سیاسی
کد خبر : 11271
دوشنبه - ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۳
محسن هاشمی مطرح کرد

صنایع موشکی و نقش پنهان آیت الله هاشمی

فرزند آیت الله هاشمی نقش ایشان در صنایع دفاعی کشور را تبیین کردند.

به گزارش  پایان نیوز، محسن هاشمی رفسنجانی فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز در مراسمی که در راستای تبیین نقش مرحوم هاشمی در هشت سال دفاع مقدس برگزار شد، نکاتی را درباره شخصیت و اقدامات او در طول سال‌های قبل و بعد از انقلاب بیان کرد.

فرزند ارشد مرحوم هاشمی گفت: موضوعی که برای بنده تعیین شده تا درباره آن بحث کنم، مربوط به «آیت الله هاشمی و صنایع دفاعی» می‌شود، اما قبل از اینکه به موضوع بپردازم لازم است براساس یک شناخت علمی از شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی نسبت به تحلیل نقش ایشان در صنایع دفاعی بپردازیم.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به مقاله‌ای که از سوی یک روانشناس درباره شخصیت مرحوم هاشمی در یکی از مجلات علمی روانشناسی منتشر شده بود، گفت: روابط مثبت، اشتیاق در کار، هیجان مثبت و دستاورد، نشان داده است که آیت الله هاشمی شخصیتی شکوفا دارد و علاوه برآن براساس مدلی که این روانشناس شاخص کشور ارائه کرده، شخصیت آیت الله هاشمی فراتر از شکوفایی است و تفاوت‌های مهمی با سطح شکوفایی دارد.

وی تصریح کرد: ما باید از افراد فراشکوفا انتظار اقدامات و دستاورد‌هایی فراتر از افراد عادی داشته باشیم، اقداماتی که فراتر از زمان خود هستند، در زندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی نمونه‌های متعددی از اینگونه اقدامات را مشاهده می‌کنیم، متروی تهران و دانشگاه آزاد اسلامی دو نمونه از آن هستند که تاکنون درباره آن‌ها صحبت شده است و بنده امروز به موضوع صنایع دفاعی اشاره می‌کنم که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

هاشمی اظهار کرد: به دلیل آنکه در زمان جنگ تحمیلی در حال تحصیل در رشته کامپوزیت‌ها در دانشگاه پلی تکنیک مونترال بودم و این رشته مرتبط با صنایع موشک سازی بود، و نیز براساس علاقه شخصی مسائل صنایع دفاعی را دنبال می‌کردم، و در زمان‌هایی که در تعطیلات دانشگاه به ایران می‌آمدم و به همراه ایشان به جبهه یا بازدید از صنایع دفاعی می‌رفتیم این موضوع را دنبال می‌کردم.

محسن هاشمی ادامه داد: در سال ۶۵ و در شرایطی که جنگ شهرها آغاز شده بود و کشور بشدت به موشک برای پاسخ دادن به حملات ارتش عراق نیاز داشت، من دوره دکترا را شروع کرده بودم که ایشان توصیه کردند که با توجه به تخصصم به صنایع دفاعی کمک کنم و این باعث شد تا ملاقات های بنده با ایشان عمدتا به پیگیری صنایع موشکی اختصاص پیدا کند.

وی افزود: در خاطرات روزنوشت ایشان که تا در این دوره یعنی از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ در دسترس است مشاهده می کنید که تقریبا اکثر مواردی که ایشان به ملاقات بنده اشاره کرده اند، موضوع صنایع موشکی بوده است و شرایط به گونه ای بود که بدلیل اهمیتی که آیت الله هاشمی رفسنجانی برای صنایع موشکی ودفاعی قائل بود و بدلیل مشغله زیاد ایشان در دوران جنگ و ریاست جمهوری که دسترسی به ایشان را برای مدیران صنایع دفاعی سخت می کرد ایشان این وظیفه را نیز به من محول کرده بودند که موضوعات صنایع دفاعی را بصورت ویژه دنبال و هرگاه لازم بود ایشان را در جریان مسائل قرار دهم.

هاشمی خاطر نشان کرد: وی از ابتدای مسئولیت خود در سطوح ارشد نظام یعنی ریاست مجلس شورای اسلامی توجه ویژه ای به صنایع دفاعی داشت که در خاطرات روزنوشت هم آثار این حساسیت کاملا دیده می شود، مسئولان مختلف صنایع دفاعی و انرژی اتمی طبیعتا گزارش هایی به ایشان و سایر مسئولان ارشد نظام از وضعیت و مشکلات این صنایع می دادند اما پیگیری های ایشان متفاوت با سایر مسئولان بود و تا انتها و رسیدن به نتیجه معمولا موارد را پیگیری می کردند.

هاشمی تصریح کرد: اصولا در بسیاری از کشورها بخصوص در کشورهای استبدادی، تجهیزات نظامی بخصوص موشکی به نوعی یک اسلحه برای ایجاد رعب و قدرت است که توسط دیکتاتورهایی نظیر صدام حسین برای کشور گشایی نیز به کار می رود، از این رو به نوعی تجهیزات نظامی خود هدف و حتی بالاترین ابزار حاکمیت محسوب می شود، اما نگاه آیت الله هاشمی به صنایع دفاعی اینگونه نبود، در نگاه ایشان هدف اصلی حکومت ایجاد توسعه بود که به تامین رفاه عمومی، شکوفایی در اقتصاد و فرهنگ و حفظ منافع ملی منجر شود از این رو صنایع دفاعی برای ایشان وسیله‌ای بود که بتواند امنیت کشور را در برابر تهدیدات تامین کند و حتی پلی برای انتقال تکنولوژی جهت توسعه صنعتی کشور باشد.

وی ادامه داد:  در مقطعی که حملات موشکی عراق به شهر‌های ایران آغاز شد و کشور نیاز به موشک بالستیک برای دفاع از خود و پاسخ داشت، از طریق لیبی و سوریه تامین موشک‌های اسکاد بصورت محدود آغاز می‌شود و همزمان فرایند تولید موشک در کشور از طریق مهندسی معکوس با پیگیری آیت الله هاشمی آغاز می‌گردد.

هاشمی خاطر نشان کرد: برای افزایش توان صنایع دفاعی و کاهش ریسک، همزمان در سه حوزه تلاش برای تولید موشک آغاز می‌شود، در صنایع دفاعی شهید همت که وابسته به سپاه پاسداران است، در وزارت جهاد سازندگی و وزارت صنایع، در خاطرات ایشان در این مقطع، پیگیری این سه خط موازی و تاکید ایشان بر توسعه صنایع دفاعی و موشکی کاملا مشهود است.

وی افزود: با پایان جنگ و آغاز دوره سازندگی، توجه به توسعه صنایع دفاعی وموشکی نه تنها در دولت سازندگی کاهش نمی‌یابد بلکه شاهد افزایش شتاب آن هستیم.

هاشمی با بیا اینکه ادغام صنایع دفاع با وزارت دفاع و متمرکز کردن صنایع دفاعی در این وزارت خانه نیز در این راستا بود، گفت: بهبود روابط با اتحاد جماهیر شوروی و سفرموفقیت آمیز ایشان به مسکو در سال ۱۳۶۸ یکی از محور‌هایی است که در توسعه صنایع دفاعی کشور شتاب ایجاد می‌کند.

فرزند مرحوم هاشمی گفت: اولویت دادن آیت الله هاشمی رفسنجانی به توسعه صنایع دفاعی و موشکی تا پایان دولت ایشان ادامه دارد و در این دوره تقریبا تلاش برای تولید موشک‌های دوربرد به نتایج تثبیت شده‌ای می‌رسد و صنایع دفاعی موفق می‌شود با انتقال تکنولوژی به داخل، ایران به کشوری تولید کننده در این حوزه تبدیل کند.

وی خاطر نشان کرد: در اینجا مناسب می‌دانم بواسطه حضوری که در صنایع دفاعی و موشکی در این دوره داشتم از زحمات همکاران و دوستانی که تلاش‌های بی دریغی در این دوره داشتند تقدیر کنم، حوزه صنایع دفاعی حزوه گسترده‌ای است که کمتر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است وحتی در باغ موزه دفاع مقدس نیز بخشی به آن اختصاص داده نشده، این حوزه فقط صنایع موشکی نیست و سیستم تولید، تعمیر ونگهداری گسترده‌ای را شامل می‌شود و در حوزه موشکی نیز سایر دستگاه‌ها نظیر صنایع دفاعی وجهاد سازندگی در کنار سپاه نقش آفرینی کردند.

وی ادامه داد: از میان همکارانم در این حوزه از شهید حسن تهرانی مقدم، آقایان علی عسگری و ضرغامی روسای فعلی وقبلی صداوسیما، آقای منطقی و قیامتیون، حسن زاده، .. تیمی بودند که خالصانه در جهت توسعه صنایع دفاعی وموشکی کشور بصورت شبانه روزی فعالیت می‌کردند که ثمره این فعالیت‌ها را ما در سال جاری که توانستیم انتقام حمله داعش به مجلس شورای اسلامی را با انهدام پایگاه‌های آنان در دیرالزور با موشک‌های نقطه زن جمهوری اسلامی بگیریم، شاهد هستیم.

هاشمی اظهار کرد: در کنار این تقدیر، مناسب می‌دانم که گله‌ای هم از برخی رسانه‌ها و جناح‌های سیاسی داشته باشم که در جریان منتسب شدن یک عبارت ساختگی به آیت الله هاشمی در شبکه‌های مجازی، بدون در نظر گرفتن نقش بی بدیل و زحمات و همت والای ایشان در ایجاد و توسعه صنایع موشکی در کشور در دوران دفاع مقدس و پس از آن، نسبت به ایشان بی انصافی و جفا کردند در حالیکه اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم چه در دوران امام و چه در دوران رهبرمعظم انقلاب، شاید نتوانیم مسئولی را در کشور پیدا کنیم که به اندازه ایشان دغدغه و پیگیری جهت توسعه صنایع دفاعی و موشکی کشور صرف کرده باشند و تحقیقا این بعد از کارنامه ایشان مظلوم واقع شده است که امیدواریم تلاش‌هایی نظیر این همایش بتواند حقایق را جهت اطلاع افکارعمومی وثبت در تاریخ تبیین کند.

انتهای پیام/