چهارمین دور گفت وگوهای بلندپایه سیاسی میان ایران و اتحادیه اروپا، دوشنبه به ریاست مشترک سید عباس عراقچی و هلگا اشمید در بروکسل برگزار شد.

به گزارش پایان تیتر،  چهارمین دور گفتگوهای بلندپایه سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، دوشنبه در دو نوبت بعد از ظهر و شب به ریاست مشترک سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و هلگا اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد.

پایان تیتر: عراقچی و اشمید

در این دور از گفتگو‌ها هیاتی از مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مدیران کل بخش‌های مختلف کمیسیون اروپا، نیز مشارکت داشتند. دستور کار گفتگوها، ناظر به همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های کشاورزی، آموزش و تحقیقات، تجارت، انرژی و تغییرات آب و هوا، حمل و نقل، مساﺋل بانکی، پناهندگان، مواد مخدر، بلایای طبیعی، حقوق بشر و مبارزه با تروریسم بود.

طرفین ضمن بررسی عملکرد سال گذشته در هر یک از حوزه‌های یاد شده، پیرامون نحوه پیشبرد برنامه‌های آتی توافق کردند. بخش دوم این دور از گفتگو‌ها به تبادل نظر در مورد مساﺋل منطقه‌ای اختصاص داشت.

عراقچی در بخش افتتاحیه نشست، با تاکید بر اهمیت راهبردی برجام برای صلح و امنیت بین المللی و منطقه‌ای و یادآوری تایید پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل برجام در سیزدهمین گزارش پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی، ضرورت تسریع در اجرای کارآمد، قابل دوام و متقابل تعهدات سایر اعضای برجام و بخصوص اتحادیه اروپا و کشور‌های اروپایی، در شرایط خروج غیر قانونی آمریکا از توافق را خاطرنشان ساخت.

وی یادآور شد: تعلل در اجرای تعهدات، این دستاورد مهم دیپلماسی برای جامعه بین المللی را با چالش جدی روبرو خواهد ساخت و جمهوری اسلامی ایران در این صورت بر اساس استقلال و منافع خود تصمیم خواهد گرفت.

یادآور می‌شود این دور از گفتگو‌های بلند پایه همزمان با سومین سمینار عالیرتبه همکاری‌های هسته‌ای صلح آمیز میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، به ریاست مشترک صالحی، معاون رئیس جمهور و رﺋیس سازمان انرژی اتمی و کانیته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا برگزار شد.

انتهای پیام/