورهای تولیدکننده خاورمیانه حتی در آسیا در گردش است/عربستان قواعد بازی را نمی داند

خادمی با بیان اینکه پول نفت کشورهای تولیدکننده درمنطقه خاورمیانه حتی در آسیا در گردش است و منافع آن نصیب این کشورها می شود، ادامه داد:بزرگترین صادرکننده نفت جهان مدتی است؛نقش سنتی اوپک در مدیریت عرضه نفت را تضعیف کرده و این اقدامات اوپک موجب سقوط قیمت نفت شده است.

وی با اشاره به تبدیل جهان به یک دهکده کوچک،یادآور شد:عربستان قواعد بازی در این دهکده را نمی داند و با رفتار بدوی و قرون وسطایی همانند رییس یک قبیله رفتار می کند،درحالی که رفتار در هزاره سوم و عرصه تجارت جهانی بسیار متفاوت است.

عربستان و متحدانش بازیچه دست مصرف‌کنندگان بزرگ نفت

خادمی با بیان اینکه عربستان و متحدانش بازیچه دست مصرف‌کنندگان بزرگ نفت شدند و آنها با این ابزار توانستند منفعت کلانی از بازی‌های نفتی ببرند، افزود: قدرت‌های بزرگ همیشه از مدیریت بازار بزرگ نفت به دست کشورهای جهان سومی اوپک ناخرسند بوده‌اند و همیشه در تلاش برای تضعیف اوپک بوده اند.

عضوکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:سیاستی که عربستان و هم‌پیمانانش در دو،سه سال اخیر اجرا کردند و اجازه ندادند اوپک در بازار مؤثر باشد،سیاست غلطی بود که اوپک را به اینجا رسانده است./

انتهای پیام