رئیس پلیس فتا غرب استان تهران از شناسایی و دستگیری فردی که از طریق نصب بدافزار جاسوسی بر روی تلفن همراه شاکی توانسته بود حساب وی را خالی کند ، خبر داد.

به گزارش پایان تیتر، سرهنگ “حاج علی صالحی” رئیس پلیس فتا غرب استان تهران در تشریح این خبر گفت: پس از ورود پرونده برداشت غیرمجاز به مبلغ ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال ، کارشناسان پلیس فتا موضوع را در دستور کار خود قرار داده و با بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد شاکی با فریب تبلیغات نرم‌افزار صیغه‌یاب اقدام به خرید و نصب اپلیکیشن کرده و در این میان با سوء استفاده از اطلاعات بانکی و شخصی شاکی، مبلغ مذکور از حساب وی برداشت شده است.

وی افزود: کارشناسان اداره مبارزه با جرایم سایبری پس از انجام اقدامات فنی و تخصصی توانستند متهم این پرونده را که جوانی ۲۵ ساله بود در شهرستان بهارستان شناسایی و دستگیر کنند.

سرهنگ صالحی ادامه داد: متهم دستگیر شده ابتدا منکر بزه انتسابی بود که پس از انجام بازجویی های فنی و روبرو شدن با ادله دیجیتال جرم راهی جز اعتراف پیش روی خود ندید و عنوان داشت بدلیل مشکلات اقتصادی فراوان مجبور به انجام این کار شدم.

این مقام انتظامی گفت: متهم به همراه مستندات ادله دیجیتال جرم جهت سیر مراحل قانونی به دادسرای رسیدگی به جرایم اینترنتی منتقل شد.

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران با بیان اینکه توسعه فضای مجازی باعث شده تا شاهد رواج برخی از سایت و کانال‌های همسریابی یا صیغه‌یابی باشیم، اظهار داشت : در کنار این سایت‌ها و کانال‌ها این روزها شاهد تبلیغ فروش نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های صیغه‌یابی هستیم که این نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های طراحی شده بدافزارهای جاسوسی هستند.

سرهنگ حاج علی صالحی در ادامه توصیه کرد: این اپلیکیشن‌ها (همدم یاب، همسریاب، دوست یاب و … ) شیوه‌ای جدید برای کلاهبرداری و سوءاستفاده از کاربران در فضای مجازی می‌باشند و شهروندان به هیچ عنوان نباید آنها را بر روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنند، به نحوی که استفاده و فعال‌سازی آن مستلزم پرداخت اینترنتی مبلغ اندکی از سوی مشتریان است، همچنین این اپلیکیشن‌ها به نوعی بدافزار جاسوسی هستند.

سرهنگ صالحی در پایان از شهروندان درخواست کرد: در صورت مشاهده چنین اپلیکیشن‌هایی در فضای مجازی جهت شناسایی و دستگیری طراحان آن، موارد را از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی با ما در‌ میان بگذارند.